صداقت ابزار اصلی شفافیت/انحطاط اعتبار پارلمان شهری قابل جبران است

اردبیل - دبیر شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی استان اردبیل گفت:‌ اگر چه اعتبار پارلمان شهری در طول سال‌ها به دلیل فسادهای مالی به انحطاط کشیده شده اما این زوال با شفافیت قابل جبران است.

میرفخرالدین زاهد در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، نبود شفافیت در پارلمان شهری را از عوامل اصلی انحطاط اعتبار شوراهای شهر دانست و اظهار کرد: یکی از مشکلات اصلی که در سال‌ها و دهه‌های اخیر شوراهای شهرها با آن مواجه بوده‌اند و همین موضوع سبب شده تا این پارلمان محلی در عین زوال اعتبار و اقبال عمومی در شهر به سمت ناکارآمدی سوق یابد، نبود شفافیت بوده است.

وی به ارتباط مستقیم فساد پارلمان شهری با نقصان مدیریت شهری اشاره کرد و افزود: فسادی که گاه در بطن این پارلمان سبب انحلال شورای شهر در برخی نقاط کشور شده بسیار بزرگ‌تر از خطایی است که مردم متصور هستند و بی‌شک با تقویت شفافیت و ترمیم دوباره زنجیره اعتماد بین مردم و شورای شهر می‌توان به بهبود اوضاع مدیریت شهری امیدوار بود.

دبیر شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی استان راه‌اندازی جنبش «ازما» را اقدامی با برنامه و بی‌نظیر خواند و افزود: وقتی جوانان ما چنین ظرفیتی را برای به چالش کشاندن تصمیم‌گیران پارلمان محلی دارند باید به افکار، تدبیر و اندیشه چنین جوانانی افتخار کرد، که خبرگزاری مهر با ایجاد چنین فرصتی در واقع توانسته است بستری را برای تخصص‌گرایی شوراهای شهر و جلب اعتماد عمومی به این نهاد شهری فراهم کند.

شفافیت کاندیداها زمینه‌ساز جهش مشارکت مردمی در مدیریت شهری

دبیر شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی استان تصریح کرد: مردم اگر اعضای شورای شهر و مدیران شهری را دارای شفافیت و صداقت در گفتار، رفتار، عمل و برنامه ببینند و هر لحظه امکان دسترسی به این شفافیت در آنها وجود داشته باشد، با رغبت بیشتری در بحث مدیریت شهری مشارکت خواهند داشت.

زاهد ادامه داد: بی‌شک مشارکت مردم در مدیریت شهری در کنار موفقیت در این مسیر خوشنامی پارلمان محلی را نیز در پی خواهد داشت، فلذا لازم است شفافیت به عنوان اصل بسیار مهم و مورد تاکید نه تنها در شوراهای شهر بلکه در نظام جمهوری اسلامی و در تمامی نهادهای مدیریتی، اجرایی و نظارتی قرار گیرد.

وی اضافه کرد: قدم اول در بحث شفاف‌سازی ارائه یک آمار کاملاً واقعی و حقیقی از دارایی‌های مالی اعضای شورای شهر و در قدم بعدی تدوین برنامه‌های مدیریتی است.

این فعال سیاسی تصریح کرد: مهم‌ترین پارلمان شهری باید محل اتخاذ تصمیمات درست بر مبنای سواد و علم کافی باشد که این کار تنها در صورتی ممکن خواهد شد که افراد راه یافته به این پارلمان در کنار سواد شخصی تخصص و مهارت مدیریت شهری را فرا گرفته باشند و اتفاقاً این صافی و شیوه محک کاندیداها باعث پاکسازی پارلمان محلی از هر گونه فساد و هنجارهای اخلاقی می‌شود.

مدیریت شهری باید در یک فضای کاملاً شیشه‌ای رصد شود

زاهد بر ضرورت نهادینه‌سازی گفتمان شفافیت در جامعه تاکید و تصریح کرد: شفافیت باعث خواهد شد مدیریت شهری از یک کلاف پیچیده سردرگم رها شده و در یک فضای شیشه‌ای قابل رصد برای همه شهروندان قرار بگیرد.

وی یادآور شد: اگر اعضای شورای شهر شفافیت در مراحل مختلف قبل، حین و بعد از انتخابات را در دستور کار خود قرار دهند اعتماد مردم به سمت مدیریت شهری بازخواهد گشت و همین موضوع زوال اعتبار شوراهای شهر را نیز ترمیم خواهد کرد.

دبیر شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی استان اقدام خبرگزاری مهر در این زمینه را حائز اهمیت دانست و اظهار کرد: امید داریم موضوع شفافیت و پاسخگویی که نتیجتاً به اعتمادسازی عمومی تبدیل خواهد شد، به عنوان یک مطالبه عمومی در جامعه ما نهادینه شود و تمامی احزاب و گروه‌ها به این موضوع کمک کنند.

زاهد تصریح کرد: طبیعتاً شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی هنگامی که بخواهد لیستی در شهرها منتشر کند، افرادی را انتخاب خواهد کرد که در بحث شفافیت و پاسخگویی پیشقدم بوده‌اند به همین جهت این شورا از همه کاندیداها می‌خواهد تا در سریع‌ترین زمان به جنبش «ازما» بپیوندند و این جنبش را سرلوحه فعالیت‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی خود قرار دهند.

حرکت منسجم و ملی جنبش «ازما» با هدف شفافیت، پاسخگویی و اعلام شایستگی نامزدهای انتخاباتی ششمین دوره شورای اسلامی شهر تدارک دیده شده که کاندیداهای ثبت‌نامی در این طرح پس از شفافیت عمومی و پاسخگویی به سوالات مطروحه به مرحله نهایی یا همان مسجل شدن شایستگی برای ورود به عرصه رقابت راه می‌یابند.

کد خبر 5217128

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha