کرونا سبک زندگی بشر را تغییر داد/ جشنواره‌های آنلاین

پویا نبی عضو هیات انتخاب اولین جشنواره فیلم کوتاه «سلفی ۲۰» بیان کرد که کرونا سبک زندگی بشر را متحول کرده است.

پویا نبی کارگردان، منتقد و عضو هیات انتخاب اولین جشنواره فیلم کوتاه «سلفی ۲۰» درباره برگزاری آنلاین جشنواره‌های سینمایی همزمان با شیوع ویروس کرونا و همچنین بخش ویژه قدردانی از قهرمانان سلامت در جشنواره «سلفی ۲۰» به خبرنگار مهر گفت: کرونا در واقع نه تنها سینما را متحول بلکه سبک زندگی بشری را نیز به طور کامل دچار تغییر و تحول کرد. در پی این تحول سریع مناسبات حرفه‌ای در سینما نیز مانند جشنواره‌ها و تولید فیلم ناخواسته مجبور به همزیستی با این پدیده شدند.

وی ادامه داد: بسیاری از جشنواره‌های رده اول جهانی هم به سمت برگزاری آنلاین و بی خطر جشنواره‌های خود رفتند یا اصلاً قید برگزاری را در این شرایط زدند. طبعاً این موضوع باعث شد تا تلویزیون‌های اینترنتی و vodها قدرت بیشتری پیدا کنند و اقبال عمومی به سمت آنها متمایل شود. کشور ما هم از این قاعده مستثنی نبود. با این تفاوت که چون در کشور ما همه چیز به حالت سنتی پیش می‌رفت در اوایل در برابر این تغییر مقاومتی از خود نشان داد اما رفته رفته سعی کرد که مانند همه دنیا با این شرایط برخورد کند. شاید هم شرایط به نوعی خودش را بر سینمای ما تحمیل کرد.

این کارگردان سینما با بیان اینکه کرونا روند آنلاین شدن در سینما را تسریع کرد، افزود: شاید اگر تا ۱۰ سال آینده کرونایی هم در کار نبود سینما به سمت پلتفرم‌ها و زیرساخت‌های اینترنتی پیش می‌رفت اما این مهمان ناخوانده منجر شد که ما ناچار به رفتن به سمت تکنولوژی بشویم.

وی تصریح کرد: تقریباً اولین جشنواره‌ای که از فروردین امسال در بحبوحه کرونا تصمیم به برگزاری آنلاین یک رویداد سینمایی گرفت جشنواره سلفی ۲۰ بود. به اعتقاد من برگزاری آنلاین جشنواره‌ها در شرایط امروز به دلیل رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و در عین حال پویایی و نشاط جامعه سینمایی نکته مثبتی است.

نبی در پایان با اشاره به بخش ویژه قهرمانان و شهدای سلامت در «سلفی ۲۰» عنوان کرد: بخش عظیمی از پزشکان و پرستاران با این بیماری درگیر شده‌اند و فروتنانه و خالصانه در حال خدمت رسانی هستند. خوشبختانه در این بخش از جشنواره نیز فیلم‌های بسیار خوبی را شاهد بودیم که متقاضی حضور در جشنواره بودند. به نظر من این مهمترین نکته جشنواره «سلفی ۲۰» است که به واسطه سینما از کسانی قدردانی می‌کند که با ایثار خودشان در حال جان‌فشانی برای مردم هستند. این قدردانی به موقع می‌تواند معنا و جلوه دیگری را از یک جشنواره سینمایی پدیدار سازد.

اولین جشنواره فیلم کوتاه «سلفی ۲۰» به دبیری مریم دوستی و با محوریت موضوع کرونا و سینما در حال برگزاری است. آخرین مهلت ثبت آرای مردمی به ۵۹ فیلم این رویداد تا ۴ آبان ماه است.

کد خبر 5053406

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 3 =