جزئیات تسهیلات صندوق نوآوری به دانش بنیانها/ افزایش حمایت بلاعوض

مدیر پذیرش صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: میزان حمایت بلاعوض صندوق در سال ۹۸ بیش از ۴ برابر سالهای قبل بوده است.

به گزارش خبرنگار مهر، محسن نوتاش امروز در رویداد مجازی ارائه نیازهای فناورانه صنعت برق که در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد در خصوص نحوه حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی از شرکتهای دانش بنیان در تمام مراحل تولید  گفت: وظیفه صندوق نوآوری در اکوسیستم نوآوری حمایت از شرکت‌های دانش بنیان است و در تمام چرخه تولید محصول از شرکت‌های دانش بنیان حمایت می‌کند.

وی تاکید کرد: ابزارهای مالی صندوق نوآوری در تمام چرخه تولید محصول از ایده تا ورود به بازار در خدمت شرکت‌های دانش بنیان است.

 مدیر پذیرش صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به اینکه خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی به چهار دسته تقسیم می شود، گفت: این خدمات در حوزه ارائه تسهیلات ضمانتنامه، سرمایه گذاری و توانمندسازی هستند.

وی با اشاره به ارائه تسهیلات که یکی از خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی محسوب می شود، گفت: این تسهیلات برای نمونه سازی قبل از تولید صنعتی، تولید صنعتی، سرمایه در گردش، اشتغال زایی، اسناد خزانه اسلامی، تأمین دفتر کاری، لیزینگ و استصناع مصنوعی به فناوران از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی ارائه می شود.

وی با اشاره به تسهیلات توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: این تسهیلات در حوزه آموزش، مشاوره، توسعه بازار، استاندارد و تأییدیه، حفاظت از مالکیت فکری، رویدادها و شبکه سازی، رتبه بندی رقابت پذیری و کمک هزینه تحقیق و توسعه به فناوران اعطا می شود.

 مدیر پذیرش صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه با همکاری ۱۲ بانک بیش از سه برابر منابع اهرمی شده، به شرکت های دانش بنیان تسهیلات اعطا شده است، خاطرنشان کرد: با پرداخت ۴۴۰ میلیارد تومان تسهیلات به ۲۲ صندوق پژوهش و فناوری، زمینه فعالیت گسترده این صندوق ها در سراسر کشور فراهم شد.

وی با اشاره به مبلغ ضمانتنامه صادر شده از آذرماه ۹۷ تاکنون به شرکت های دانش بنیان تأکید کرد: صدور ضمانتنامه از طریق شبکه بانکی و مورد پذیرش کلیه کارفرمایان با ایجاد شرایط ترجیحی برای شرکت ها انجام شده که این میزان ۳۷ برابر عملکرد صندوق نوآوری و شکوفایی گذشته است.

وی گفت: در سال ۹۸، ۱۱ میلیارد تومان حمایت بلاعوض برای بیش از سه هزار درخواست شرکت های دانش بنیان اعطا شده است.

افزایش ۴برابری ارائه تسهیلات بلاعوض به فناوران

 مدیر پذیرش صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: میزان حمایت بلاعوض صندوق در سال ۹۸ بیش از ۴ برابر سالهای قبل بوده که در سه ماهه ابتدایی امسال، هزار و ۲۰۰ درخواست برای دریافت خدمات توانمندسازی ثبت شده است.

نوتاش در مورد تسهیلات نمونه‌سازی صندوق نوآوری و شکوفایی نیز گفت: این تسهیلات برای ساخت نمونه اولیه محصول بوده و منجر به ظرفیت‌سازی برای ورود به بازار محصولات دانش بنیان می‌شود که حمایت صندوق تا ۱۰۰ درصد هزینه‌های مورد نیاز برای نمونه‌سازی است. 

نوتاش با اشاره به معیارهای تأثیرگذار در میزان و نوع تضامین در انتهای فرآیند ارزیابی شرکت ها، خاطرنشان کرد: برای ارائه ضمانت نامه مبلغ تسهیلات مصوب، وضعیت اعتباری شرکت، وضعیت مالی و ریسک های طرح و شرکت مورد ارزیابی قرار می گیرند.

وی در خصوص ارائه تسهیلات نمونه سازی گفت: این تسهیلات برای نمونه سازی صنعتی یک محصول دانش بنیان، حمایت از ارتقا یا توسعه نمونه مهندسی این محصول، ظرفیت سازی برای ورود محصولات به بازار، تأییدیه فنی و تست عملکرد نمونه محصول در شرایط واقعی و فرآیندهای صرفاً تحقیق و توسعه اختصاص می یابد.

 مدیر پذیرش صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه تا ۱۰۰ درصد هزینه های مورد نیاز برای نمونه سازی از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی حمایت می شود، اظهار داشت: باید حداقل یک نمونه آزمایشگاهی ازمحصول دانش بنیان تأیید شده باشد.

نوتاش در خصوص فعالیت های قبل از تولید صنعتی تصریح کرد:  این تسهیلات با نرخ بهره ۱۱ درصد به شرکت ها اعطا می شود که دوره بازپرداخت آن ۵ ساله است.

وی در خصوص تسهیلات فروش اقساطی، لیزینگ، استصناع تأکید کرد: این تسهیلات با هدف توسعه بازار محصولات دانش بنیان از طریق تأمین خریدار اعطا می شود؛ نرخ ا ین تسهیلات ۹ درصد است و دوره تنفس سه ساله دارد.

 مدیر پذیرش صندوق نوآوری و شکوفایی در خصوص تسهیلات صنایع در گردش، گفت: این تسهیلات در هزینه های اجرای قراردادهای جاری، هزینه های تولید سالانه محصولات دانش بنیان براساس برآورد فروش شرکت و خرید مواد اولیه، دستمزد، اجاره محل و غیره توسط شرکت ها مصرف می شود.

وی در خصوص اعطای سرمایه در گردش بانکی خاطرنشان کرد: این تسهیلات برای ارزیابی مالی و اعتباری شرکت، تعیین تضامین توسط بانک، حمایت تا ۷۰ درصد فروش دانش بنیان، تسهیلات بیش از ۱۰ میلیارد ریال اعطا می شود.

کد خبر 4966377

برچسب‌ها

شهر خبر

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 6 =