کشور نباید معطل FATF و تحریم‌ها باشد

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: کشورمان نباید معطل FATF و تحریم‌ها باشد و رشد اقتصادی و تعاملات اقتصادی ما باید با یک رشد چشمگیر شتاب پیدا کند.

به گزارش خبرنگار مهر، سعید جلیلی امشب در حاشیه نشست مشترک کارگروه‌های دولت سایه که در مجموعه سرچشمه برگزار شد در جمع خبرنگاران درباره برنامه‌های دولت در سایه، گفت: ما اگر در دولت سایه برنامه‌ای نوشتیم، مبتنی بر برنامه‌ها بوده است و سعی کردیم برنامه ما یک برنامه واقعی و مبتنی بر واقعیت‌ها و ظرفیت‌های کشور باشد. خوشحالیم که در دیدن ظرفیت‌ها و واقعیت‌ها به این نتیجه رسیدیم که کشور می‌تواند در چهار سال آینده یک جهش داشته باشد.

وی بیان کرد: مهمترین موضوع در عرصه سیاست خارجی که به آن رسیدیم این است که باید تعامل سازنده و گسترده با جهان داشته باشیم. ما معتقدیم که نباید معطل چند کشور غربی ماند و مسائل داخلی را معطل آن‌ها کرد و در عرصه خارجی و بین المللی فرصت‌های خوبی داریم که این فرصت‌ها باید به خوبی شناسایی شود تا شکوفایی در کشور شکل بگیرد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: مقام معظم رهبری در سال‌های اخیر به جهش تولید و پشتیبانی از آن تاکید فرمودند. زمانی تولید می‌تواند جهش پیدا کند که صادرات هم جهش پیدا کند و زمانی صادرات جهش پیدا می‌کند که شما بتوانید تعاملات سازنده و گسترده با بخش‌های مختلف جهان داشته باشید.

جلیلی اضافه کرد: امروز در همسایگی ما ۱۵ کشور وجود دارد که آنها وارداتشان هزار میلیارد تومان است و ما هم باید سهمی از این بازار داشته باشیم و مناسبات قوی با آنان داشته باشیم. اگر ما صحبت از جهش می‌کنیم، باید در همه ابعاد از جمله در تعاملات خارجی و اقتصادی هم باشد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مهمترین نقد شما از دولت روحانی در عرصه اقتصادی چیست؟، گفت ما اگر صحبت از جهش و پیشرفت اقتصادی می‌کنیم و می‌گوییم که کشور باید جهش داشته باشد، لازمه اش این است که ما نباید معطل دیگران باشیم و دولت نباید منفعل باشد بلکه باید فعال باشد و بستر را برای فعال شدن اقتصاد فراهم کند و نباید هیچ موضوعی، اقتصاد ما را معطل کند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی درباره FATF، گفت: اینکه چند کشور در دنیا یک نهاد مالی را تشکیل دهند و ما اقتصاد خود را معطل آنان کنیم، حتماً غلط است و ما باید راه حل‌هایی داشته باشیم تا بتوانیم روابط گسترده اقتصادی با کشورهای جهان داشته باشیم.

جلیلی ادامه داد: غیر از FATF ما با تحریم‌هایی مواجه هستیم که آمریکا علیه کشورمان اعمال می‌کند و آنان حتی راجع به تراکنش‌های بانکی ما با کشورهای دیگر هم می‌خواهند نظر دهند. کسانی که بحث FATF را مطرح می‌کنند، بگویند که با تحریم‌های ثانویه آمریکا می‌خواهند چه کار کنند که به قوت خود باقی است؟

وی تاکید کرد: بحث ما این است که کشورمان نباید معطل FATF و تحریم‌ها باشد و رشد اقتصادی و تعاملات اقتصادی ما باید با یک رشد چشمگیر شتاب پیدا کند و دولت در اینجا نقش دارد و باید ابتکارات جدیدی داشته باشد. وظیفه دولت این نیست که بنشیند و بگوید که به دلیل این موانع امکان کاری وجود ندارد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برنامه شما در حوزه فضای مجازی چیست؟، گفت: فضای مجازی یکی از فرصت‌های کم نظیر است و باید در جهت پیشرفت کشور از آن استفاده کرد و امروز فضای مجازی و فناوری‌ها یک فرصت بی‌نظیر و بی‌بدیل را برای کشور فراهم می‌کند و می‌توانید در آن بستر بسیاری از خدمات رسانی‌ها به مردم را انجام دهید و لذا باید نگاه شما به فضای مجازی یک نگاه فرصت محور باشد و با همین نوع نگاه است که شما نباید اجازه دهید که این فضای فرصت محور تبدیل به فضای تهدید شود.

