ورود واکسنهای مشابه «مدرنا» و «نواکس» به فاز بالینی تا ۳ماه آینده

رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا در خصوص وضعیت ۳ واکسن جدید ایرانی کرونا گفت: تا دو الی سه ماه دیگر ۳ واکسن دیگر مطالعات بالینی خود را با اخذ مجوز آغاز خواهند کرد.

دکتر مصطفی قانعی در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید بر اینکه واکسیناسیون عمومی کرونا با واکسن ایرانی دیرتر از واکسیناسیون گروه‌های خاص انجام می شود، گفت: امیدواریم یکی از شرکتهای دانش بنیان که در زمینه تولید واکسن مشابه «مدرنا» مبتنی بر پلتفرم mRNA فعالیت خود را از شروع اپیدمی کرونا آغاز کرده بود تا سه ماه آینده بتواند وارد فاز تست بالینی شود.

رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا در خصوص تحقیقات واکسنی که در دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله مورد پیگیری قرار گرفته گفت: به تازگی فاز حیوانی این واکسن به اتمام رسیده و به زودی تا یک ماه آینده مجوز بالینی را دریافت می‌کند؛ این واکسن مبتنی بر ویروس کشته شده بوده که آماده برای تست انسانی است.

قانعی اضافه کرد: همچنین یک واکسن دیگر که محصول دو شرکت دانش بنیان است تا سه ماه آینده وارد فاز بالینی شود؛ این واکسن مشابه واکسن نوواکس است.

رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا با بیان اینکه امیدوار هستیم که این واکسن‌ها به مرحله تست انسانی برسند تا نتایج مشخص شوند، خاطر نشان کرد: امیدواریم این واکسن‌ها به ۴ واکسن در حال تست بالینی برسند.

به گفته وی، تست‌های بالینی معمولاً حداقل ۳ ماه به طول می‌انجامد تا نتایج آن مشخص شود.

کد خبر 5197790

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 7 =