کرسی ترویجی «فقر نظریه در سیره پژوهی اهل بیت(ع)» برگزار شد

قم- کرسی ترویجی «فقر نظریه در سیره پژوهی اهل بیت(ع)» به همت پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت(ع) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سید علیرضا واسعی پیش از ظهر پنجشنبه در حاشیه کرسی ترویجی «فقر نظریه در سیره پژوهی اهل بیت (ع)» در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه در بحث سیره پژوهی دچار فقر نظریه هستیم و نظریه‌هایی که تاکنون صادر شده‌اند، جوابگوی تحقیق در سیره اهل بیت (ع) نیستند، گفت: ما می‌توانیم با سیستم‌های رایج در زمینه علوم انسانی، مطالعات سیره پژوهی را انجام داده و مسائل مختلف آن را مورد بررسی قرار دهیم اما واقعیت این است که در این زمینه تلاش‌های لازم انجام نشده است؛ گفتمان‌های سیره پژوهی در حال تغییر هستند.

دانشیار پژوهشکده اسلام تمدنی افزود: هر رفتاری از اهل بیت (ع) که در گزارش‌های تاریخی آمده است، می‌تواند در بحث سیره پژوهی مورد استناد قرار گیرد.

در بخش دیگر این کرسی ترویجی، «مدیر دانشنامه اهل بیت (ع) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی» به عنوان «ناقد» گفت: آسیب‌شناسی مطالعات سیره پژوهی، یکی از محوری‌ترین مباحث در زمینه سیره پژوهی است و متأسفانه به رغم اهمیت این موضوع، در زمینه آسیب‌شناسی سیره پژوهی کارهای زیادی انجام نشده است و نیازمند تلاش‌های بیشتری در این زمینه هستیم.

در ابتدای این کرسی، «دبیر علمی این کرسی ترویجی» گفت: بحث سیره پژوهشی و مسائل پیرامونی آن، جزو مهمترین مباحث در ارتباط با شناخت شخصیت و زندگانی و علوم اهل بیت (ع) است و البته این تحقیق هم مثل همه عرصه‌های پژوهشی دیگر می‌تواند آسیب‌هایی داشته باشد.

وی افزود: با توجه به حساسیت موضوع سیره پژوهی و ضرورت و نیازی که در جامعه امروز ما برای آشنایی با سیره معصومان (ع) احساس می‌شود، نظریه پردازی در این زمینه هم ضرورت خاصی پیدا می‌کند و به نوعی می‌توان گفت که این تئوریسین‌های هر علم هستند که می‌توانند جهت دهنده و هدایت‌گر مسیر تحقیقات در یک حوزه علمی باشند.

کد خبر 5092603

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha