مبارزه اصولی با آفات کشاورزی، تضمینی برای امنیت غذایی کشور است

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: مبارزه اصولی با آفات کشاورزی، تضمینی برای امنیت غذایی کشور است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان حفظ نباتات کشور، کیخسرو چنگلوایی عصر در ستاد گیاه پزشکی استان سیستان و بلوچستان که با محوریت ملخ صحرایی در محل سازمان جهاد کشاورزی استان برگزار شد، با اشاره به حفظ امنیت غذایی کشور اظهار داشت: سیستان و بلوچستان در بین استان‌های درگیر مبارزه با ملخ صحرایی با ٣۴ درصد بیشترین سطح مبارزه را داشته است.

چنگلوایی با اشاره به اهمیت نقش اقدامات حفظ نباتات در ارتقای امنیت غذایی کشور گفت: اگر در سیستان و بلوچستان مبارزه اصولی علیه ملخ صحرایی صورت نمی‌گرفت روزانه بیش از ۴۵ میلیارد ریال به تولیدات بخش کشاورزی استان خسارت وارد می‌شد.

وی، همکاری سازمان حفظ نباتات کشور در خصوص تشکیل آمادگاه دائمی مبارزه با ملخ صحرایی در سیستان و بلوچستان را مورد تاکید قرار داد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان هم در این جلسه با اشاره به توانمندی‌های بخش کشاورزی استان گفت: سیستان و بلوچستان می‌تواند بخش اعظم گوشت قرمز، ماهی و میگو و میوه‌های گرمسیری مورد نیاز کشور را تولید کند.

محمد علی نیکبخت افزود: با توجه به وسعت استان و مرزهای طولانی آبی و خاکی، استان در معرض هجوم آفات و بیماری‌ها از جمله ملخ صحرایی مهاجر قرار دارد و لازم است به منظور ارتقای امنیت غذایی و مدیریت آفات قرنطینه‌ای خصوصاً آفت خطرناک ملخ صحرایی یک آمادگاه دائمی مبارزه با ملخ صحرایی مهاجر در استان راه اندازی شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی نیز در این نشست گفت: طبق اعلام سازمان جهانی فائو و سازمان حفظ نباتات کشور مبنی بر هجوم مجدد ملخ به کشور، کار دیده بانی و ردیابی ملخ صحرایی از مهرماه سال جاری آغاز و تاکنون دیده‌بانی در سطح ٢ میلیون و ۴٠٠ هزار هکتار در ١٨ شهرستان جنوبی سیستان و بلوچستان انجام شده است.

کد خبر 5137321

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 13 =