حکمرانی اسلامی بدون حکمی سازی علوم انسانی و هنر محقق نمی شود

خسروپناه گفت:حکمرانی اسلامی برای تبدیل جامعه و انسان محقق به جامعه و انسان مطلوب تلاش می کند و برای دستیابی به این شرایط چاره ای نداریم جز اینکه به حکمی سازی علوم انسانی و هنر بپردازیم.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه در وبینار بزرگداشت وحدت حوزه و دانشگاه که شامگاه چهارشنبه با حضور محمد مهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد برگزار شد، گفت: یعنی نظریه های شخصیت، رشد، جامعه، فرهنگ، تمدن، تولید، مصرف و سازمان و سایر نظریه های علوم اجتماعی و علوم انسانی باید مبتنی بر حکمت اسلامی باشد. حکمرانی اسلامی یعنی اینکه باید و نبایدهای راهبردی و قانونی و ساختاری باید مبتنی بر حکمت، فقاهت، عقل، قرآن و سنت باشد. 

وی در ادامه تاکید کرد: البته این بدان معنا نیست که دستاوردهای نظریه های علوم انسانی مدرن را کنار بگذاریم بلکه باید نظریه های مختلف شخصیت را بشناسیم تا اگر زمانی نظریه شخصیت مبتنی بر قران و سنت ارائه شد، بدانیم با چه پرسش هایی مواجه هستیم. 

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد خاطرنشان کرد: علم کنار زدنی نیست بلکه با گفتگوی بین حکمت و علوم سنتی و علوم مدرن است که می توانیم به حکمی سازی علوم و هنر بپردازیم. اگر حکومت اسلامی دنبال حکمرانی اسلامی است، باید بداند که حکمرانی بدون حکمی سازی علوم انسانی و هنر محقق نمی شود.

خسروپناه تصریح کرد: در گذشته پیوند علم و حکمت دقیق بوده است اما امروزه عده ای فلسفه اسلامی غرب می خوانند و عده ای دیگر رواشناسی و جامعه شناسی؛ در حالی که در این رشته ها نه فلسفه با علم ارتباط دارد و نه علم با فلسفه؛ اما فلسفه هم با علوم طبیعی ارتباط دارد هم با علوم انسانی و هنر.

پیوند حوزه و دانشگاه با راه‌اندازی دانشگاه علوم انسانی اسلامی در قم 

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن خیری سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان قم نیز در این وبینار، گفت: با راه‌اندازی دانشگاه علوم انسانی اسلامی در قم به عنوان یک واحد نخبه گرایی در تراز انقلاب اسلامی، وحدت حوزه و دانشگاه به مفهوم امروزی شکل می‌گیرد و مهم‌ترین دغدغه رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در این راستا برطرف می‌شود.

وی اظهار داشت: دانشگاه علوم انسانی اسلامی به مرکزی در سراسر کشور تبدیل خواهد شد که محور آن تولید محتوای آموزشی، فرهنگی و پژوهشی است و سبب شکل‌گیری وحدت حوزه و دانشگاه می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین مسعود آذربایجانی استاد پژوهشگاه حوزه و دانشگاه نیز در ادامه این وبینار به ارائه توضیحاتی در خصوص «پروژه نظام الگوی سلامت و رشد انسان» پرداخت و گفت: برای سلامت و رشد انسان باید دو بال عقل و وحی و فرآورده های این دو منبع در قالب دین و دانش همراه هم باشند. رساله های دکتری، پایان نامه های کارشناسی ارشد، پژوهشها و سایر تولیدات علمی کشور باید براساس نقشه راهبردی کلان انجام شود تا نیازهای جامعه را برطرف کند.

حوزه و دانشگاه دارای مرجعیت علمی هستند

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حمید پارسانیا عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در این وبینار اظهار داشت: حوزه و دانشگاه دو نهادی هستند که دارای مرجعیت علمی هستند. در واقع یک نوع تقسیم کار به لحاظ موضوع بین این دو نهاد وجود دارد. دانشگاه در ادامه آموزش های عمومی قرار گرفته است.

وی افزود: حوزه و دانشگاه در یک جغرافیای واحد مثل ایران وجود دارد که در حوزه فرهنگ و ذهنیت جامعه حضور و تعامل دارد. 

کد خبر 5097913

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 0 =