دو فوریت طرح جهش تولید و تامین مسکن تصویب شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با دو فوریت طرح جهش تولید و تامین مسکن موافقت کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی دو فوریت طرح جهش تولید و تامین مسکن با ۱۶۹ رای موافق، ۳۳ رای مخالف و ۸ رای ممتنع از مجموع ۲۳۳ نماینده حاضر در جلسه علنی به تصویب رسید.

سید البرز حسینی درباره طرح مذکور، گفت: نیاز کشور به مسکن در سال ۹۰۰ هزار واحد مسکونی است و تعداد زیادی از خانواده های ایرانی مستأجر هستند.

وی افزود: یکی از موانع ازدواج جوانان، گرانی مسکن است و دولت برنامه مشخصی برای حل مشکل مسکن ندارد و با این وضع حتی اگر کسی کارمند باشد، بیش از ۳۵ سال طول می کشد تا خانه دار شود.

سخنگوی کمیسیون عمران گفت: مسکن از کالای مصرفی به یک کالای سرمایه ای تبدیل شده و لذا در جهت تثبیت بنیان خانواده، تولید انبوه مسکن ضروری است.

طرح مسکن نیاز به کار عمیق و حساب شده دارد

به گزارش مهر، مهرداد ویس کرمی نیز در مخالفت با دو فوریت طرح جهش تولید و تأمین مسکن، گفت: بنده با جهش تولید و تأمین مسکن مخالف نیستم اما عنوان این طرح مناسب نیست چرا که جهش تولید یک سیاست کلی است و در عنوان این طرح قید شده است و نباید با عجله تصمیم گیری کنیم.

وی بیان کرد: طرح مسکن نیاز به کار عمیق و حساب شده دارد و نباید با ارائه یک طرح دو فوریتی مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

 طرح جهش تولید و تامین مسکن نباید دو فوریتی بررسی شود

جعفر قادری هم در مخالفت با این طرح گفت: طرح مذکور بیش از ۵۰ ماده دارد و مسائل مختلفی در آن وجود دارد و نباید صرفاً کمیسیون عمران آن را بررسی می کرد بلکه کمیسیون های دیگر مجلس نیز باید آن را مورد بحث و بررسی قرار دهند.

وی اظهار داشت: در زمان بررسی طرح مالیات بر خانه های خالی اصرار  کردیم، سلب فوریت شود تا به صورت دقیق مورد بحث قرار گیرد اما به این مسئله توجه نشد و شورای نگهبان ایرادات زیادی گرفت و نباید طرح حمایت از مسکن به آن وضع دچار شود.

نماینده مردم شیراز در مجلس افزود: طرح مربوط به مسکن باید پخته باشد این طرح یک فوریتی شود و در کمیسیون های ذیربط مورد بررسی قرار گیرد.

باید بستر ساخت و ساز یک میلیون خانه را فراهم کنیم

در ادامه جلسه، علی اصغر خانی در موافقت با طرح جهش تولید و تأمین مسکن گفت: این طرح بیش از دو ماه در کمیسیون عمران بررسی می شود و ما به نتیجه رسیدیم سالی یک میلیون واحد مسکونی باید ساخته شود تا مردم خانه دار شوند.

وی ادامه داد: قیمت مسکن به صورت وحشتناک افزایش یافته است و این طرح کاملاً پخته و کارشناسی شده است و  مردم انتظار دارند که مجلس اقدمات لازم را برای حل مشکل مسکن انجام دهد.

مهرداد گودرزوند در موافقت با این طرح اظهار داشت: بخشی از جامعه نمی توانند صاحب مسکن شوند و شرایط خاص مسکن ایجاب می کند که ما به سمت ارائه طرح دو فوریتی برویم. در این طرح همه مناطق اعم از شهری و روستایی در نظر گرفته شده است و بحث مسکن جوانان مسئله ساده ای نیست و یکی از علل کاهش نرخ جمعیت گرانی مسکن است.

وی افزود: اقشار کم درآمد جامعه نمی توانند خانه دار شوند اما در این طرح پیش بینی شده که چطور وام های کم بهره و زمین ارزان قیمت به مردم داده شود.

سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی که ریاست جلسه را به عهده داشت، پس از تصویب دو فوریتی این طرح گفت: کمیسیون عمران مجلس هرچه سریعتر این طرح را بررسی کند تا در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گیرد.

کد خبر 5019549

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha