فاصله ۱۵ درصدی هدایت تحصیلی به سمت رشته های فنی و حرفه ای

وزیر آموزش و پرورش گفت: ماموریت داریم ۵۰ درصد دانش آموزان را در دوره دوم متوسطه به سمت هنرستان هدایت کنیم که اکنون این آمار ۳۵ درصد است.

به گزارش خبرنگار مهر، محسن حاجی میرزایی در مراسم امضای تفاهم نامه میان وزارتخانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت آموزش و پرورش که از شبکه خبر پخش شد، ضمن تبریک فرارسیدن هفته مهارت گفت: اصل تفکیک کار و تمایز نقش‌ها، دستگاه‌ها را از هم جدا کرده است و این ضرورت اجتناب ناپذیر مشکلی را به وجود آورده و گاهاً ما را از مأموریت‌های اصلی دور کرده است. همه تلاش‌ها در راستای از بین رفتن فقر و گسترس عدالت است.

وی ادامه داد: یکی از زمینه‌های مشترک کاری میان دو وزارتخانه مهارت آموزی است. در قانون نظام جامع آموزش تربیتی و فنی و مهارتی این اصل پذیرفته شده و در قانون برنامه احکام توسعه، موکدات صریح و روشنی گفته شده که هدف نهایی این است که آدم‌های ماهرتری داشته باشیم. اگر افراد مهارت داشته باشند پدیده فقر سامان می‌یابد.

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: به نظر می‌رسد آگاهی‌های مهارتی تأثیر زیادی بر شکل گیری شخصیت و هویت افراد و تبدیل شدن آنها به یک فرد کارآمد و با اعتماد به نفس دارد. هدف ما در آموزش و پرورش تنها انتقال دانش نیس.، هرچند این سال‌ها این هدف غالب بوده است اما داریم از حافظه محوری به سمت مهارت محوری حرکت می‌کنیم. یک اصل پذیرفته شده است که دانش آموزان بیش از کسب دانش، نیازمند کسب توانایی‌هایی برای زندگی و ایفای نقش‌ها و مسئولیت‌های اجتماعی هستند.

حاجی میرزایی گفت: مأموریت داریم ۵۰ درصد دانش آموزان را در دوره دوم متوسطه را به سمت هنرستان هدایت کنیم که اکنون این آمار ۳۵ درصد است. از سوی دیگر مأموریت داریم دانش آموزانی که وارد آموزش‌های فنی نمی‌شوند و دوره آموزش نظری را طی می‌کنند هم حتماً مهارتی را کسب کنند. تاکید بر اینکه هردانش آموزی که دیپلم می‌گیرد، اعم از اینکه در رشته‌های نظری تحصیل کرده باشد یا فنی، یک مهارت را آموخته باشد بسیار مهم است.

وی ادامه داد: باید پیش از هرچیزی تحول در جریان یادگیری را در مدنظر قرار دهیم. اینکه نهادهای ما چقدر کارآمد هستند بستگی به این دارد که نهادهای آموزشی ما چقدر کارآمد باشند. بنابراین باید این حوزه را توسعه دهیم.

وی ادامه داد: تا کنون همکاریهای مشترکی بین دو وزارتخانه وجود داشته است ولی در تفاهم نامه قرار است بازنگری‌هایی انجام شود به طوری که اوج بیشتری بگیریم.

حاجی میرزایی گفت: ۱.۴ درصد بازماندگی از تحصیل به عدم دسترسی به آموزش برمی گردد و مابقی به عللی چون فقر، کودک کار بودن، معلولیت، بیماری‌ها و مسائلی از این دست باز می‌گردد. تفاهم نامه‌ای بین حدود ۱۰ دستگاه تنظیم شده است، جمعیت بازمانده که زیاد نیستند اما کار سختی است که اینها را به مدرسه برگردانیم که مستلزم همکاری نهادهای حمایتی و به ویژه وزارت رفاه است.

حاجی میرزایی با بیان اینکه آموزش و پرورش، تعاونی هم زیاد دارد، گفت: ۵۰۰ تعاونی مصرف و ۴۰۰ تعاونی مسکن داریم و جمعیت مخاطب گسترده یک میلیونی داریم. امیدواریم توافقی که امروز امضا می‌شود بتواند در کوتاه مدت نتایج خوبی برای پیشبرد اهداف هر دو دستگاه به دست بدهد.

کد خبر 4980871

برچسب‌ها

شهر خبر

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =