شبکه‌سازی درست رمز موفقیت کانون‌های مساجد در دوران کرونا بود

صالحی گفت: کانون‌های فرهنگی هنری مساجد با آینده‌نگری که از قبل داشت توانست با یک شبکه‌سازی و ساختارسازی درست نه تنها حیات خود در دوران کرونا را تضمین کند، بلکه به توسعه برخی بخش‌ها بپردازد.

به گزارش خبرگزاری مهر، نهمین جلسه شورای سیاست‌گذاری کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

در ابتدای این جلسه حجت‌الاسلام ارزانی رئیس ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد با اشاره به اینکه دستور جلسه امروز در سه محور طرح ملی ایران قوی، شورای هماهنگی استان‌ها و حسابرسی است، اظهار داشت: امسال متأسفانه به خاطر شیوع ویروس کرونا پایتخت فهما را نخواهیم داشت و با توجه به امتیاز و رتبه‌های بالای کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان قم این استان به صورت دو سال متوالی پایتخت فهما را عهده‌دار خواهد بود.
وی در مورد طرح ملی ایران قوی نیز خاطرنشان کرد: این طرح در حال داوری است و کانون‌ها و نفرات برگزیده نیز همزمان با ۱۸ اسفندماه سالگرد تأسیس کانون‌های فرهنگی هنری مساجد معرفی خواهند شد.
ارزانی در ادامه روند امتیازبندی و نوع فعالیت کانون‌ها و تفکیک آنها را با جزئیات دقیق از هر کانون از کم‌ترین تا بیشترین و چگونگی این ارزیابی و رصد شفاف آنها را توضیح داد.
در ادامه مرتضی طاهریان معاون ساماندهی و شبکه‌سازی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد با ارائه گزارشی از فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی هنری مساجد و ارزیابی آنها یادآور شد: در دو رویداد طرح ملی ایران قوی و پایتخت فهما دو رویکرد انسجام‌بخشی و کیفیت‌سنجی مدنظر بوده است، در واقع از ابتدای فعالیت این رویدادها یک نگاه شبکه‌سازی را مدنظر قرار دادیم که به تازگی نتایج آن را می‌بینیم که البته شیوع ویروس کرونا قدری فعالیت ما را کند کرد.
همکاری ۸۷ درصد کانون‌ها در طرح ملی ایران قوی
وی تصریح کرد: سال گذشته ما در لایه‌های کانون‌ها فعالیت داشتیم اما امسال سعی کردیم در لایه‌های اعضا بیشتر فعالیت داشته باشیم، بر همین اساس خوشبختانه امسال ۸۷ درصد کانون‌ها در طرح ملی ایران قوی همکاری کردند، همچنین پیش از این صدور مجوز کانون‌ها به صورت دستی بود که طبق آمار ۲۶ هزار کانون با این شکل مجوز گرفتند اما در ۷ ماه گذشته توانستیم ۱۱ هزار کانون را به شکل الکترونیکی مجوز بدهیم.
معاون ساماندهی و شبکه‌سازی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در مورد نوع پرداخت سرانه بودجه به کانون‌ها بیان کرد: سرانه بودجه به کانون‌ها بر اساس فعالیت آنها خواهد بود، بنابراین تراکنش هر کانون می‌تواند سرانه آن را مشخص کند.
در بخش دیگری از این جلسه سعادتی معاون فرهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد آماری از روند فعالیت‌های فرهنگی هنری کانون‌ها در سال جاری را ارائه داد.
در بخش پایانی این جلسه سید عباس صالحی با بیان اینکه امسال تمامی مجموعه‌ها نتوانستند بر توسعه فعالیت‌های خود بیفزایند، گفت: شیوع کرونا باعث شد که تمامی دستگاه‌ها تنها به فکر حیات کار خود باشند. در این میان آن بخش‌هایی که طبیعت کار آنها فعالیت‌های اجتماعی است همچون حوزه‌های فرهنگی، هنری و همچنین فعالیت‌های مسجدی بیش از دیگر بخش‌ها آسیب دیدند.
