پاسخ پژوهشگاه فرهنگ،هنر و ارتباطات به یک اظهارنظر در برنامه زاویه

یافته‌­های پیمایش ارزش‌ها و نگرش­‌های ایرانیان در مورد حجاب نشان می‌دهد برداشت و اظهارنظر مدیر مسئول سابق روزنامه کیهان در برنامه زاویه با یافته‌های این پژوهش کاملا ناهمخوان است.

به گزارش خبرگزاری مهر، اخیراً مهدی نصیری، مدیر مسئول سابق روزنامه کیهان در برنامه تلویزیونی شبکه ۴ به یافته‌ای از نتایج موج سوم پیمایش ملی ارزش‌ها و نگرش‌های ایرانیان اشاره کرده است که در تعارض جدی با یافته‌های واقعی این پیمایش است. وی گفته است «براساس آمار وزارت ارشاد ۷۰ درصد مردم ایران مخالف الزام به حجاب هستند.»

در پیمایش ارزش‌ها و نگرش‌های ایرانیان (پژوهشی که در سال ۱۳۹۴ و در سطح شهری و روستایی کشور انجام شده است) سوال شده «تا چه اندازه با این جمله که "همه خانم‌ها باید حجاب داشته باشند حتی اگر به آن اعتقاد نداشته باشند" موافق یا مخالف هستید؟».

براساس نتایج به دست آمده از این پیمایش ۵۳.۱ درصد موافق این گزینه بوده و تنها ۲۲.۲ درصد با آن مخالفت کرده‌اند. ۲۴.۸ درصد نیز گزینه نه موافق نه مخالف را انتخاب کرده اند. لذا برداشت و اظهارنظر آقای نصیری با یافته‌های این پژوهش کاملاً ناهمخوان است.

نمودار ۱: توزیع فراوانی نظر پاسخگویان در خصوص حجاب


توزیع استانی نظر پاسخگویان در این سوال نیز در نمودار ۲ آوررده شده است.

لازم به یادآوری است ستون آبی رنگ نمودار ۲ از تجمیع درصد افراد "مخالف حجاب اجباری" با افراد بیطرف (کسانی که گفته‌اند "نه موافق اند و نه مخالف") شکل گرفته است. هرچند افرادی که نظر خود را در قالب " نه موافق و نه مخالف" اظهار کرده‌اند را نمی‌توان الزاماً مخالف حجاب اجباری در نظر گرفت.

در دو استان نامبرده آقای نصیری (قم و خراسان جنوبی)، درصد موافقان با این گویه، از مخالفان بیشتر است. لذا در هر دو مورد اعلامی آقای نصیری، یافته‌های مستخرج از این طرح، با اظهارات ایشان در تضاد است.


نمودار ۲: توزیع فراوانی نظر پاسخگویان در خصوص حجاب در استان‌های کشور

* نوار قرمز: افراد موافق حجاب اجباری      

         * نوار آبی: افراد مخالف حجاب اجباری + افراد قائل به گزینه " نه موافق و نه مخالف

پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ضمن استقبال از تحلیل علمی داده‌های برآمده از پیمایش‌های ملی پژوهشگاه، انتظار دارد که تحلیل و استفاده از این داده‌ها همراه با رعایت اصول علمی باشد.

کد خبر 5026630

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha