۴۷۰ کیلومتر طرح آزادراهی در آذربایجان‌شرقی اجرا می شود

تبریز- مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی گفت: ۴۷۰ کیلومتر طرح آزادراهی در سطح استان در دست اجراست که بخش عمده آن به صورت مشارکتی اجرا می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، ابوالقاسم سلطانی افزود: این آزادراه‌ها دارای توجیه اقتصادی بوده و به روش BOT ( ساخت، بهره برداری و واگذاری ) با مشارکت دولت و بخش خصوصی اجرا می‌شود و هر کدام از آنها دارای ۴، ۵ قطعه است.

وی با بیان اینکه یک هزار و ۲۰۰ کیلومتر آزادراه در سطح کشور اجرا می‌شود، اظهار داشت: حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد از طرح‌های آزادراهی کشور در سطح آذربایجان شرقی اجرا می‌شود که از جمله شامل آزادراه تبریز - ارومیه به طول ۱۰۷ کیلومتر، رینگ دوم جنوبی تبریز به طول ۳۲ کیلومتر، بخش استانی آزادراه تبریز - مرند - بازرگان به طول ۱۱۸ کیلومتر، آزادراه تبریز - سهند به طول ۱۹ کیلومتر و آزادراه مراغه - هشترود به طول ۱۱۰ کیلومتر است.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی، هزینه اجرای هر کیلومتر آزادراه را بسته به شرایط توپوگرافی منطقه حدود ۱۸ تا ۲۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: قطعه سوم آزادراه تبریز - ارومیه دارای ۲ تونل هر کدام به طول ۲ هزار و ۲۵۰ متر است که ۸۰۰ متر از هر دهنه اجرا شده و بهره بردای از این آزادراه موجب کاهش ۱۳ کیلومتر از مسیر تبریز - ارومیه می‌شود.

سلطانی، ادامه داد: طرح رینگ دوم تبریز نیز به صورت مشارکتی اجرا می‌شود که هم اکنون ۱۰ کیلومتر از مسیر آن حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و ادامه مسیر نیز در مرحله ارزیابی و مطالعه است.

وی یادآوری کرد: آزادراه تبریز - مرند - بازرگان با حدود ۵ درصد پیشرفت فیزیکی و آزادراه مراغه - هشترود با ۳۳ درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجرا بوده، بیش از ۲۲ کیلومتر از خواجه - ورزقان به بهره برداری رسیده و اجرای آن بیش از ۵۲ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و آزادراه تبریز - سهند نیز در حال تکمیل و بهره برداری است.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی تشریح کرد: در ۲ سال اخیر (از فصل کاری ۹۷ تا فصل کاری امسال) بیش از ۲۵۰ کیلومتر راه اصلی، فرعی، آزادراهی و بزرگراهی در سطح استان، اجرا شده و به بهره برداری رسیده و ۴۰۰ کیلومتر نیز راه روستایی احداث یا بهسازی شده است.

سلطانی، با اشاره به وجود یک هزار کیلومتر طرح بزرگراهی در سطح آذربایجان شرقی، افزود: در زمان کنونی ۲۷۰ کیلومتر طرح بزرگراهی شامل بزرگراه‌های تبریز - اهر، مرند - جلفا، تبریز - اسپیران، میانه - سرچم، صوفیان - شبستر - تسوج، سراب - بستان آباد و اتصال آن به آزادراه، کنارگذر ایلخچی و بهسازی راه‌های مرند - ایواوغلی و راه بستان آباد - تبریز در دست است.

کد خبر 5078070

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =