کاهش ۱۸ درصدی حجم آب ذخیره شده پشت سدهای کردستان

سنندج- مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان از کاهش ۱۸ درصدی حجم آب مخازن سدهای استان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی آب منطقه‌ای کردستان، آرش آریان‌ژاد اظهار کرد: در حال حاضر در مجموع ۶۱.۹ درصد مخازن سدها پر است و این در حالی است که پارسال این رقم ۷۶.۱ درصد بود.

وی افزود: حجم نرمال مخازن سدهای استان دو میلیارد و ۷۹۷ میلیون مترمکعب است که سال گذشته حجم مخازن سدهای استان دو میلیارد و و ۱۲۹.۷ میلیون مترمکعب بود و امسال ۳۹۷.۲ میلیون مترمکعب هم کمتر شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان اظهار داشت: حجم نرمال مخزن سد قشلاق ۲۱۵ میلیون مترمکعب است که اکنون حجم آب مخزن آن ۱۷۵ میلیون مترمکعب بوده و ۸۲ درصد پر است، در حالی که سال گذشته در همین مدت ۱۰۰ درصد پر بود.

آریانژاد حجم نرمال مخزن سد سنگ سیاه را ۳۳ میلیون مترمکعب اعلام کرد و افزود: در حال حاضر حجم آب مخزن این سد ۱۸.۲۹ میلیون مترمکعب است و سال قبل در همین مدت ۲۴.۵۹ میلیون مترمکعب بود، یعنی نسبت به پارسال ۲۵ درصد کاهش یافته است.

وی اظهار داشت: از چهار میلیون مترمکعب حجم نرمال مخزن سد بانه، سه میلیون مترمکعب آن پر است و نسبت به ۴.۱۲ میلیون مترمکعب پارسال، ۲۷ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان با اشاره به ۶۴.۹۱ میلیون مترمکعب حجم نرمال مخزن سد زریبار، گفت: اکنون این سد ۵۱.۵۰ میلیون مترمکعب آب دارد و ۷۹ درصد آن پر است، در حالیکه سال گذشته ۱۰۰ درصد پر بود.

آریانژاد افزود: حجم نرمال سد چراغ ویس ۸۶ میلیون مترمکعب بوده و حجم آن اکنون ۳۹.۸۰ میلیون مترمکعب است که نشان از پر بودن ۴۶ درصدی آن دارد.

وی با بیان اینکه سد گاران ۸۴.۴۲ میلیون مترمکعب ظرفیت دارد، اظهار داشت: در حال حاضر حجم آب مخزن این سد، ۸۴.۳۳ میلیون مترمکعب و ۱۰۰ درصد پر است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان یادآور شد: در حال حاضر حجم آب مخزن سد زیویه ۱۱.۲۰ میلیون مترمکعب و ۷۰ درصد آن پر، سد سورال ۱۱.۴۲ میلیون مترمکعب و ۱۰۰ درصد آن پر و حجم کنونی مخزن سد سیازاخ نیز ۵.۳۹ میلیون مترمکعب و ۲ درصد آن پر است.

آریانژاد حجم حال حاضر مخزن سد عباس‌آباد بانه را ۴.۷۲ میلیون مترمکعب و ۳۴ درصد آن را پر اعلام کرد و افزود: اکنون ۵۲ درصد مخزن سد آزاد هم پر است و ۱۵۷.۹۱ میلیون مترمکعب آب وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه حجم آب کنونی سد بوکان ۵۷۷.۹۵ میلیون مترمکعب و ۷۲ درصد پر است، گفت: سد تلوار هم در حال حاضر ۱۳۱.۲۴ میلیون مترمکعب آب دارد و ۹۴ درصد آن پر است در حالی که سال گذشته ۱۰۰ درصد بود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان یادآور شد: از مخزن ۵۵۵ میلیون مترمکعبی سد گاوشان، ۴۶۰.۲۳ میلیون مترمکعب آن معادل ۸۳ درصد پر است که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۱۱ درصد کاهش یافته است.

کد خبر 5204219

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =