«شهید سلیمانی» از تمامیت ارضی لبنان پاسداری کرد/حمایت از مستضعفان

عضو هیأت رئیسه جنبش «أمل» لبنان با بیان اینکه «شهید سلیمانی» از تمامیت ارضی این کشور حفاظت و حراست کرد، گفت: او از مستضعفان در سراسر جهان حمایت به عمل آورد.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل - رامین حسین آبادیان: در حال حاضر یک سال از جنایت ترور سردار سلیمانی توسط متجاوزان آمریکایی سپری می‌شود؛ شخصیت برجسته‌ای که در عینِ فعالیت در کسوت یک فرمانده نظامیِ تمام‌عیار، یک دیپلمات برجسته نیز بود. سردار سلیمانی در واقع شخصیتی بود که همگان به نقش آفرینی ویژه، محوری و راهبردی او در شکل گیری گروه‌های مقاومت و یکپارچگی آن در سراسر منطقه اذعان دارند.

در همین ارتباط، خبرنگار مهر گفتگویی را با «خلیل حمدان» عضو هیأت رئیسه جنبش «أمل» لبنان ترتیب داده است. وی در جریان این گفتگو تأکید کرد: واقعیت این است که شهید سلیمانی با اخلاص به مستضعفان خدمت کرد. بله درست است؛ او در برابر استعمارگران و مستکبران در سوریه، فلسطین، لبنان و… ایستاد.

عضو هیأت رئیسه جنبش أمل لبنان در ادامه یادآور شد: نقشی که شهید سلیمانی در مسیر حفاظت و پاسداری از تمامیت ارضی کشورهای منطقه ازجمله لبنان و عراق ایفا کرد غیرقابل انکار است. در ادامه مشروح گفتگو با عضو هیأت رئیسه جنبش أمل را مطالعه می‌کنید؛

*همانطور که می‌دانید درحال حاضر یک سال از حادثه ترور سردار سلیمانی توسط پهپادهای متجاوز آمریکایی در نزدیکی فرودگاه بغداد می‌گذرد. ارزیابی شما از نقشی که این فرمانده نظامی در حمایت از مقاومت در سوریه و فلسطین ایفا کرد، چیست؟

ما شهید سلیمانی را یکی از بزرگترین مجاهدان در مسیر مقاومت می‌دانیم. او مَردی بسیار شجاع بود که به دفاع از جهان اسلام پرداخت. او خود را قربانی برقراری صلح و عدالت در جهان کرد. از همین روی، نه تنها مسلمانان بلکه تمامی آزادگان از این شهید بزرگ یاد می‌کنند و بدون شک یاد او از اذهان پاک نخواهد شد.

واقعیت این است که شهید سلیمانی با اخلاص به مستضعفان خدمت کرد. بله درست است؛ او در برابر استعمارگران و مستکبران در سوریه، فلسطین، لبنان و… ایستاد اما نقش او تنها به منطقه محدود و محصور نمی‌شود زیرا شهید سلیمانی از تمامی مستضعفان در سراسر جهان حمایت به عمل آورد. شهید سلیمانی در تمامی میادین نبرد حاضر بود. او نقش تعیین کننده‌ای را در نبرد با تروریسمِ تکفیری و تروریسمِ صهیونیستی در سوریه، فلسطین، لبنان، عراق و… ایفا کرد.

*در جریان جنگ ۳۳ روزه رژیم صهیونیستی علیه مقاومت در لبنان، سردار سلیمانی ایفاگر نقش فعال و بسزایی بود. به نظر شما نقش شهید سلیمانی در تحمیل شکست سنگین به رژیم صهیونیستی در جنگ تموز تا چه اندازه مؤثر بود؟

در خصوص این سؤال باید گفت که شهید سلیمانی از مقاومت در لبنان که حزب الله و جنبش أمل در چارچوب آن فعالیت می‌کنند، حمایت بسزایی به عمل آورد. او در لبنان نیز همچون سوریه و فلسطین در برابر مستکبران ایستاد. ما دیدیم که شهید چمران چه نقش مهمی در لبنان ایفا کرد. همچنین آثار اقدامات امام موسی صدر لبنان همچنان نیز وجود دارد. شهید سلیمانی تمامی این آثار را تقویت کرد و این مسیر را ادامه داد.

شهید سلیمانی فرمانده بسیار بزرگی بود. پیوند میان حاج قاسم سلیمانی و مقاومت در لبنان در جریان جنگ ۳۳ روزه در واقع پیوند مَردان شریف و مجاهدی بود که می‌خواستند در برابر رژیم صهیونیستی به پیروزی برسند و تروریسمِ تکفیری را نیز با شکست مواجه سازند. شهید سلیمانی در واقع به خوبی می‌دانست که تروریسمِ صهیونیستی در جنگ ۳۳ روزه توسط ایالات متحده آمریکا حمایت می‌شود. با تمامی اینها، او با تمام قدرت به حمایت از مقاومت در جنگ ۳۳ روزه پرداخت.

*در ماه دسامبر سال ۲۰۱۷ میلادی بود که سردار سلیمانی به صورت رسمی شکست نهایی تروریست‌های تکفیری داعش را اعلام کرد. ارزیابی شما از نقش وی در غلبه نهایی بر داعش و نیز اقداماتی که در راستای حفاظت و حراست از تمامیت ارضی کشورهایی نظیر عراق و لبنان ایفا کرد، چیست؟

بدون شک نقشی که شهید سلیمانی در مسیر حفاظت و پاسداری از تمامیت ارضی کشورهای منطقه ازجمله لبنان و عراق ایفا کرد غیرقابل انکار است. ما همواره شاهد بودیم که تمامیت ارضی لبنان و عراق توسط تروریسمِ تکفیری و نیز تروریسمِ صهیونیستی مورد تهدید واقع می‌شد که البته اکنون نیز این تهدیدات از سوی طرف اسرائیلی همچنان ادامه دارد.

با این حال، سردار سلیمانی نقش مهمی را در حفاظت از تمامیت ارضی کشورهای منطقه ایفا کرد. شهید سلیمانی از تمامیت ارضی لبنان حفاظت کرد. اکنون نیز محور مقاومت راه شهید سلیمانی را ادامه خواهد داد.

*سردار سلیمانی به دلیل فعالیت‌هایی که در طول سالیان متمادی در منطقه انجام داد جایگاه ویژه ای نزد ملت‌های منطقه به دست آورده بود؛ جایگاهی که امروز حتی با گذشت یک سال از شهادت وی، هنوز از دست نرفته است. چه علل و عواملی موجب شد تا شهید سلیمانی چنین محبوبیتی در سطوح منطقه‌ای و فرامنطقه ای کسب کند؟

این نکته را باید در نظر گرفت که شهید سلیمانی در برابر تروریسمی به دفاع از ملت‌های منطقه پرداخت که بسیاری از کشورهای منطقه و جهان از آن حمایت می‌کردند. حامیان استکبار جملگی از تروریست‌های تکفیری در منطقه حمایت کردند. بنابراین، طبیعی است که شهید سلیمانی نزد ملت‌های منطقه از محبوبیت برخوردار باشد. آمریکایی‌ها شخصیت‌های برجسته مقاومت را هدف قرار دادند. آنها شهید سلیمانی و سپس شهید فخری زاده را هدف قرار دادند. اینکه آنها تصور می‌کنند با این اقدامات، مقاومت متوقف می‌شود، یک توهم است.

کد خبر 5109717

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 13 =