بیش از ۲ برابر نیاز کشور کارمند داریم/ ورشکستگی صندوق بازنشستگی

شیراز - نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی گفت: بیش از ۷۰ درصد بودجه جاری صرف حقوق کارمندان می‎شود و امروز بیش از دو برابر نیاز کشور کارمند داریم.

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا پاک فطرت در حاشیه دیدار مجمع نمایندگان فارس با نماینده ولی‌فقیه در استان، بیان کرد: هر نماینده‌ای چهار سال وقت دارد که تقریباً یکسال آن سپری شده و یکسال آخر هم درگیر کار سیاسی می‌شود.

او با تاکید بر اینکه باید برنامه ریزی کرد که برای استان فارس کاری انجام دهیم که بعداً بگوییم یک کار مفید کردیم، چرا که این مجلس یک مجلس انقلابی است، افزود: ساختار بودجه کشور کلاً غلط است و این چیزی که ما می‌بینیم ره به جایی نمی‌‎برد و در درازمدت گیر می‌افتیم مگر اینکه ساختار را اصلاح کنیم.

نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس با بیان اینکه امروز نسبت بودجه جاری به عمرانی ۹۰ به ۱۰ شده است، عنوان کرد: ۱۰ درصد بودجه عمرانی داریم و اگر دولت آن را برای پروژه‌ها اختصاص دهد تنها صرف تعمیر و نگهداری خواهد شد.

پاک فطرت با بیان اینکه بیش از ۷۰ درصد بودجه جاری صرف حقوق کارمندان می‌شود البته دولت دو نوع پرداختی داریم؛ یکی پرداخت به کارمندان و دیگری بازنشستگان، گفت: پرداخت حقوق به بازنشستگان در حالی که باید با صندوق خود بازنشستگان تأمین و انجام شود، اما دلیل عدم نظارت مجلس بر صندوق‌ها این اتفاق انجام نشد و هنوز هم نظارتی ندارد.

نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس با تصریح بر اینکه سلیقه‌ای مدیر برای این صندوق انتخاب کردند و سلیقه‌ای هم اعتبارات آن صرف شده، گفت: امروز این صندوق در حال ورشکست شدن است و دولت هم مجبور است که از بودجه عمومی که باید صرف امور عمرانی کند، حقوق بازنشستگان را پرداخت کند که آن هم به درستی پرداخت نمی‌شود.

پاک فطرت افزود: امروز هم شاهد افزایش مطالبه‎ گری از طریق نیروهای خدماتی، بازنشستگان شاغلین و اعضای هیأت علمی در این باره هستیم.

او در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در نوشتن برنامه سوم تا ششم به نصحیت‌های رهبری گوش نداده‌ایم که به این روز افتاده‌ایم، گفت: در حالی‌که هر ساله باید ۵ درصد تعداد کارمندان را کاهش می‌دادیم اما برعکس هر ساله ۵ درصد به تعداد کارمندان اضافه شده است.

شفاف نبودن بودجه و ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی از دیگر موضوعاتی بود که نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی در این جلسه به آن اشاره کرد و گفت: اگر ۵۰ درصد از ارز ترجیحی پیش‌بینی شده در جهت رفاه مردم و رساندن کالاهای اساسی به دست مردم باشد، شاهکار کرده‌اند.

پاک فطرت همچنین پیشنهاد کرد که از مدیرانی که کنار رفته‌اند یا قرار است کنار بروند در گرفتن تخصیص‌ها در راستای توسعه بیشتر فارس استفاده شود.

نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس همچنین با بیان اینکه جای تأسف دارد که اوراق مشارکت بفروشیم و پولش را هزینه امور جاری کنیم، گفت: جای تأسف است که فروش املاک داشته باشیم اما پولش را هدیه امور جاری به جای امور زیربنایی کنیم.

پاک فطرت تصریح کرد: سال آینده هم نمی‌گذارند نفت بفروشیم و اگر می‌خواهیم در مقابل آمریکایی‌ها بایستیم و از محاصره اقتصادی ما نا امید شوند، راهی جز اصلاح کامل ساختار بودجه نداریم.

کد خبر 5168471

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 4 + 1 =

  نظرات

  • علی IR ۱۵:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۳
   1 0
   کوچک سازی دولت، دولت الکترونیک و کاهش یارانه ها و هزینه های جاری به نحوی که همه منجر به رفع کسری بودجه شوند در کنار مزایا برای اقتصاد کلان و مدیریت تورم قدرت چانه زنی ما را نیز برای رفع تحریم افزایش میدهد، اینکه دشمن ببیند محاصره اقتصادی تاثیری کمی در اقتصاد و معیشت مردم دارد مجبور میشود تعامل کند
  • علی IR ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۳
   1 0
   در اوضاع و احوال فعلی اقتصاد تعدیل کارمندان کار صحیحی نیست و مشکلات معیشتی را تشدید میکند، راه کار این است که هر کارمندی بازنشسته میشود جاش کسی استخدام نشود و ورودی استخدامی دولت کم تر از خروجی بازنشستگی باشد تا به مرور زمان تعداد کارکنان کاهش یابد و خدمات الکترونیکی و دولت الکترونیک جایگزین شود
  • علی IR ۱۵:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۳
   1 0
   مشکل این است که از طریق خلق پول و خلق بدهی میخواهیم کسری بودجه را رفع کنیم که این خود منجر به افزایش تورم و گرانی میشود که هزینه های جاری را بیشتر افزایش میدهد و دوباره خلق پول و خلق بدهی میکنیم و دوباره تورم بیشتر و کسری بودجه ادامه دار میشود، ما در این گردونه گیر کردیم و ریشه مشکل این است
  • علی IR ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۳
   1 0
   فکری هم باید برای بدهی های داخلی دولت بکنیم، اگر قرار باشد از طریق خلق پول بدهی های داخلی دولت تسویه شوند خود منجر به افزایش تورم و به تبع آن افزایش هزینه های جاری دولت میشود که باز منجر به تشدید کسری بودجه و اجبار دولت به انتشار اوراق قرضه میشود که دوباره گرفتار خواهیم شد
  • IR ۲۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۳
   0 0
   صحبتهای بسیارخوبی نماینده شیراز بیان کرده درحقوواقع کوگوش شنوا
  • IR ۲۲:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۳
   0 0
   کشورچین بااین جمعیت عضمت حجم دولت وکارمندانش شاید نصف ایران نباشد ،هرریسی مسعولی درسراسر کشورقوم خیش دوست اشناهای خودشونو گذاشتن سرکار بخوصوس هردوره ایی که نماینده انتخاب میشود دیگربدتر اینست حجم بزرگی دولت