فعالیت ۱۹۰ مرکز رشد در کشور

کرج - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ۱۹۰ مرکز رشد در کشور وجود دارد که صاحبان ایده‌های جدید را حمایت می‌کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، منصور غلامی صبح پنجشنبه در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان البرز که در سالن شهدای دولت استانداری برگزار شد، اظهار کرد: البرز جزو استان‌های توانمند و اقتصادی از لحاظ نیروی انسانی است و با وجود این ظرفیت‌ها به عنوان پشتیبان جدی برای استان تهران محسوب می‌شود.

وی بیان کرد: البرز به لحاظ شکل‌گیری در بین استان‌های دیگر استانی جوان است اما شاخصه‌های ویژه دارد و این امر مسئولیت و مدیریت مجموعه‌های بزرگ‌تر را بیش‌تر می‌کند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: نگاه این وزارتخانه در بحث آموزش و پژوهش بعد از یک دوره چهل و یک‌ساله بعد پیروزی انقلاب به سمت تأثیرگذاری هرچه بیشتر مراکز علمی و فناوری سوق پیدا کرده است.

وی خاطرنشان کرد: وزارت علوم تربیت نیروی انسانی را به نحو احسن انجام داده است، چراکه تمام مدیران از مدیران جوان تا ارشد یک، دو یا هر سه مقطع تحصیلی خود را دانشگاه کشور گذراندند.

پارک‌های علم و فناوری حامی شرکت‌های دانش‌بنیان هستند

غلامی با بیان اینکه در حوزه پژوهش در دنیا رتبه ۱۵ دارا هستیم، گفت: وزارت علوم در ارائه دستاوردهای علمی با شاخصه‌های جهانی به روز است و توانمندی‌های علمی ما هم پای کشورهای دیگر است.

وی ادامه داد: در حوزه فناوری‌ها و تولید طی ۲۰ سال گذشته به سمت تشکیل مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری حرکت کردیم و پارک‌های علم و فناوری به عنوان حامیان شرکت‌های دانش‌بنیان مطرح هستند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: ۱۹۰ مرکز رشد در کشور وجود دارد که صاحبان ایده‌های جدید را حمایت می‌کنند.

۵۸۰۰ شرکت دانش‌بنیان ثبت شده در کشور وجود دارد

وی با بیان اینکه ۵ هزار و ۸۰۰ شرکت دانش‌بنیان ثبت شده در کشور وجود دارد، بیان کرد: این شرکت‌ها در دستاورد در تجهیزات پزشکی ورود پیدا کردند و در تولید ماسک در ایام گسترش بیماری کرونا و زمینه‌های مختلف پای کار هستند.

غلامی تصریح کرد: مجموعه‌های دانشگاهی در استان البرز ظرفیت‌های خوبی هستند و دانشگاه خوارزمی کرج به‌عنوان دانشگاه معین تعریف شده و تلاش می‌کنیم کیفیت‌گرایی را محور قرار دهند و از توسعه بی‌هدف خارج و به سمت برنامه‌های هدفمند سوق داده شوند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر نگران شرکت‌های دانش‌بنیان بنیان هستیم، خاطرنشان کرد: اکنون که در فضای ناشی از تحریم‌ها قرار گرفتیم شرکت‌های دانش‌بنیان همواره در تولید بسیاری از صنایع مانند تجهیزات پزشکی یاری‌گر ما بودند و در صورتی که تحریم‌ها برداشته و مشکلات ناشی از تحریم حل شود، یادمان نرود شرکت‌های دانش‌بنیان در این شرایط سخت همراه ما بودند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه امیدواریم تحریم‌ها این ظلم آشکار بین‌المللی از میان برداشته شود، گفت: در این میان باید مراکز رشد و شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک‌های علم و فناوری تقویت شوند تا صادرات ما توسعه پیدا کند.

وی با اشاره به ضرورت حمایت از صنایع و تولیدات داخلی متذکر شد: امیدواریم هماهنگی مدیران در تحقق این مهم موجبات پیشرفت کشور را در این زمینه فراهم کند.

کد خبر 5161547

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha