دنبال قبیله‌گرایی در کابینه‌ام نیستم/دولت کارشناسان تشکیل می‌دهم

نامزد انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم گفت: نگاه من برای تشکیل کابینه مبتنی بر قبیله گرایی نیست بلکه به دنبال شایسته سالاری هستم.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در گفتگویی با شبکه خبر صدا و سیما گفت: در دوره دفاع مقدس بنده ۶۲ ماه با سن کم و از ۱۵ سالگی شرکت کردم و ۶۲ ماه در جبهه بودم و فعالیت‌ها و مسئولیت‌های مختلفی هم داشتم.

زاکانی گفت: در دانشگاه که وارد شدم همزمان با تلاش‌های دانشجویی و در فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی بودم و مسئولیت بزرگ‌ترین تشکل دانشجویی کشور را با ۲ هزار و ۲۰۰ دفتر در کشور به دست گرفتم. در سال ۸۲ که به عرصه انتخابات، مجلس وارد شدم، همان سال اول عضو هیئت رئیسه مجلس و هیئت رئیسه کمیسیون آموزش بودم. بعد خودم با پای خودم آمدم پایین، با اینکه رئیس مجلس پشت تریبون اصلی اصرار کرد چرا ثبت نام نمی‌کنی؟ریاست کمیسیون برجام را برعهده داشتم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: احساسم این است که کشور دچار مشکلات جدی است و تناقضی بین دارایی‌ها و وضعیت فعلی کشور وجود دارد، نیاز به تحول جدی داریم و به لطف خدا آماده هستیم که به کمک نخبگان و مردم این تحول را مدیریت کنیم.

نگاهم برای انتخاب کابینه قبیله گرایی نیست، به دنبال شایسته سالاری هستم

زاکانی در مورد معرفی کابینه اش تاکید کرد: معرفی کابینه در این زمان کار غلطی است و دوستانی هم که این کار را می‌کنند حتما اشکال دارد و کاری که بنده می‌کنم این است که ده‌ها نفر را به عنوان عناصر اصلی و ستون فقرات دولتم معرفی می‌کنم، اما اگر امروز من یک معاون اول گذاشتم بعد از انتخابات هم باید بتوانم از افراد قوی‌تر استفاده کنم.نگاه من برای انتخاب کابینه قبیله گرایی نیست، نظام شایسته سالاری ایجاد خواهم کرد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سئوالی در مورد نرخ تورم اظهار داشت: متاسفانه ۵۰ سال است که تورم ما دو رقمی است و از استثناهای جهانی هستیم یعنی تنها کشوری که تورمش دو رقمی بوده ایران است.میانگین تورم در جهان ۲ و نیم درصد است و این فاجعه است برای ما که جزو ۵ کشوری هستیم که تورم بالای ۲۵ درصد داریم، برای کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت نیز برنامه‌های مدونی داریم.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس در مورد کنترل قیمت ها نیز تصریح کرد: اراده من برای نظارت و دقت است، دولت مثل یک هواپیمایی است که خود را در حالت اتو پایلوت گذاشته، خلبان وقتی به بالا می‌رود و جهت را پیدا می‌کند، تنظیم می‌کند، دست نمی‌زند، خود هواپیما هدایت می‌شود، اما هواپیما سیستم‌های کنترلی و نظارتی الکترونیک دارد، دولت احساس کرده که راحت در هواپیمایی نشسته که جهت را پیدا کرده و در مسیر درست حرکت می کند، دولت، کشور را به حال خودش رها کرده، مفسدان اقتصادی، رانت خوارها از یک سو و بی قیدی و بی کنترلی دولت از سوی دیگر باعث شده که فشار سنگینی بر مردم وارد شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت:دقت، نظارت و جلوگیری از رانت و اعمال شفافیت از برنامه های دولت کارشناسان است، که در آن عاملان و عالمان و خادمان مسئولیت را به عهده خواهند گرفت.

نماینده مردم قم در مجلس افزود: دولت بازار را به حال خودش رها کرده و ستاد تنظیم بازار هیچ نقش پذیری دقیق و منظمی ندارد. برخی مشکلات از قبل قابل پیش بینی است، می توان برخی کالاها را ذخیره سازی کرد،اما دولت رها کرده و فقط به فکر گذران روزمره خودش است. این نوع تفکر موجب شده است که چنین بلایی بر سر مردم بیاید.

زاکانی در خصوص راهکار های حل مشکل بیکاری اظهار داشت: نرخ بیکاری ۱۳ درصد است، در مرکز پژوهش‌ها گزارشی را در این خصوص تهیه کردیم ، طبق این گزارش بسیاری از کسانی که جویای کار هستند ثبت نام کردند، خسته شدند و پیگیری برای یافتن شغل را رها کردند لذا این افراد از دایره و گردونه جویندگان کار و افراد بیکار خارج شدند، کارگران فصلی و زنان سرپرست خانوار هم در این معادله و محاسبه وارد نشده اند بنابراین نرخ بیکاری بیش از اینهاست.

