۱۴ مدرسه حقوق کودک در کشور گشایش یافته است

سمنان- معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری، گفت: تاکنون در ۱۴ استان کشور، مدرسه حقوق کودک گشایش یافته که در آن مباحث مرتبط با آموزش، ترویج و ارتقاء حقوق کودک تدریس می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محمود عباسی پیش از ظهر سه شنبه در مراسم افتتاح مدرسه زمستانه حقوق کودک به میزبانی استانداری سمنان با بیان اینکه ۲۳ میلیون نفر بالغ بر یک سوم جمعیت کشور را کودکان و افراد زیر ۱۸ سال سن تشکیل می‌دهند و توجه به حقوق اساسی این قشر از جامعه همواره باید مورد توجه باشد، ابراز کرد: یکی از اهداف بلند افتتاح مدرسه زمستانه‌ی حقوق کودک در استان‌ها جلب توجه مسئولان به موضوع مهم حقوق کودکان به ویژه در این شرایط سخت کرونایی است.

وی با بیان اینکه تاکنون در ۱۴ استان کشور، مدرسه حقوق کودک گشایش یافته و در این مدارس در ارتباط با آموزش، ترویج و ارتقا حقوق کودک مباحث لازم ارائه خواهد شد، افزود: هم افزایی بین دستگاهی در ارتباط با اهمیت حقوق کودک باید بیش از پیش مورد توجه باشد و رصد مشکلات در این حوزه از اهداف مهم افتتاح مدرسه زمستانه حقوق کودک است.

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک ادامه داد: در این کارگاه‌ها قرار است با زبان کودکان برای توجه به حقوق اولیه این قشر از جامعه قدم‌های مثبتی برداشته شود.

قانون جدید حمایت از کودکان

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری سمنان نیز در این نشست با بیان اینکه شاخص بین‌المللی حقوق کودکان بر مبنای پنج اصل مهم حق زندگی، حق سلامتی، حق تعلیم و تربیت، حق محافظت و مساعی هر یک از کشورها در تطبیق حقوق مذکور است، گفت: توجه به حقوق کودک ریشه‌های قوی مذهبی و فرهنگی در جامعه ما دارد.

فاطمه منصوری با بیان اینکه اگر محیط سالم و متناسب فراهم شود، بعید نیست که هویّت جامعه بر آن اساس شکل گیرد و پُر واضح است که یک جامعه با هویت، قدم‌های استواری در راه توسعه بر خواهد داشت، بیان کرد: در کشور ما تحرکات و اقداماتی در زمینه کودکان و توجه به حقوق آنان صورت گرفته که قانون جدید حقوق کودکان و نوجوانان با رویکرد حمایتی از مهم‌ترین آن‌ها است.

وی با بیان اینکه برخی حامیان حقوق کودک، مجازات‌های مطرح شده در آن را کافی نمی‌دانند و از طرفی برخی دیگر بر این باور هستند که این قانون زمینه برخی مداخله‌های غیرضروری دولت در نهاد خانواده را فراهم می‌کند، افزود: به‌نظر می‌رسد قانون حمایت از کودکان، تغییرات مثبت و رو به جلویی را در زمینه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان در ایران ایجاد خواهد کرد و ساختارهای قانونی لازم را برای همکاری نهادهای مختلف در این امر مهم فراهم می‌کند.

چالش‌های پیش رو در حقوق کودکان

معاون استاندار سمنان گفت: فارغ از بحث قوانین مربوط به حقوق کودکان و چالش‌ها و خلاهایی که در این زمینه وجود دارد، باید با آموزش و فرهنگ سازی در سطح جامعه و ایجاد انطباق ذهنی در سطح افکار عمومی، زمینه ارتقای حقوق کودکان در جامعه را فراهم سازیم.

محمد جعفر عبداللهی، رئیس کل دادگستری استان سمنان نیز در سخنانی کوتاه با بیان اینکه نگاه دین مبین اسلام به کودکان، حمایتی است و به هیچ عنوان در فریضه دینی ما نگاه سرکوب گرایانه به کودکان معنا ندارد، گفت: اولین گام در اجرای حقوق کودکان توجه به نظام خانواده است از سوی دیگر باید گفت راه اندازی کانون اصلاح و تربیت به طور ویژه در استان سمنان پیگیری شود.

به گزارش مهر، بحث درباره کیفیت مدرسه زمستانه حقوق کودک و آموزش‌های آن در زمره بخش‌های این نشست بود.

کد خبر 5148362

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 13 =