تامین ۱۰۰ هزار تن علوفه دستی برای عشایر ضروری است

رییس سازمان امور عشایر ایران گفت: برای جلوگیری از کوچ زودهنگام به مناطق ییلاقی نیاز به تامین ۱۰۰ هزار تن علوفه دستی برای دام عشایر وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، شاهپور علایی مقدم با بیان اینکه برای جلوگیری از کوچ زودهنگام به مناطق ییلاقی نیاز به تأمین ۱۰۰ هزار تن علوفه دستی برای دام عشایر وجود دارد، افزود: وزیر جهاد کشاورزی در این راستا، دستور تأمین و تدارک ۱۰۰ هزار تن علوفه دستی برای تغذیه دام عشایر را صادر کرده که در حال تأمین است.

وی گفت: خشکسالی سال زراعی ۱۳۹۹-۱۴۰۰، کاهش بارندگی و افزایش گرما موجب شده پوشش گیاهی در مراتع کشور بسیار ضعیف باشد و از این رو تاکید بر این است که کوچ زود هنگام و چرای زودرس دام عشایر در مناطق ییلاقی انجام نشود.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با بیان این که میزان بارندگی در کشور در سال زراعی جاری نسبت به سال گذشته ۵۲.۶ درصد کاهش داشته است، اظهار داشت: به دلیل تغییر شرایط آب و هوایی، افزایش گرما و آزار حشرات، دام عشایر تحمل ماندن در مناطق قشلاقی را ندارند و وزن خود را از دست می‌دهند.

وی گفت: از سوی دیگر امسال عشایر با توجه به افزایش قیمت علوفه‌های دستی مانند جو، ذرت و کنجاله سویا اقدام به کوچ زودهنگام کرده اند، از این رو حمایت دولت و مدیریت بحران کشور و تخصیص اعتبار در راستای تأمین و تدارک ۱۰۰ هزار تن علوفه دستی برای دام عشایر ضروری است تا آنها بتوانند بر اساس تقویم کوچ، وارد مناطق ییلاقی شوند.

علایی مقدم ادامه داد: در شرایط فعلی آب و هوایی، به منظور عدم ورود و چرای زودهنگام دام در مناطق ییلاقی، سازمان امور عشایر با همکاری و هماهنگی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و کمیته‌هایی که در راستای تعیین تقویم کوچ هر سال تشکیل می‌شود، تلاش می‌کند در مسیر کوچ و در میان‌بندها که مکان اطراق دام عشایر است، علوفه دستی برای تغذیه دام‌ها تهیه و سایر خدمات آبرسانی، بهداشتی، ترویجی، آموزشی و همچنین تسهیلات ارزان از طریق تشکل‌ها به عشایر ارائه شود.

وی با اشاره به این که سالانه از محل ماده (۱۰) و (۱۲) مدیریت بحران کشور ۵۰ میلیارد تومان برای تأمین و تدارک نهاده‌ها از جمله علوفه دامی به عشایر اختصاص می‌یابد، اذعان داشت: این تسهیلات با کارمزد ۴ درصد بانکی، بازپرداخت ۵ ساله و ضمانت زنجیره‌های عشایر در اختیار آنها قرار می‌گیرد.

علایی مقدم گفت: سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، نگران کوچ و چرای زود هنگام دام عشایر و فشار بر مراتع و تخریب پوشش گیاهی مناطق ییلاقی است و جلوگیری از این امر مستلزم حمایت دولت از عشایر می‌باشد.

وی افزود: نمی‌توان از عشایر انتظار داشت که در شرایط افزایش گرما، افزایش قیمت علوفه‌های دستی و نبود تسهیلات کافی در مناطق قشلاقی بمانند و بر اساس تقویم کوچ حرکت کنند.

وی اظهار داشت: در چنین شرایطی، عشایر برای استفاده از علوفه‌های مرتعی و کاهش هزینه‌های تولید، حرکت به سمت مناطق ییلاقی را زودتر آغاز می‌کنند.

علوفه دستی دام از جمله جو، کنسانتره، کاه و یونجه که افراد آن را تأمین و در اختیار دام‌ها قرار می‌دهند.

کد خبر 5197228

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 6 =