جلیلی افزود: اگر کسی بخواهد از این فضا علیه ملت ما استفاده و استقلال کشور ما را محدود کند، حتماً وظیفه دولت است که اجازه ندهد که این افراد استقلال و آزادی شما را در فضای مجازی محدود کنند. همانطور که در فضای واقعی این اجازه را نمی‌دهیم، در فضای مجازی هم باید از استقلال و آزادی کشور و شهروندان مان پاسداری کنیم.

وی گفت: امروز می‌بینید که آنان با جسارت هرچه تمام‌تر مثلاً این اجازه را به شهروندان ما نمی‌دهند که عکس شهید قاسم سلیمانی را در صفحه مجازی خود مورد استفاده قرار دهند. آیا این تهدید استقلال و آزادی یک ملت نیست؟ آیا جسارت به یک ملت نیست؟

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آینده روابط ایران با آمریکا و همچنین مذاکرات را چگونه می‌بینید، اظهار داشت: آن چیزی که اهمیت دارد، دفاع از منافع ملی کشور است. مذاکره یک وسیله است و ما به مذاکره یک نگاه مثبت داریم و معتقدیم که مذاکره یک وسیله برای استیفای حقوق ملت است اما مذاکره تنها راه نیست و ما نباید معطل مذاکره بمانیم.

جلیلی ادامه داد: ما از مذاکره استقبال می‌کنیم اما معطل مذاکره نمی‌مانیم و شیوه‌های دیگری برای دفاع از حقوق ملت وجود دارد که به موازات با مذاکره آن کارها هم باید پیش برود. برای مثال اگر ما از خنثی‌سازی و بی اثر کردن تحریم‌ها صحبت می‌کنیم، یک راه آن مذاکره است و راه‌های دیگری هم وجود دارد.

وی در واکنش به سوالی مبنی بر اینکه آیا نامزدهای جبهه انقلاب قرار است در نهایت به نفع یک نفر کنار بروند و به اجماع روی یک نفر برسند یا خیر؟ گفت: آن چیزی که در جبهه انقلاب اهمیت دارد، این است که روی آن رویکردهایی که صحیح است و منجر به جهش کشور می‌شود، در باور عمومی جامعه اقناع ایجاد شود و امیدواریم همه نامزدهای جبهه انقلاب این موضوع را به جد دنبال کنند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در واکنش به سوالی درباره مناظره با عبدالناصر همتی، تصریح کرد: عرصه انتخابات و مناظرات و تبلیغات انتخابات عرصه‌ای است برای اینکه مردم بتوانند با نظرات نامزدهای انتخابات درباره هر مسئله که مورد نظرشان است، آشنا شوند. بنده معتقدم کشور را نباید حداقلی اداره کرد و کسانی که نظر متفاوتی دارند، آنان را دعوت به مناظره می‌کنم و آمادگی دارم که از نظراتی که مطرح می‌کنم، با قوت دفاع کنم و نظرات کسانی را هم که به نظراتم انتقاد دارند، پاسخ دهم.

جلیلی درباره رابطه ایران با عراق و اینکه آیا از ظرفیت ارتباط با عراق در جهت بهبود روابط با دیگر کشورهای عربی چون عربستان استفاده می‌کنید یا خیر، گفت: روابط ایران با عراق یک روابط عمیق و دوستانه و تاریخی است.

وی با بیان اینکه ما امروز شاهد صحنه‌هایی از دوستی‌های دو کشور هستیم مانند آن چیزی که در راهپیمایی اربعین صورت می‌گیرد و بسیار کم نظیر است، تاکید کرد: بین دولت‌های ما هم یک مناسبات خوبی وجود دارد و حتماً از این ظرفیت برای ارتباط با سایر کشورهای منطقه هم استفاده خواهیم کرد.

کد خبر 5229509

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 3 =