وی ادامه داد: کانون‌های فرهنگی هنری مساجد به دلیل دو اقدام مثبت توانستند نه تنها به حیات خود ادامه بدهند بلکه در بخش‌هایی نیز مسیر توسعه را در پیش گرفتند. ابتدا با همان هدف انسجام‌بخشی یعنی ایجاد شبکه فهما توانستند کانون‌هایی که در طول این ۲۷ سال به صورت منسجم نبودند را در یک شبکه انسجام ببخشند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: شبکه ملی فهما فرصتی را ایجاد کرد تا کار در کانون‌ها با سرعت بیشتری به پیش برود. پیش از این شاید برخی مساجد کانونی نداشته یا درب آنها بسته بوده است بنابراین این شبکه‌سازی باعث شد تا در این ایام کرونا کانون‌ها آسیب کمتری ببینند.
صالحی یادآور شد: دیگر اقدام کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد ایجاد یک ساختارسازی درست از ستاد تا استان‌ها و کانون‌ها در قالب یک پلتفرم در بستر فضای مجازی و انسانی بوده است. اینکه ۸۷ درصد کانون‌ها در شرایط کرونایی فعالیت منسجم در قالب طرح ملی ایران قوی داشتند یک اقدام پیشرو و مؤثر بوده است.
تکریم ۳۵ هزار خانواده شهید به مناسبت چهل سالگی دفاع مقدس
وی افزود: فعالیت‌های سال گذشته ستاد کانون‌محور و فعالیت‌های امسال اعضا محور شده است و این نشان می‌دهد که در ایام کرونا کانون‌ها تعطیل نشده است. اینکه در شرایط کرونایی ۳۵ هزار خانواده شهید به مناسبت چهل سالگی دفاع مقدس مورد تکریم قرار گرفتند نشان‌گر این است که در شرایط سخت کرونایی نیز فعالیت‌های کانون‌ها متوقف نشده است. البته این مسئله به خاطر آینده‌نگری است که از پیش برنامه‌ریزی‌های آن انجام شده است و همین امر باعث می‌شود در دوران بحران‌ها فعالیت‌ها متوقف نشود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه نیازمند تحلیل آماری بر اساس شاخص جنسیتی، شهر و روستا از کانون‌ها هستیم، خاطرنشان کرد: در سال جاری تفاهم‌نامه‌هایی بین کانون‌های فرهنگی هنری مساجد با آموزش و پرورش، بسیج و … منعقد شده است که باید این تفاهم‌نامه‎‌ها به نتیجه‌گیری برسد. برای نمونه پیوند بین مسجد و مدرسه باید هر چه سریع‌تر به یک برنامه اقدام تبدیل شود.
صالحی ابراز داشت: در حوزه اثر بخشی و تحلیل کار باید شاخص‌هایی که وجود دارد تدوین شود. برای نمونه در حوزه سرود ۱۲۰۰ قطعه از سوی مساجد تولید شده است. از اوایل انقلاب سرودهای دینی و انقلابی مدنظر بوده که به مرور زمان افول پیدا کرده است. اما کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد مجدداً آن را احیا کرد. به نحوی که همین سرودها در موضوعات مختلف باعث شده است که رسانه‌ای چون صداوسیما داوطلب برای پخش ۵۰ قطعه آن شده است.
وی بیان کرد: رویکرد کیفی‌سازی آثار نیز نکته مهمی به شمار می‌رود که باعث می‌شود از حالت رو به رشد به قله موفقیت برسیم. البته در حوزه‌های مختلف فرهنگی و هنری در سه سال گذشته کانون‌ها توانسته‌اند بسترهای مناسبی را فراهم کنند. اما اینکه مساجد جریان‌سازی‌ها را مدنظر داشته باشند نیز امر مهمی است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان گفت: در طول سه سال گذشته شبستان‌ها و رواق‌هایی در قالب‌های مختلف فرهنگی و هنری از سوی کانون فرهنگی هنری مساجد کشور راه‌اندازی شده است که نیازمند کار آموزشی بیشتر برای رویش مسجدی‌ها است. در حال حاضر بستر فراهم است اما توانمندسازی این افرادی که جذب شده‌اند نیز مهم است.
کد خبر 5158604

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 3 =