هوای اصفهان همچنان ناسالم است

اصفهان- مدیر امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان گفت: کیفیت هوای کلانشهر اصفهان برای دومین روز متوالی در هفته جاری ناسالم است.

بابک صادقیان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه وضعیت کیفی هوای کلانشهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به هفت صبح امروز - ۱۹ اردیبهشت- ماه با میانگین ۱۰۶ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شد، اظهار داشت: شاخص کیفی هوای این کلانشهر در نخستین ساعات امروز با میانگین ۱۱۵ همچنان در شرایط ناسالم قرار دارد.

وی به تشریح وضعیت هوا در ایستگاه‌های سنجش دائم آلودگی شهر اصفهان پرداخت و افزود: کیفیت هوا صبح امروز در میدان احمدآباد با شاخص ۱۲۷، بزرگراه خرازی با شاخص ۱۰۱، خیابان پروین با شاخص ۱۲۴، خیابان رودکی با شاخص ۱۳۳ و میدان فیض با شاخص ۱۰۸ در وضعیت (نارنجی) ناسالم برای گروه‌های حساس است.

مدیر امور آزمایشگاه‌های حفاظت محیط زیست استان اصفهان با بیان اینکه شاخص کیفی هوا در سه ایستگاه کردآباد، میرزا طاهر و خیابان ورزشگاه میثاق به ترتیب با میانگین ۱۷۲، ۱۸۴ و ۱۵۲ وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان را نشان می‌دهد، اضافه کرد: شاخص‌های کیفی هوا در ایستگاه خیابان استانداری با میانگین ۸۹، میدان انقلاب و خیابان کاوه با ۸۴، خیابان باهنر با ۸۷ و خیابان رهنان با ۷۹ در شرایط قابل قبول است.

صادقیان خاطرنشان کرد: کیفیت هوای شهرهای مجاور کلانشهر اصفهان از جمله شاهین شهر با میانگین ۶۵ و مبارکه با میانگین ۷۹ در وضعیت قابل قبول و در سجزی با شاخص ۱۱۴ برای گروه‌های حساس ناسالم است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.
شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

کد خبر 5207670

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 6 =