بررسی ۲۰ مسجد تاریخی همدان در کتاب مساجد تاریخی همدان

همدان _ رئیس حوزه هنری استان همدان گفت:در کتاب مساجد تاریخی تعداد ۲۰ مسجد براساس مدارک تاریخی مورد بررسی قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، سیدمحمدباقر حسینی با بیان اینکه در مجموع ۱۸۶ مسجد در طی دوران اسلامی و به‌خصوص دوران معاصر در بافت شهری همدان ساخته شده، اظهار کرد: در این کتاب بر اساس مدارک و گزارش‌های موجود باستان شناختی، ۲۰ مسجد تاریخی مورد بررسی و پژوهش قرار گرفته‌اند که اصالت تاریخی خود را تا حدی حفظ کرده‌اند.

وی پژوهش این کتاب را دارای ۲ هدف اساسی دانست و افزود: بررسی مساجد به عنوان مهم‌ترین ساختار معماری در فرهنگ تفکر اسلامی و بررسی تاریخ تحولات سازه‌ای در مساجد همدان اعم از مسائل طبیعی و انسانی مورد توجه و پژوهش قرار گرفته است.

مدیر دانشنامه همدان کتاب مساجد تاریخی همدان را دارای سه فصل عنوان کرد و گفت: هدف فصل اول بررسی جغرافیای تاریخی و شهری همدان در طول تاریخ است؛ فصل دوم به اصول طراحی مساجد متناسب با اقلیم در مناطق کوهستانی و کوهپایه‌های مرتفع پرداخته و فصل سوم شامل تحلیل ساختار معماری مساجد تاریخی شهر همدان و بررسی تحولات آنها در طول تاریخ است.

وی با بیان اینکه مسجد جامع همدان نقش محوری در معماری اسلامی شهر همدان داشته است، ادامه داد: در انتهای کتاب، فهرستی از مساجد تاریخی همدان آورده شده است.

حسینی با اشاره به اینکه کتاب مساجد تاریخی همدان در ۳۸۲ صفحه با تصاویری رنگی از مساجد همدان از سوی حوزه هنری استان همدان به چاپ رسیده است، تصریح کرد: عکس‌های مساجد همدان در کتاب توسط نویسنده کتاب و مجید امدادی گرفته شده و تصویر روی جلد نیز اثر مهدی پرستار شهری است.

کد خبر 5192054

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 7 =