ضرورت پیگیری برای گرفتن سهم لرستان از منابع آبی

خرم‌آباد- رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان بر ضرورت پیگیری برای گرفتن سهم استان از منابع آب از طریق وزارت نیرو تاکید کرد.

به گزارش‬ خبرنگار‬ مهر، ‬اسفندیار‬ حسنی‬ مقدم‬ روز‬ چهارشنبه‬ در جلسه کمیته بهره‌وری از منابع آبی لرستان‬، مهم‌ترین چالش بخش کشاورزی را منابع آب برشمرد و اظهار داشت: حجم آب پشت سدهای کشور حدود ۵۰ میلیارد متر مکعب است و حجم آب پشت سدهای استان لرستان بالغ بر ٢٠٠ میلیون متر مکعب است و با سدهای در دست ساخت به بالغ بر ۴۰۰ میلیون متر مکعب می‌رسد.

وی، گفت: در واقع نیم درصد سدهای کشور در لرستان قرار دارند این در حالی است که بیش از ۱۱ درصد آب کشور در لرستان تولید می‌شود، همچنین ۷.۴ درصد اراضی کشور در لرستان قرار دارد و در واقع سه برابر اراضی کشاورزی آب در لرستان تولید می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان، افزود: متوسط اراضی کشاورزی آبی استان لرستان ٢٣ درصد است این در حالی است که متوسط اراضی آبی کشور ۴۶ درصد است و در واقع ۲۳ درصد با میانگین کشوری فاصله وجود دارد.

حسنی مقدم، تصریح کرد: مهم‌ترین راهبرد برای رسیدن به متوسط نرم کشوری در آبی کردن اراضی کشاورزی این است که دستگاه‌های متولی آب در استان با هماهنگی و همفکری و با حمایت‌های استاندار لرستان و مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی سهم خود را در تقسیم عادلانه منابع آب از وزارت نیرو طلب کنند.

وی به بحث ناپایداری در تولید محصولات کشاورزی اشاره کرد و گفت: کشاورزان دیم کار در مقاطعی که مزارع نیاز آبی دارند به علت عدم بارش به موقع و مشروب نشدن اراضی کشاورزی تولید اقتصادی ندارند و بعضاً نیز متضرر می‌شوند بر همین اساس و بر اساس نظریه کارشناسان نیاز آبی استان لرستان در حوزه کشاورزی حداقل ۲.۵ میلیارد متر مکعب است، که در صورت محقق شدن این امر حداقل ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان لرستان به آبی تبدیل و ۲۰۰ هزار شغل ایجاد می‌شود.

کد خبر 5058990

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =