همدان نخستین استان برگزارکننده «رویداد پیشگام» در کشور است

همدان - دبیر اجرایی برگزاری «رویداد پیشگام» گفت: همدان به عنوان نخستین استان کشور مجری «رویداد پیشگام» است تا با کمک جوانان مستعد در دیگر استان‌ها حرکتی عمومی را به سمت پیشرفت، راهبری کند.

به گزارش خبرنگار مهر؛ محمدرضا قلی زاده ظهر چهارشنبه در نشست خبری با خبرنگاران در رابطه با برگزاری رویداد پیشگام اظهار کرد: یکسری آرمان‌ها داریم و می‌خواهیم جامعه‌ای مبتنی بر عدالت بسازیم به طوری که مردم در آن نقش داشته باشند و سطح معیشتی مردم قابل قبول باشد اما دستیابی به این آرمان‌ها زمان‌بر بوده و موانعی دارد.

وی با اشاره به اینکه تفاوت کشورها و جوامع در حل کردن و عبور از موانع است؛ تاکید کرد: در ۴۰ سال گذشته هر جایی که مردم نقش آفرینی کردند کشور از مشکلات عبور کرد و این نقش آفرینی مردم تمایز بین جامعه ما و دیگر جوامع است.

دبیر اجرایی برگزاری رویداد پیشگام با اشاره به اینکه باید مردم در عرصه‌های مختلف خود را متولی پیشرفت ببیند؛ افزود: پای کار آمدن مردم و انجام حرکت مردمی نیاز به راهبری، هدایت و افرادی پیشگام دارد و این جوانان نخبه هستند که می‌توانند پیشگامی این حرکت را بر عهده بگیرند و جوانان در استان‌ها و جوامع باید ظهور و بروز یابند.

وی با تاکید بر اینکه نیاز به تربیت افراد جدید نیست بلکه باید افراد مستعد کشف شوند؛ افزود: استان همدان به عنوان نخستین استان که در آن رویداد پیشگام برگزار می‌شود دارای ظرفیت‌های زیادی است و می‌خواهیم کمک کنیم تا جوانان مستعد استان‌ها بتوانند حرکت عمومی را به سمت پیشرفت، راهبری کنند.

قلی زاده با بیان اینکه رویداد پیشگام یک رویداد آموزشی صرف نیست؛ افزود: در طول برگزاری رویداد پیشگام سه هفته با شرکت کنندگان درگیر هستیم.

وی با اشاره به اینکه یک روز از سه هفته مدت برگزاری رویداد پیشگام آموزشی است که در آن نقطه اولیه کنشگری منتقل می‌شود و مسائلی از جمله چگونگی شناسایی چالش‌های استان، ریشه یابی و ارائه راهکار آموزش داده می‌شود، ادامه داد: شرکت کنندگان باید در چند مرحله فعالیت کنند به طوری که نخست بررسی معضلات استان است و باید اصلی‌ترین مشکلات استان که مانع ایجاد کرده را اثبات کنند.

دبیر اجرایی برگزاری رویداد پیشگام با بیان اینکه مرحله دوم مربوط به ریشه یابی است؛ افزود: این مرحله تفصیلی است و شرکت کنندگان یک هفته درگیر آن هستند تا ریشه یابی دقیقی انجام شود و با توجه به ریشه‌یابی راهکارهای متفاوتی هم ارائه خواهد شد.

راهکارهای ارائه شده باید عملیاتی و متناسب با ریشه یابی باشند

وی با بیان اینکه راهکارهای ارائه شده باید عملیاتی و متناسب با ریشه یابی باشند و تبعات دیگری برای استان نداشته باشند، ادامه داد: برگزاری رویداد پیشگام آغاز یک حرکت و خیزش در استان است و می‌تواند جریانی ایجاد کند که به حل مسئله منجر شود.

قلی زاده با اشاره به اینکه در رویداد پیشگام برای اولین بار به سراغ استان‌ها می‌رویم و ظرفیت‌ها را شناسایی می‌کنیم؛ ادامه داد: رویداد پیشگام جریانی از جوانان هستند که پیشرفت استان‌ها را رقم می‌زنند.

وی با اشاره به اینکه رویداد پیشگام از تاریخ ۲۰ شهریور ماه به مدت سه هفته در همدان برگزار می‌شود، عنوان کرد: شرکت کنندگان نتایج فعالیت‌های خود را در روز جمعه چهارم مهر ماه به هیئت داوران ارائه خواهند داد.

دبیر اجرایی برگزاری رویداد پیشگام با اشاره به اینکه فرایند اطلاع رسانی و ثبت نام رویداد از یک ماه پیش آغاز شد، افزود: ۱۱۰ نفر برای رویداد ثبت نام کردند که بعد از بررسی انجام شده ثبت نام ۶۵ نفر از جوانان پذیرفته و نهایی شد.

وی با بیان اینکه شرکت کنندگان زیر نظر ۱۵ مربی فعالیت خواهند داشت، افزود: انتخاب مشکل از سمت تیم‌ها انجام می‌شود و مربیان شناخت کامل نسبت به استان دارند به طوری که بانک آماری و اطلاعاتی کاملی در دست است اما به شرکت کنندگان ارائه نمی‌شود تا خود شرکت کنندگان اطلاعات را پیدا کنند.

قلی زاده با اشاره به اینکه رسانه‌ها ابزاری مهم برای راهکارها و جریان سازی هستند؛ افزود: رسانه‌ها می‌توانند در طول برگزاری رویداد با ما همراه باشند و اطلاع رسانی کنند.

وی با اشاره به اینکه در صورتی که تیمی راهکاری ارائه دهد و تمایل به پیگیری راهکار خود داشته باشد، آمادگی همکاری و کمک کردن به آن تیم را داریم؛ افزود: اگر تیمی دغدغه نداشته باشد، ما هم پیگیری نمی‌کنیم چراکه ما با افراد دغدغه مند کار می‌کنیم و شرایط و امکانات را فراهم می‌کنیم تا برای حل مسئله کم و کسر نداشته باشد و تا جایی که در توان باشد کمک و پشتیبانی کنیم.

کد خبر 5019847

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 7 =