انسداد چاه‌های غیرمجاز در کرمانشاه با جدیت بیشتری انجام شود

کرمانشاه- دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمانشاه گفت: انسداد چاه‌های غیرمجاز در شهرستان کرمانشاه با جدیت بیشتری انجام شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، شهرام کرمی در نشست شورای حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی و حفظ حقوق بیت‌المال استان کرمانشاه اظهار کرد: کاهش بارندگی‌های این استان طی سال زراعی جاری، کم شدن آب‌های سطحی و مصرف بی رویه منابع تحت‌الارضی مشاهده شده، این در حالی است که روند برخورد با انسداد چاه‌های غیرمجاز و کشت‌های پر آب تاکنون رضایت بخش نبوده است.

وی با تأکید بر اینکه به دلیل خشکسالی‌های پیش رو تمامی دستگاه‌های متولی باید اقداماتی را در دستور کار قرار دهند، افزود: شرکت آب منطقه‌ای باید نسبت به انسداد هرچه بیشتر و سریع‌تر چاه‌های غیرمجاز اقدام کند و اولویت در برخورد با کسانی باشد که میزان مصرف غیر مجاز آن‌ها بالا بوده است.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمانشاه گفت: برای پیشگیری از روی آوردن افراد به چاه‌های غیرمجاز و برداشت بی رویه از آن‌ها باید تمهیداتی در نظر گرفته و در اعطای مجوزها شرایط تسهیل شود.

وی ادامه داد: طبق گزارش‌های واصله حدود ۱۵ درصد از چاه‌های مجاز دارای کنتور هستند که از این مقدار بیشتر آن‌ها هوشمند نیستند، بنابراین باید نسبت به هوشمندسازی چاه‌های آب کشاورزی استان کرمانشاه بر اساس اولویت و تفکیک شهرستان اقدام شود.

کرمی خاطرنشان کرد: شرکت آب منطقه‌ای به صورت مستمر و در راستای قانون توزیع عادلانه آب و آئین نامه مربوط به بستر و حریم رودخانه‌ها، نهرها، مسیل‌ها، مرداب‌ها، برکه‌های طبیعی، شبکه‌های آبرسانی، آبیاری و زهکشی نقشه حریم و بستر رودخانه‌های استان کرمانشاه را به دادستانی و تمامی دستگاه‌های ذی‌ربط ارسال کرده و با رعایت دقیق قوانین و مقررات مربوطه نظارت‌های کافی برای جلوگیری از هرگونه تصرف غیر قانونی در حریم و بستر رودخانه‌ها انجام دهد.

وی با تاکید بر اینکه ترویج فرهنگ و اخلاق زیست محیطی و ایجاد مسئولیت اجتماعی باید مورد توجه تمامی دستگاه‌های اجرایی و نظارتی استان کرمانشاه قرار گیرد، اضافه کرد: در راستای توسعه و افزایش تولید در محیط‌های کنترل شده گلخانه‌های این استان، رفع موانع موجود در مسیر توسعه آن‌ها، افزایش کیفیت محصولات تولیدی، مسائل کارگری و تأمین به موقع نهاده‌ها، صرفه‌جویی در مصرف آب، استفاده از اراضی غیرقابل کشت که انتفاع مطلوبی در کشاورزی ندارند، عدم وابستگی تولید به شرایط محیطی و امکان بازاریابی مناسب باید کارگروهی با حضور فرماندار و نمایندگان دستگاه‌های ذیربط تشکیل تا برای ساماندهی امورات مربوطه برنامه‌ای مناسب و کاربردی تدوین کنند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمانشاه تصریح کرد: برای مقابله با تجاوز به عرصه‌های ملی و پیشگیری از تخلف سودجویان و زمین خواران و صیانت از انفال، اداره کل منابع طبیعی این استان با استفاده از تمامی ابزارهای قانونی، به نحوی منابع ملی استان کرمانشاه را مدیریت کند که حتی یک مورد تجاوز به عرصه ملی در سطح استانی رخ ندهد.

وی گفت: با توجه به اینکه آفات و بیماری‌ها در جنگل‌ها با تغییرات اقلیمی تشدید شده و بخش‌هایی از جنگل‌های استان کرمانشاه در معرض آسیب پذیری‌های غیرقابل جبران هستند، اداره کل منابع طبیعی این استان مبارزه با آفات و بیماری‌های جنگلی به ویژه در مناطق آسیب پذیر همچون منطقه قلاجه را در دستور کار قرار داده و در این راستا سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی باید بودجه‌های لازم را اختصاص دهد.

کرمی بیان کرد: جهاد کشاورزی استان تمامی اقدامات لازمه در جهت جلوگیری و تعیین تکلیف تمامی تغییر کاربری‌های انجام شده در حوزه قضائی شهرستان کرمانشاه را انجام دهد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمانشاه گفت: دستگاه‌های متولی موظف هستند نتیجه اقدامات خود را هر ماه به دادستانی گزارش کنند.

کد خبر 5221680

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 4 =