خطر برهم خوردن منظر فرهنگی مسجد امام(ره) سمنان وجود دارد

سمنان- یک فعال گردشگری و میراث فرهنگی گفت: ساخت و سازهای منطقه بافت تاریخی خیابان امام خمینی(ره) سمنان می‌تواند باعث برهم خوردن منظر فرهنگی و سنتی بافت مسجد و محله امام(ره) سمنان شود.

حسین ترحمی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه وظیفه مردم و ارگان‌ها در قبال حفظ منظر فرهنگی مجموعه‌های تاریخی است، تاکید کرد: حفظ مناظر فرهنگی بناهای تاریخی موضوعی دارای اهمیت است اما متأسفانه این روزها در سمنان شاهد برخی اقدامات هستیم که با این امر می‌تواند در تضاد به نظر برسد.

وی با بیان اینکه اهمیت محله، بازار و مسجد امام (ره) سمنان در میراث فرهنگی آن است، تاکید کرد: این میراث باعث زیبایی بصری سایت‌های تاریخی می‌شود از سوی دیگر طرح پیاده رو شدن خیابان امام سمنان در حال اجرا است و یکی از مهمترین مساله در جذاب شدن این پیاده رو اجرا شدن حفظ منظرهای فرهنگی بناهای تاریخی محسوب می‌شود.

ضرورت هماهنگی با میراث فرهنگی

این فعال میراث فرهنگی و گردشگری با بیان اینکه در طرح اجرایی حفظ منظر فرهنگی خیابان امام سمنان که بازار تا یخی سمنان و مساجد تاریخی و محلات تاریخی قرار دارد اولاً اسپیلت‌ها و کولر گازی‌های دور منار هزار ساله ال زیار مسجد جامع سمنان و بازار برداشته و این پشت بام‌های مساجد و بازار برای بازدید گردشگران آماده شود، تاکید کرد: بازاریان و مردم باید برای اجرای آن همکاری کنند.

ترحمی با بیان اینکه نهادهای دولتی برای انجام پروژه‌های خود در مجموعه بازار و خیابان امام (ره) و محله‌های تاریخی حول آن از میراث فرهنگی مجوز بگیرند، تاکید کرد: نوع ارتفاع و مکان و مصالح می‌بایست با میراث فرهنگی هماهنگ شود.

وی با بیان اینکه به تازگی نیروی انتظامی در ابتدای میدان شریعتی روبروی مسجد تاریخی امام سازه آجری و ناهمگون می‌سازد که باعث گرفته شدن منظر فرهنگی خیابان و مسجد امام (ره) خواهد شد، ابراز داشت: این امر باعث می‌شود که منظر فرهنگی زیبای خیابان و مسجد امام از ناحیه شمال این مسجد کم رنگ شود لذا از این نهاد در خواست می‌گردد در اجرای این سازه تجدید نظر کنند و با میراث فرهنگی برای جابجایی بنا یا اصلاح آن هماهنگی به عمل آورند.

این فعال میراث فرهنگی و گردشگری بیان کرد: اگر همه ارگان‌ها و همه مردم قوانین میراثی را رعایت کنند مطمئناً برای استان سمنان در زمینه میراثی و گردشگری و فرهنگی و اجتماعی رویدادهای خوبی رقم می‌خورد از سوی دیگر نظارت میراث فرهنگی بر حریم و عرصه مجموعه‌های تاریخی ثبت ملی میراثی شده است که اگر مجموعه و اثری داری حدود قانونی نیست میراث فرهنگی استان از کارشناسان ثبت وزارتخانه استفاده کند و تکلیف حریم و عرصه قانونی آثار و مجموعه‌ها را دقیق مشخص کند.

کد خبر 5177106

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 8 =