موقوفه قریه ملار با قله دماوند متفاوت است

مدیرکل اسناد و ثبتی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت : موقوفه قریه ملار مربوط به ۹۰ سال پیش است و پهلوی اول این ملک را تملک کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر بنقل از روابط عمومی سازمان اوقاف وامورخیریه مجتبی باقرزاده افزود: مدیرکل اسناد و ثبتی سازمان اوقاف و امور خیریه در گفت‌وگویی با اشاره به اینکه موقوفه قریه ملار مربوط به ۹۰ سال پیش است و پهلوی اول این ملک را تملک کرد، گفت: در سال ۱۳۲۱ که قانون املاک واگذاری تصویب شد این موضوع در دادگاه مطرح شد و با رأی هیأت رسیدگی موضوع قانون املاک واگذاری، سند مالکیت پهلوی باطل شد.

وی ادامه داد: طبق رأی دیوان عالی کشور در سال ۱۳۷۴و قفیت قریه و مراتع ملار احراز و اثبات شد و بر اساس همین دادنامه در سال ۸۴ سند مالکیت موقوفه که بانیت بهداشت عمومی مردم، عمران وعزاداری محرم درمنطقه است، صادر گردید.

مدیرکل اسناد و ثبتی سازمان اوقاف با تاکید بر اینکه موقوفه قریه ملار با قله دماوند متفاوت وفاصله زیادی دارد و اوقاف از همان روز نخست اعلام کرد قله دماوند وقف نیست، ادامه داد: صبح دیروز چهارشنبه در رسانه‌ها اعلام شد که قله دماوند از وقفیت خارج شد، این در حالی است که ما از همان اول هم گفتیم قله دماوند وقف نیست، بلکه قریه ملار وقف است و در همین زمینه موضع رسمی معاون سازمان ثبت اسناد واملاک و سخنگوی قوه قضائیه نیز موید این مطلب بوده است.

این مسؤول تصریح کرد: تعیین حدود موقوفه از نظر پلاک ثبتی هم با اداره ثبت اسناد است که البته تعیین حدود موقوفه نیز باید بر اساس احکام قضائی، سوابق ثبتی و نظرات کارشناسان اوقاف و ثبت صورت پذیرد.باقرزاده با بیان اینکه برخی افراد با شیطنت رسانه‌ای اصرار بر وقفی بودن قله دماوند دارند، خاطرنشان کرد: باز هم تاکید می‌کنیم که موقوفه قریه ملار هیچ ارتباطی با قله دماوند ندارد و برخی رسانه‌ها این دو موضوع را با یکدیگر مرتبط کرده‌اند.*چه کسانی از خبرسازی علیه وقف سود می‌برند؟

باقرزاده تاکید کرد: منافع موقوفات متعلق به مردم وعموم جامعه است و سازمان اوقاف و متصدیان وقف نیز واسطه اجرای نیات موقوفات به مردم هستند، خود وقف از مصادیق بیت‌المال محسوب می‌شود و اموال موقوفه بر اساس ماده ۳ قانون تشکیلات اوقاف شخصیت حقوقی مستقل دارند و متعلق به هیچ شخص خصوصی نمی‌باشد.

وی ادامه داد: روایت‌های مختلف ازموقوفه قریه ملار موجب سواستفاده رسانه‌های معاند از این مسئله شده، این درحالی است که موضع سازمان اوقاف در قبال قله دماوند روشن است و می‌گوئیم از اول هم قله وقف نبوده است.

باقرزاده با اشاره به اینکه موقوفه با وقف شدن قابل واگذاری و فروش نیست، بیان کرد: مردم ما هوشیار هستند و رسانه‌های متعهد هم ریشه‌یابی کنند که پشت پرده این جریان‌سازی‌ها و خبرهای کذب چه منفعتی برای اشخاص وجود دارد که این مباحث را مطرح می‌کنند؟

مدیرکل اسناد و ثبتی سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: این مسائل باید ریشه‌یابی و تحلیل شود که موضوعاتی مانند دماوند و روستای آق‌مشهد ساری که مربوط به سال‌های اخیر هم نیست، چگونه ظرف مدت کوتاهی و مربوط به یک حوزه و استان و علیه یک سازمان مطرح می‌شود؟ باقرزاده گفت: بهره‌بردار و استفاده کننده از این هجمه رسانه‌ای چه کسانی هستند؟ و چرا می‌خواهند با شبهه‌افکنی فرهنگ وقف را به حاشیه ببرند؟ و این فضاسازی رسانه‌ای منافع چه اشخاصی را تأمین می‌کند که در آینده نزدیک مشخص خواهد شد.

وی با اشاره به اظهارات شتابزده مدیرکل دفتر حقوقی سازمان جنگل‌ها مبنی بر تصرف منابع طبیعی بر معدن موقوفه ملار، گفت: به نظر می‌رسد این اظهارات این شبهه رابه وجود می اورد که هدف از این فضاسازی‌ها و استفاده از احساسات و علاقه مردم عزیز ایران نسبت به قله دماوند برای خارج کردن معدن موقوفه ملار ازوقفیت و واگذاری آن به اشخاص مورد نظر است؛ اما احکام قانونی و شرعی وقف مانع واگذاری اراضی به اشخاص است.

وی بااشاره به خبرروز چهارشنبه مبنی برصدور سند موقوفه ملاربه نام سازمان جنگل‌ها تصریح کرد: این سوال ازمدیرکل حقوقی مطرح است که نقض رأی دیوان عالی کشور براساس رأی کدام دادگاه صورت گرفته و لزوماً باید متن رأی دادگاه جهت شفاف سازی ارائه و نیز مبنای تغییر پلاک ثبتی ادعایی که شبانگاهان در اداره ثبت صورت گرفته است کدام رأی قضائی بوده است و یا اینکه اداره ثبت راسا مبادرت به ابطال سند ادعایی ایشان کرده است.؟

باقرزاده بااشاره به عدم حضور وعدم اطلاع نماینده سازمان اوقاف در نشست یکسویه دیروز تاکید کرد: قطعاً اگر خلاف رأی دادگاه ودیوان عالی کشور بر علیه وقف در هر موردی اقدامی شود سازمان اوقاف و امور خیریه وظیفه ذاتی خود می‌داند در پیگیری حقوق موقوفات از طرق قانونی اقدام کند.

کد خبر 4986891

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =