بازارگاه همچنان ناقص کار می کند/ عدم امکان عرضه خوراک آماده

یک مقام مسئول با بیان اینکه علیرغم وعده های مکرر همچنان امکان عرضه خوراک آماده در بازارگاه از سوی کارخانجات وجود ندارد ، گفت:اقدامات وزارت جهاد منجر به ایجاد اختلال در کار کارخانجات شده است.

سلمان حمیدی پور، عضو انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به مشکلات ایجاد شده برای کارخانجات خوراک دام کشور تاکید کرد: این کارخانجات با سرمایه گذاری هنگفت ایجاد شده است و همه مجوزدار هستند و حجم اشتغالزایی آنها نیز بسیار بالا است اما متأسفانه اقدامات معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی منجر به ایجاد اختلال در کار این واحدهای تولیدی شده است.

وی با اشاره به اینکه این کارخانجات به سختی در طول سالهای گذشته جذب مشتری داشته‌اند، افزود: ما سالیان سال فرهنگ سازی کردیم که تولید کنندگان دام و طیور از مصرف خوراک سنتی دوری کنند و به استفاده از خوراک آماده متمایل شوند که متأسفانه وزارت جهاد کشاورزی به بهانه تخلف امکان عرضه نهاده آماده را در سامانه بازارگاه از کارخانجات گرفته است.

حمیدی پور با اشاره به اینکه اگر تخلفی نیز انجام شده باید با واحد متخلف برخورد شود، گفت: بر اساس دستورالعمل وزارت جهاد کشاورزی و سازمان دامپزشکی از حدود ۵ سال پیش عرضه خوراک آماده به تولید کنندگان و مصرف این خوراک توسط واحدهای تولیدی الزامی شد و نهاده خام حتماً باید به کارخانجات تحویل داده می‌شد و واحدها حق استفاده از این نهاده را به عنوان خوراک دام یا طیور نداشتند.

وی با بیان اینکه دستورالعمل فوق هیچگاه اجرایی نشده است، گفت: تا سال گذشته کارخانجات خوراک دام امکان دریافت نهاده از طریق سامانه بازارگاه را نداشتند و بعد از پیگیری‌های مکرر سرانجام بعد از ۱۰ ماه اواخر سال گذشته لیست چند کارخانه در سامانه بارگذاری شد و برخی کارخانجات توانستند از طریق سامانه بازارگاه نهاده دریافت کنند که البته در این میان نیز مشکلاتی وجود داشت. از جمله اینکه همه استان‌ها موفق به دریافت این نهاده نشدند و برخی از واحدها نیز به دلیل اینکه کیفیت نهاده دریافتی بسیار پایین بود و تولید نهایی آنها نیز تحت تأثیر قرار می‌داد از دریافت آن خودداری کردند.

این فعال بخش خصوصی با اشاره به اینکه در حال حاضر نیز تعداد زیادی از کارخانجات سهمیه دریافت نهاده نگرفته‌اند، گفت: کسانی که سال گذشته به خاطر کیفیت پایین نهاده‌ها از دریافت آن خودداری کرده بودند حواله هایشان باطل شده و برای آنها حواله جدید صادر نمی‌شود.

حمیدی پور تاکید کرد: نکته بسیار مهم این است که هنوز کارخانجات خوراک دام نمی‌توانند محصول نهایی خود را از طریق سامانه بازارگاه به تولید کنندگان عرضه کنند و علیرغم وعده‌های مکرر وزارت جهاد کشاورزی مشکلات بسیار زیادی در این حوزه وجود دارد که عملاً عرضه خوراک آماده به تولید کنندگان را از طریق سامانه بازارگاه غیرممکن کرده است.

کد خبر 5203338

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 1 =