وی تصریح کرد: بافوریت برای اصلاح حوزه اقتصاد و مدیریت، در راستای جهش تولید برنامه ریزی می‌کنیم. در دولت کارشناسان به ریشه ها و عوارض توجه می کنیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: ما یک درصد جمعیت دنیا را داریم و بالغ بر ۶ درصد امکانات دنیا در کشور ما وجود دارد، اگر کسی سواحل مکران را داشت، صنایع دریایی را فعال می‌کرد.

زاکانی با اشاره به زنجیره نفت و گاز و پتروشیمی اظهار داشت: برای تولید هر یک میلیون تن مواد پلیمری ۲۰۰ هزار شغل مستقیم و ۱۵۰ هزار شغل غیر مستقیم ایجاد می‌شود و ما ۱۲ میلیون تن ظرفیت ثبت شده داریم و ۳.۹ میلیون تن تولید امسال مان است یعنی ۸.۱ میلیون تن ظرفیت خالی داریم، این حکایت از این می‌کند ما مشکل نداریم، مشکل ما عدم مدیریت است، مشکل ما بی ارادگی است، مشکل ما اراده کشور با روش غیر علمی است.

دولت سر به هوا حرکت می کند/ کشور را رها کرده اند

نامزد انتخابات ریاست جمهور در مورد بازار مسکن گفت: بازار مسکن به یک شرایط حادی رسیده است، در شهرستان اگر فردی بخواهد یک مسکن ۷۵ متری بخرد، ۲۸ سال طول می‌کشد. خرید همان مسکن در تهران ۵۸ سال طول می‌کشد.

نامزد ریاست جمهوری گفت: اصل ۳۱ قانون اساسی می‌گوید هر خانوار ایرانی یک مسکن در خور و شایسته باید داشته باشد. مشکل ما این است که به قانون اساسی عمل نکردیم، مشکل ما این است که سر به هوا حرکت می‌کنیم. مشکل ما این است که خودمان اشرافی و کاخ نشین شدیم و کوخ نشینان را فراموش کردیم.

زاکانی افزود: ۲۸ درصد از سبد هزینه یک خانوار در شهرستان‌ و ۵۸ درصد هزینه خانوار در تهران صرف پرداخت اجاره می شود، این ظلم بزرگی است.

پشت مافیای واردات، اراده دولت است

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در مورد مافیای واردات گفت: پشت مافیای واردات اراده دولت و دست های مسئولان خائنی است که دنیا و قدرت برایشان مهمتر از مردم است. پشت مافیا آدم های بزرگی هستند. دو دهه با مسئولانی مفسدی مواجه شدم که آبروی مسئولان پاک دست را می بردند. ریشه مافیا، رانت و فساد در درون دولت است و باید خشک شود.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس گفت: از مال دنیا چیزی در بانک ها و بورس ندارم، در ۴ دوره نمایندگی مجلس یک ماشین و خانه از مجلس نگرفتم به همین دلیل توانستم مقابل برادران رئیس جمهور، وزرای گردن کلفت و معاونان رئیس جمهور بیاستم. حتی یک لکه خاکستری در پرونده من وجود ندارد. مثل مردم زندگی می کنم.

زاکانی افزود: به شدت احتیاط می‌کنم به خاطر اینکه قصد مبارزه با فساد را دارم. هیچ کدام از دخترانم در مشاغل دولتی فعالیت نمی کنند.

مثل مردم زندگی می کنم

وی در خصوص برنامه هایش برای رونق تولید گفت: حدود ۶۰ هزار قانون داریم، تا ۶ ماه قوانین را سه دسته خواهم کرد، قوانینی که مانع تولید هستند را مقررات زدایی خواهم کرد به گونه ای که راه برای تولید گنندگان باز شود. دولت کارشناسان، نوکری تولید را خواهد کرد.

نماینده مردم قم گفت: حل مشکلات اشتغال، ازدواج و مسکن را به جوانان تعهد می دهم، جوانان و فرهیختگان ستون فقرات و موتور محرک دولت من هستند وهیچ چیز مانع تحول در کشور نخواهد شد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: عجیب بنده را تخریب می کنند و من فقط پاسخ منطقی می دهم، وارد حاشیه سازی نمی شوم، دولت من جز ایجاد مشارکت برای تحول مسیری را طی نخواهد کرد.

زاکانی با بیان اینکه از نزدیک شاهد کاهش شیب رشد علمی کشور هستم گفت: به واسطه مشکلات، رشد علمی در وضعیت مناسبی نیست. باید دانش را محور تحول در کشور قرار دهیم، دانشگاه و حوزه محور تحول در کشور خواهند بود.

وی تاکید کرد: کشور انسداد ندارد در سال اول دولت بنده تحول را با تمام وجود حس خواهید کرد.

کد خبر 5226848

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =