آملی‌لاریجانی:شورای نگهبان اظهارنظری قبل ازمصوبه مجلس نخواهد داشت

عضو هیئت رئیسه فراکسیون گام دوم انقلاب مباحث مطرح شده این فراکسیون با رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را تشریح کرد.

مجتبی رضاخواه در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به جلسه فراکسیون گام دوم انقلاب اسلامی با آیت الله آملی لاریجانی اظهار داشت: فضای کلی جلسه درباره آن بود که مجلس به دنبال آن است که مصوبات در راستای سیاست‌های کلی نظام باشد.

وی بیان کرد: در این جلسه به طور مشخص درباره عدم انطباق بودجه سال ۱۴۰۰ با سیاست‌های کلی نظام بحث و تبادل نظر صورت گرفت، چرا که لایحه بودجه سال آینده در راستای سیاست‌های کلی نظام نیست.

عضو هیئت رئیسه فراکسیون گام دوم انقلاب اسلامی تصریح کرد: ما به دنبال راهکاری هستیم که طرح‌های مجلس و لوایح دولت در راستای اجرای سیاست‌های کلی نظام باشد اما متأسفانه این اشکال وارد است که بعضاً این اتفاق نمی‌افتد و لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ هم این مشکل را دارد.

رضاخواه اظهار داشت: بر این اساس لازم است جلسات منظمی با مجمع تشخیص مصلحت نظام داشته باشیم تا مصوبات مجلس منطبق با سیاست‌های کلی نظام باشد و مجمع تشخیص هم سیاست‌های کلی را اعلام می‌کند و باید پیگیر اجرای آن در دولت باشیم و همچنین طرح‌های مجلس هم باید در راستای اجرای سیاست‌های کلی نظام باشد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در این جلسه درباره طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری هم مباحثی مطرح شد، گفت: در این زمینه هم باید بین مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام همکاری وجود داشته باشد تا قانون انتخابات ریاست جمهوری مبتنی بر سیاست‌های کلی نظام باشد.

عضو هیئت رئیسه فراکسیون گام دوم انقلاب اسلامی در واکنش به سوالی مبنی بر اینکه آیا حذف برخی از مواد طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری در جلسه علنی امروز به دلیل مسائلی بوده که در جلسه روز گذشته مطرح شده است، گفت: طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری در دستور کار مجلس است و در جلسه با آیت الله آملی لاریجانی صرفاً درباره ضرورت مطابقت این قانون با سیاست‌های کلی نظام بحث شد اما جزئیات این طرح در اختیار مجلس شورای اسلامی است و درباره جزئیات آن بحث نشد.

وی تأکید کرد: حذف برخی از مواد طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری تصمیم مجلس شورای اسلامی بوده و در جلسه با آیت الله آملی لاریجانی صرفاً مباحث کلی در این باره مطرح شد.

رضاخواه متذکر شد: برخی آقایان در چند روز گذشته و زمانی که برای دفاع از مواد طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری پشت تریبون می‌رفتند، می‌گفتند که ما نظر شورای نگهبان و پژوهشکده شورای نگهبان را درباره این مواد دریافت کرده ایم.

عضو هیئت رئیسه فراکسیون گام دوم انقلاب اسلامی ادامه داد: ما این موضوع را در جلسه با آیت الله آملی لاریجانی مطرح کردیم که وی در پاسخ به این سوال ما گفت شورای نگهبان هیچ گونه اظهارنظری قبل از مصوبه مجلس نخواهد داشت و این موضوع را تکذیب کرد و منکر آن شد.

وی بیان کرد: طبق گفته آیت الله آملی لاریجانی، شورای نگهبان اقدام پیشینی خارج از وظیفه قانونی خود انجام نمی‌دهد و این مسئله همواره وجود داشته است و بر این اساس شورای نگهبان هیچ گونه نظری درباره مواد طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری نداده است.

کد خبر 5105819

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha