شرایط سفرهای نوروزی/ دریافت عوارض از هتلسازان

تصویب دریافت عوارض از هتلسازان، افتتاح هتل شهرری، سفر وزیر میراث فرهنگی به بوشهر و اعلام شرایط سفرهای احتمالی نوروزی از جمله خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.

خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در این هفته علی اصغر مونسان با سفر به استان بوشهر از افتتاح هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان پروژه‌های حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در سطح کشور خبر داد و اظهار داشت: استان بوشهر برای اولین بار صاحب هتل پنج ستاره شده است که اتفاق مهم و بزرگی است.

وی با اشاره به افتتاح موزه منطقه‌ای خلیج فارس بیان کرد: این موزه از نظر محتوایی یکی از بهترین موزه‌های کشور است که آثار تاریخی ارزشمند در آن قرار دارد و از تکنولوژی در آثار به خوبی استفاده شده است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان کرد: بوشهر و منطقه خلیج فارس آثار تاریخی بی‌نظیری دارد و تاریخ کهنی دارد. موزه‌های منطقه‌ای چند استانه نقش ایفا می‌کنند و این موزه چند استان پیرامونی خصوصاً حوزه خلیج فارس را پوشش می‌دهد.

وی استفاده از تکنولوژی را بسیار مهم دانست و افزود: محل این موزه هم یک ساختمان تاریخی و مرمت شده است و می‌تواند نقش مهمی در ارائه این آثار در این موزه بسیار مهم داشته باشد.

مونسان در ارتباط با پساکرونا و حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان کرد: گردشگری کشور با تکیه بر ظرفیت‌های درونی به جریان اقتصادی تبدیل شده است.

گردشگری روپاست

وی تاکید کرد: در این حوزه تاکنون ۲۲ هزار میلیارد تومان پروژه افتتاح کرده‌ایم و هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان پروژه را نیز در دست افتتاح داریم و تا پایان دولت به صورت مداوم افتتاح‌ها را خواهیم داشت.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به اینکه کرونا ضربه بزرگی به این حوزه بوده است، گفت: با وجود این اتفاقات، حوزه گردشگری روپا و سرحال در حال پیشرفت است و جا دارد که از همه فعالان حوزه گردشگری تشکر کنیم و دولت هم بنا به وسع خود حمایت‌هایی را داشته است.

مونسان با اشاره به اینکه تاکنون حدود هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان وام کرونایی درخواست داشته‌ایم، تاکید کرد: ۵۰۰ میلیارد تومان تاکنون پرداخت شده است و به دست متقاضیان رسیده است و قرار شد وام‌ها تا بهمن‌ماه تمدید شود.

وی با اشاره به اینکه هفت هزار میلیارد تومان دیگر نیز برای سال آینده در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: می‌دانیم که این اعتبارات پاسخگوی ۲۱ هزار میلیارد تومان خسارتی که وارد شده است نیست.

شرایط احتمالی انجام سفرهای نوروزی ۱۴۰۰

شرایط احتمالی سفرهای نوروزی ۱۴۰۰

در این هفته همچنین ولی تیموری معاون گردشگری به چگونگی انجام سفرهای نوروزی اشاره کرد و گفت: سفرهای نوروزی درصورت عدم تشدید شیوع ویروس کرونا و با هماهنگی ستاد ملی مقابله با کرونا به‌صورت برنامه‌ریزی شده امکانپذیر خواهد بود.

تیموری از ارائه طرح‌هایی از سوی وزارتخانه به ستاد ملی مقابله با کرونا در خصوص انجام سفرهای تعطیلات نوروزی خبر داد و اظهار داشت: به موجب مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا با پیش‌شرط عدم تشدید شیوع ویروس کرونا سفرهای نوروزی با کنترل، نظارت و در راستای ایجاد نشاط اجتماعی انجام می‌شود.

معاون گردشگری کشور تصریح کرد: برای افرادی که خارج از تورهای برنامه‌ریزی شده اقدام به سفر نوروزی کنند ارائه رزرو مرکز اقامتی مجاز الزامی است.

تیموری با اشاره به التزام رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی ابلاغ شده از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا، گفت: بر اساس تصمیمات اتخاذشده ارتباط تنگاتنگی بین دستگاه‌های عضو ستاد مرکزی خدمات سفر با ستاد ملی مقابله با کرونا برقرار خواهد بود که مسئولیت این فرایند در سطح ملی به عهده وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و در استان‌ها با استانداران خواهد بود.

