۲۴ اسفند ۱۳۹۹، ۱۱:۳۳

معاون بین الملل ستاد حقوق بشر:

تمدید مأموریت گزارشگر ویژه سازمان ملل اقدامی مزورانه است

تمدید مأموریت گزارشگر ویژه سازمان ملل اقدامی مزورانه است

تفرشی گفت: ایران مخالف تمدید مأموریت گزارشگر ویژه کشوری بوده و این اقدام سیاسی و مزورانه را حرکتی در مسیر نقض سیستماتیک حقوق شهروندان خود خصوصاً توسط بانیان قطعنامه می‌داند.

به گزارش خبرنگار مهر، سید مجید تفرشی، معاون امور بین‌الملل ستاد حقوق بشر در نشست مشترک ستاد با سفرا، کارداران و رؤسای نمایندگی‌های بین المللی سازمان ملل مقیم تهران که با عنوان «حقوق بشر در عصر مسئولیت پذیری و حسابرسی» در مجتمع شهید بهشتی قوه قضائیه برگزار شد، حضور هفتاد درصدی جامعه دیپلماتیک مقیم تهران در جلسه فوق را نماد اهمیت موضوع حقوق بشر نزد افکار و جوامع بین المللی دانست.

تفرشی در این مراسم که با رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار شده بود با بیان اینکه در دنیایی زندگی می‌کنیم که تولیدکنندگان اصلی سلاح در دنیای غرب و در رأس آنها آمریکا بیشترین ادعای دفاع از حقوق بشر را سر می‌دهند، افزود: در بیان دوگانگی و سو استفاده ابزاری از مفهوم حقوق بشر و صرفاً به عنوان یک نمونه تصور کنید سال ۱۹۹۰ وزرای خارجه وقت سازمان کنفرانس اسلامی در راستای ارتقا اعلامیه جهانی حقوق بشر ۱۹۴۸ قطعنامه‌ای را به صورت اجماع به تصویب رساندند. سندی که بعدها به اعلامیه قاهره معروف شد. باعث تأسف است دستاورد مهم فوق بلافاصله توسط برخی دول غربی مورد حمله قرار گرفت. اقدامی که در نوع خود نقض فاحش اصول و اهداف همان قطعنامه به اصطلاح عرفی شده ۱۹۴۸، خصوصاً بندهای مربوط به حق آزادی بیان و ابراز عقیده تلقی می‌گردد.

معاون بین الملل ستاد حقوق بشر در ادامه با اشاره به تمدید گزارشگر ویژه ایران، تصریح کرد: تمدید قطعنامه گزارشگر ویژه اقدامی کاملاً سیاسی بوده چرا که علیرغم تمامی فشارهای آمریکا و چند کشور مشخص غربی مجموع آرا کشورهایی که با رأی ممتنع غایب و یا منفی خود از این قطعنامه حمایت نکرده‌اند، از آرا مثبت آن بیشتر است.

وی گفت به دلیل استقبال سفرای مقیم از این نشست مشترک امیدواریم سال آینده میزبان سه تا چهار جلسه دیگر باشیم. تفرشی هدف از برگزاری این طیف از جلسات مشترک را اطلاع رسانی و محتوی آن را عمدتاً ذیل دو محور «ملاحظات، نگرانی‌ها و نقض‌های فاحش حقوق بشر از منظر جمهوری اسلامی ایران» و «ارائه دستاوردها و ابتکارات کشور در حوزه حقوق بشر» دانست.

تفرشی یکی از سبعوعانه ترین مصادیق نقض حقوق بشر و سو استفاده سیستماتیک از این مفهوم مقدس را آلوده کردن آن به مطامع و اغراض سیاسی دانسته و افزود در عصر دسترسی به اطلاعات و عصر موسوم به پاسخگویی اعمال انواع تحریم‌های فراقطعنامه ای و یکجانبه (نقض ماده ۲۵ منشور) علیه ملت ایران توسط آمریکا و پیروی تنی چند از دول غربی به بهانه تحت فشار بودن از سوی آمریکا، مصداق نقض فاحش قواعد عرفی شده خصوصاً اصل رضایت در ایفای تعهدات بین المللی بوده و خود نماد بی بدیل جنایت علیه بشریت و مستوجب اجرای عدالت و محاکمه بین المللی خاطیان است، جنایتی که متأسفانه دامنه آن به حوزه غذا و دارو هم کشیده شده است.

وی یادآور شد: به اذعان سازمان who (که خود به دلیل تلاش برای حفظ استقلال توسط آمریکا تنبیه و بودجه اش قطع شده است) ایران به عنوان کشوری که به دلیل تحریم حتی از خرید ماسک محروم بود امروز در کنار تولید واکسن بومی، یکی از کشورهای موفق در مبارزه با ویروس کروناست. آیا اینها نماد دفاع و تلاش تمام قد حاکمیت از نیازها و ارزش‌های حقوق بشری خود نیست؟

معاون بین الملل ستاد حقوق بشر اذعان کرد: گزارش گزارشگر آثار منفی اقدامات یکجانبه قهری در بهره مندی از حقوق بشر در سال ۲۰۲۰ علیرغم کاستی‌های فراوان تلاش نموده تصویری از دامنه تحریم‌های غیرقانونی آمریکا و کشیده شدن آن به حوزه‌های غذا و دارو ارائه دهد.

وی یادآور شد: ایران مخالف تمدید مأموریت گزارشگر ویژه کشوری بوده و این اقدام سیاسی و مزورانه را حرکتی در مسیر نقض سیستماتیک حقوق شهروندان خود خصوصاً توسط بانیان قطعنامه می‌داند. تصور کنید کشوری مانند سوئد که تا سال گذشته دریافت دارو و لوازم پانسمان بیماران پروانه‌ای ما را علیرغم اطلاع از عوارض مرگبار آن دچار مشکل کرده بود خود بانی اصلی قطعنامه ضد ایرانی به اصطلاح نقض حقوق بشر در ایرانی می‌شد. شاید این شرمساری و رسوایی دلیل اصلی بانی نشدن این کشور در سال جاری باعث باشد.

تفرشی در پایان ضمن اعلام آمادگی ستاد حقوق بشر برای کار با کلیه کشورها، سازمان‌های مردم نهاد و وجدان‌های بیدار جامعه جهانی خواستار پایان دادن به سو استفاده ابزاری و گزینشی نسبت به حقوق بشر شد.

کد خبر 5169167

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha