قرارگاه «حاج قاسم» نقطه عطفی برای هم‌افزایی خدمت‌رسانی است

معاون راهبری و استان‌های سازمان تبلیغات اسلامی معتقد است که قرارگاه شهید حاج قاسم سلیمانی نقطه عطفی برای هم‌افزایی دستگاه‌های حاکمیتی در خدمت‌رسانی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، ایرنا نوشت: حجت الاسلام روح الله حریزاوی گفت: اول خرداد سال گذشته رهبر معظم انقلاب درخصوص لزوم تشکیل حلقه‌های میانی برای مقدمه سازی به منظور تشکیل دولت اسلامی نکاتی را برای دانشجویان به عنوان تنها راه رسیدن به دولت اسلامی بازگو کردند. حلقه‌های میانی عناصری هستند که قدرت کشف و حل مساله را در افق شهرستانی، استانی و حتی ملی دارند و می‌توانند واسطه‌ای میان دولت و مردم برای حل مساله باشند.
حریزاوی ادامه داد: علت این که سازماندهی، قدرت دهی و تسهیل گری حلقه‌های میانی در رویکرد جدید سازمان تبلیغات اسلامی مورد توجه است، همین مساله است که در وقایع و حوادث طبیعی و غیرطبیعی این حلقه‌های میانی خود را نشان می‌دهند و به همین دلیل به جای تقویت تصدی گری بخش‌های دولتی، حاکمیتی و رسمی، می‌خواهیم نقش آنها را کاهش دهیم تا این سازمان‌ها به تنظیم گری، حمایتگری و تسهیل گری بسنده کنند و حلقه‌های میانی و گروه‌های مردمی جایگاه تصدی گری و سازماندهی را پیدا کنند.

یعنی سازمان‌ها حتی در مدل جدید حکمرانی کشور باید از سازماندهی دست بردارند و فقط به خدمات دهی، تنظیم گری و قانونگذاری بپردازند تا نقش مردم پررنگ‌تر شود و این رازی است که در مکتب شهید حاج قاسم سلیمانی و در اصل مکتب امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب وجود دارد.

وی ادامه داد: همانگونه که شهید قاسم سلیمانی اعتقاد داشت هرگاه حضور مردم کمرنگ شود مشکلات بر ما چیره می‌شود، یکی دیگر از جملات طلایی شهید سلیمانی این بود که فرصت‌هایی در تهدیدها وجود دارد که در خود فرصت‌ها نیست و این جملات طلایی حاج قاسم راهبرد اصلی ماست.
حریزاوی با اشاره به تشکیل قرارگاه شهید قاسم سلیمانی افزود: ما به مدت یک ماه تمام محورهایی را جمع آوری کردیم که بعد از فرمان سوم رهبر معظم انقلاب شکل گرفت و ایشان در مقابله با موج سوم کرونا فرمود جوانان مؤمن و مخلص برای خدمت به محرومان و آسیب دیدگان ازکرونا پای کار بیایند.

ما متوجه شدیم که ۱۰ جریان در کشور در ۱۰ حوزه به صورت بی نام و نشان، با شناسنامه، با مجوز، بی مجوز یا آتش به اختیار مشغول فعالیت هستند و ما این فعالیت‌ها را برشمردیم.

وی افزود: برخی از این نهادها و جریان‌ها در قالب جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی و تشکل‌های مردمی از قدیم با سازمان تبلیغات اسلامی کار می‌کردند و تشکل‌های جدیدی نیز در حال پیدایش هستند که این نهادها را در ۱۰ حوزه دسته بندی کردیم و به شناسایی حدود ۴۰ دستگاه پرداختیم که بیشترین نقش را می‌توانستند نسبت به گروهای مردمی ایفا کنند.
این مقام مسئول ادامه داد: به جز برخی دستگاه‌ها مانند شهرداری‌ها و سازمان‌های آب و برق که به عنوان دستگاه‌های خدماتی شمرده می‌شوند، دستگاه‌هایی با مردم ارتباط مرتب دارند و به نوعی امدادی هستند و در قالب گروه بندی ها و شبکه‌های مردمی خدماتی ارائه می‌دهند. بر همین اساس این سازمان‌ها را شناسایی کرده و در جلسه قرارگاه شهید قاسم سلیمانی که اخیراً برگزار شد، سعی کردیم با کمک آنها به شناسایی میزان خدماتی بپردازیم که این گروه‌ها می‌توانند ارائه کنند و حتی این فعالیت‌ها را افزایش دهیم.
وی افزود: این ارتباط با دستگاه‌ها در کارگروه‌های تخصصی ده‌گانه ادامه خواهد داشت و هر دستگاه ممکن است در چند حوزه بتواند خدماتی را ارائه دهد. بعضی دستگاه‌ها با شبکه‌های مردمی کار می‌کنند ولی همه اینها یک بار کنار هم ننشسته بودند تا ظرفیت‌هایی را به گروه‌های مردمی ارائه می‌کنند، لذا تلاش می‌کنیم ضمن هم افزایی این دستگاه‌ها از هرگونه دوباره کاری و موازی کاری جلوگیری شود و از طرف دیگر توجه بیشتری به مواردی شود که مغفول مانده است.
حریزاوی با اشاره به راه اندازی قرارگاه حاج قاسم سلیمانی اضافه کرد: ما افقی را می‌بینیم که عملیات حاج قاسم همانگونه که در محور مقاومت رویه وی بود، در محور تقویت مقاومت داخلی انجام دهیم و این جریان بتواند در بحران‌های دیگر نقش آفرین باشد.

کد خبر 5088757

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 14 =