وی با بیان اینکه در همین راستا پروتکل‌های بهداشتی مجدداً اطلاع‌رسانی می‌شود، افزود: پیش از شروع تعطیلات نوروزی و هم‌زمان با تعطیلات دوره‌های آموزشی برای تمامی ذی‌نفعان گردشگری در سطوح ملی و استانی برگزار می‌شود و در برگزاری این دوره‌ها نظارت کامل اعمال خواهد شد.‌

طرح گردشگری ۱۹ استان کشور تهیه شده است

طرح گردشگری ۱۹ استان کشور تهیه شده است

تیموری با حضور در نشست با هیأت مدیره جوامع گردشگری که در استان گلستان برگزار شده بود نیز بیان کرد: طرح جامع گردشگری در حال حاضر برای ۱۹ استان کشور تهیه شده و تا پایان سال ۱۴۰۰ تمامی استان‌های کشور دارای طرح جامع گردشگری خواهند شد.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی توضیح داد: طرح‌های جامع گردشگری استان‌ها با توجه به ظرفیت‌های خاص هر یک از آنها تدوین می‌شود.

هتل شهرری افتتاح شد

اولین هتل شهر ری تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) افتتاح شد. این هتل سه ستاره همزمان با دهه مبارک فجر با حضور آیت‌الله محمد محمدی ری‌شهری تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)، محسنی بندپی استاندار تهران، پرهام جانفشان مدیرکل میراث‌فرهنگی تهران و جمعی از مدیران و مسئولین شهرری افتتاح شد.

پرهام جانفشان افزود: «افتتاح این هتل یکی از اقدامات مهم در توسعه زیرساخت‌های گردشگری مذهبی در شهرری است که موجب رفاه بیشتر زائرین حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) می‌شود.»

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تهران اظهار کرد: «این هتل در فاصله نزدیک به حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) واقع شده و با داشتن ۴۲ اتاق و ۱۰۸ تخت پذیرای زائران و گردشگران است.»

مهارت پخت آش ترشی ثبت ملی شد

مهارت پخت آش ترشی ثبت ملی شد

۳۸ عنصر میراث‌فرهنگی ناملموس از استان‌های اصفهان، مرکزی، همدان، قزوین و گیلان در فهرست ملی میراث‌فرهنگی ناملموس از جمله مهارت پخت آش ترشی ثبت ملی شد.

این هفته در جلسه شورای ملی ثبت میراث‌فرهنگی ناملموس که در سالن آمفی‌تئاتر وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با حضور اعضای شورا برگزار شد از استان اصفهان مهارت سکمه‌دوزی خوانسار، آئین سنتی شالورا جاری چرمهین، مهارت پخت آش ترشی شهر نیک‌آباد، مهارت پخت گندم‌پلو در شهر نیک‌آباد، هنر سوخت معرق چرم، دانش بهره‌برداری از آب به‌وسیله چاه‌گاوها در ورزنه (در فهرست نیازمند پاسداری)، آئین نخل‌بندی و نخل‌گردانی جوشقانی قالی، آئین پخت کاچی بی‌بی سه‌شنبه وزوان، آئین پخت نان برات مهاباد، پامنبری‌خوانی زواره، مهارت گلیم‌بافی نائین، مهارت سنتی ساخت زیورآلات نقره در ابیانه، مهارت‌های سنتی تولید فرآورده‌های دامی گله‌داران مهاباد، آئین مرکب‌گردانی روستای کمجان، مهارت ساخت چاقو در شهرستان نجف‌آباد و فولادگری اصفهان در فهرست ملی میراث‌فرهنگی ناملموس ثبت ملی شد.

تبصره دریافت عوارض ساخت و ساز از هتل سازان تصویب شد

تبصره دریافت عوارض ساخت و ساز از هتل سازان تصویب شد

تبصره عوارض افزایش ارزش قانونی «او یک» و «او دو» مبنی بر دریافت عوارض تا زمان بهره برداری از تأسیسات گردشگری به عنوان علی الحساب، با ۱۲ موافق به تصویب رسید.

محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران درباره این طرح گفت: در جلسه پیش این موضوع مورد بحث گذاشته شد. موضوع بر این است که ما می‌خواهیم از هتل سازی در تهران حمایت کنیم و این بحث پیش درآمد حذف عوارض چه تأثیری در ساخت هتل دارد اما آقای گلپایگانی مخالف بودند و اعلام کردند که این عوارض به اقساط و پس از ساخت گرفته می‌شود.

در ادامه محمد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران گفت: شهرداری تهران دین خود را در زمینه ارائه تسهیلات به فعالان گردشگری ادا کرده است. حال شهرداری می‌خواهد عوارضی تحت عنوان عوارض ارزش بهینه که بعدها اسم آن به عوارض ارزش قانونی ناشی از طرح‌های توسعه شهری تغییر کرد را دریافت کند. بخشی از این عوارض مربوط به تغییر کاربری زمین است. تقاضای بنده این است که دوستان به عوارض «او یک» و «او دو» که به عنوان مثال درباره طبقات اضافی است، رأی ندهند تا حذف شود.

کد خبر 5138801

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 7 =