سه مرحله تست دوپینگ از ورزشکاران المپیکی/ آغاز کنترل از نیمه بهمن

سه مرحله نمونه گیری از ورزشکارانی که سهمیه المپیک در اختیار دارند، برنامه مصوب ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) برای کنترل دوپینگ کاروان اعزامی به توکیو است.

فرزاد شارکی قائم مقام دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) در گفتگو با خبرنگار مهر، در مورد برنامه های مصوب این ستاد برای کنترل دوپینگ کاروان ورزش ایران در بازی های المپیک توکیو گفت: طبق آنچه در نشست هفته گذشته شورای مرکزی ستاد مجددا مطرح و مورد تایید قرار گرفت، قرار است نمونه گیری از  ورزشکاران اعزامی به توکیو به صورت ویژه و در بازه های زمانی مشخص انجام شود.

وی ادامه داد: هر یک از المپین های پیش از اعزام به توکیو سه بار باید تست دوپینگ بدهند. این تست ها توسط ماموران نادو و در محل اردو، تمرین و مسابقه یا خارج از آن گرفته می شود.

قائم مقام دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ با بیان اینکه کنترل دوپینگ ورزشکاران المپیکی از بهمن ماه آغاز می شود، یادآور شد: ۱۵ بهمن ماه سال جاری تا ۱۵ خردادماه سال آینده بازه زمانی تعیین شده برای نمونه گیری از ورزشکاران المپیکی است. سه مرحله نمونه گیری از هر یک از ورزشکاران المپیکی در این بازه زمانی انجام خواهد شد.

شارکی در مورد چگونگی مدیریت نتایج نیز خاطرنشان کرد: تست ها باید در اولین فرصت برای آزمایشگاه های طرف قرارداد ارسال و در مورد نتایج آنها زودتر تعیین وضعیت شود. به گونه ای عمل خواهد شد که قبل از آغاز اعزام ورزشکاران به توکیو، نتیجه مرحله سوم و آخر نمونه گیری ها دریافت شده باشد.

این مقام مسئول در نادو همچنین در مورد چگونگی نمونه  گیری از ورزشکاران المپیکی گفت: قطعا نمونه ادرار را از همه ورزشکاران خواهیم داشت. در مورد نمونه گیری خون اما هنوز مصوبه ای نداریم. در برخی رشته ها مانند دوومیدانی، قایقرانی، دوچرخه سواری و شنا و در بخش استقامت این رشته ها تغییرات خون بر روی عملکرد ورزشکاران تاثیر مستقیم دارد و از این حیث نمونه گیری خون از این رشته ها لازم است اما به خاطر برخی محدودیت ها خیلی امکان انجام آن را نداریم.

وی تاکید کرد: فاصله زمانی میان تست خون تا زمان ارسال آن برای آزمایشگاه آکردیته باید حداکثر ۷۲ ساعت باشد اما به خاطر حجم نمونه گیری ها و مراحلی که باید برای ارسال آنها طی شود، نمی‌توانیم در این بازه زمانی اقدام به موقعی داشته باشیم. اصلا به همین دلیل است که نادو پیگیر راه اندازی آزمایشگاه داخلی است.

شارکی تصریح کرد: در هر صورت فعلا مصوبه ای برای نمونه گیری خونی از ورزشکاران المپیکی نداریم. در صورتی که شرایط فراهم شود اخذ این تست ها قطعا در برنامه قرار خواهد گرفت.

کد خبر 5028999

برچسب‌ها

شهر خبر

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 9 =