باید زمان رسیدگی پرونده‌ها کاهش یابد

رئیس کل دادگستری استان تهران گفت: اطاله دادرسی را جدی بگیریم و با تلاش جمعی زمان رسیدگی پرونده‌ها را کاهش دهیم؛ تسریع در رسیدگی قضائی اولویت ما در دادگستری استان تهران است.

به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم تکریم و معارفه دانش آرا و سید افضل حسینی سرپرستان سابق و جدید مجتمع قضائی شهید بهشتی صبح امروز با حضور رئیس کل دادگستری استان تهران، یحیی جعفری رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران و برخی مقامات قضائی برگزار شد.

محمدجواد حشمتی در مراسم تکریم و معارفه رؤسای سابق و جدید مجتمع قضائی شهید بهشتی با بیان اینکه نظام ما حضور قدرتمندانه‌ای در سراسر دنیا دارد که این حضور را برخی کشورهای استکباری برنمی‌تابند و ما را تحریم می‌کنند، گفت: راه شهید سلیمانی یعنی همان راه مقاومت، که این راه همواره ادامه دارد و اگر امروز به شرایطی رسیدیم که پایگاه‌های آمریکایی را موشک باران می‌کنیم ماحصل انقلاب اسلامی و ایستادگی است.

حشمتی افزود: با وجود تحریم‌ها انقلاب ما همچنان در مسیر حرکت و پویایی قرار دارد و ما هم باید تلاش کنیم در این خط مهم قدم‌های خوبی برای مردم برداریم.

وی خطاب به کارکنان مجتمع قضائی شهید بهشتی افزود: تکریم و احترام مراجعان باید سرلوحه کار ما باشد و وظیفه داریم به اخلاق توجه کنیم چراکه رعایت اخلاق در سیره پیامبر گرامی ما است.

حشمتی گفت: در رسیدگی‌های قضائی نباید در برخورد با اصحاب دعوی تبعیض قائل شویم و نگاهمان باید به طرفین پرونده یکی باشد.

وی تصریح کرد: از سویی دیگر باید به تحول در رسیدگی‌های قضائی توجه کنیم و نگاه ما به ایجاد انگیزه در میان همکاران قضائی جدی باشد.

رئیس کل دادگستری استان تهران افزود: در حال حاضر وضعیت دادگستری تهران مطلوب است چرا که از نظر کمّی سرمایه‌های انسانی و اجتماعی خوبی دارد.

وی ادامه داد: مجتمع قضائی شهید بهشتی یک مجتمع توانمند و کارآمد و زبانزد در کشور است که پرونده‌های حقوقی مهمی در آن پیگیری می‌شود که نمونه خوب استفاده بهینه از سرمایه‌های انسانی متخصص است.

وی یکی از مشکلات قدیمی قوه قضائیه را اطاله دادرسی دانست و گفت: استان تهران در زمینه رفع این موضوع تلاش‌های خوبی انجام شده و ادامه دارد.

وی گفت: سال گذشته از مجموع پرونده‌های پیگیری شده، بیش از ۱۱۲ تا ١١٣ هزار پرونده مربوط به استان تهران بوده که کار بسیار بزرگ و ارزشمند است.

رئیس کل دادگستری استان تهران، افزود: کار بزرگی که انجام شد کاهش مجازات بود که تأثیر خوبی در کاهش پرونده‌های در این خصوص داشت و البته همچنان ادامه دارد؛ در بحث کاهش جمعیت کیفری تهران هم موفق بوده‌ایم و سال گذشته هم در این زمینه نتیجه خوبی گرفتیم.

حشمتی گفت: اطاله دادرسی را جدی بگیریم و با تلاش جمعی زمان رسیدگی پرونده‌ها را کاهش دهیم؛ تسریع در رسیدگی قضائی اولویت ما در دادگستری استان تهران است و همکاران به این مساله توجه جدی داشته باشند.

وی تاکید کرد: تسلط قاضی در صدور رأی حرف اول و آخر را می‌زند که از ضرر و زیان مردم و مورد سوءاستفاده قرار گرفتن از سوی برخی وکلا، پیشگیری خواهد کرد.

در ابتدای جلسه نیز جعفری رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران، گفت: در این مجتمع که به صورت تخصصی به پرونده‌های حقوقی رسیدگی می‌شود در حال حاضر ۱۳ هزار و ۲۸۰ پرونده وجود دارد.

همچنین دانش آرا سرپرست سابق مجتمع قضائی شهید بهشتی گفت: ۸ سال و اندی از دوران خدمت بنده در مجتمع قضائی شهید بهشتی می‌گذرد و فراز و فرودهای بیشماری را در این مجتمع طی کرده‌ام؛ پرونده‌های سنگینی در این مجتمع تا امروز پیگیری شده که بسیار خطیر بوده است.

وی گفت: رأیی که به عدالت و بر مبنای عدل صادر می‌شود زندگی یک خانواده و حتی جامعه را متحول می‌کند و از همکاران قضائی می‌خواهم به تلاش خالصانه خود در مسیر پیگیری مطالبات مردم ادامه دهند.

در ادامه حسینی سرپرست جدید این مجتمع نیز گفت: امیدوارم بتوانم خدمات قضائی را با توان بیشتری ادامه دهم و بی شک از تجربیات عزیزان نیز استفاده خواهم کرد.

در پایان جلسه، مراسم و تودیع و معارفه سرپرست سابق و سرپرست جدید مجتمع قضائی شهید بهشتی برگزار شد.

کد خبر 4989215

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 10 =