انتخابات کرج را با شهرستان‌های کم‌جمعیت مقایسه نکنید

کرج - فرماندار کرج گفت: انتخابات کلانشهر کرج را با شهرستان‌های نوپا و کم جمعیت مقایسه نکنید.

به گزارش خبرنگار مهر، غفور قاسم‌پور عصر سه‌شنبه در جلسه مشترک «هیأت نظارت و اجرایی ستاد انتخابات شهرستان کرج» که بمنظور بررسی شکایات نامزدهای انتخابات شوراهای شهر در محل فرمانداری کرج برگزار شد، ضمن تبریک فرا رسیدن میلاد حضرت علی بن موسی الرضا (ع) و با قدردانی از خلق حماسه مردم در انتخابات بیست و هشتم خردادماه»، پیش از آغاز بررسی پرونده‌های شکایات نامزدهای شورای شهر به تعدادی از ابهامات نیز پاسخ داد.

وی با اشاره به اینکه با توجه به حجم گسترده کار انتخابات در کلان‌شهر کرج و اولین تجربه برگزاری انتخابات تمام الکترونیک، شائبه‌هایی ایجاد شده و باید در جهت تنویر افکار عمومی پاسخگو باشیم، گفت: البته در تمامی ادوار برگزاری انتخابات‌ها، همواره عده‌ای مدعی بوده‌اند، به ویژه در تاریخ انتخابات شوراهای شهر همیشه با حرف و حدیث‌هایی همراه بوده است؛ در این دوره نیز با وجود آنکه همه مدعی بوده‌اند که رأی داشته‌اند، با وجود خستگی کار انتخابات در جهت اقناع افکار عمومی پاسخگو بوده‌ایم.

فرماندار کرج در ابتدای امر در جمع اعضای هیأت نظارت بر انتخابات شوراها و هیأت اجرایی، با مروری بر فرایندهای برگزاری انتخابات در شهرستان کرج اظهار داشت: ستاد انتخابات شهرستان کرج از اسفندماه سال گذشته کار شبانه روزی خود را برای برگزاری انتخابات خردادماه ۱۴۰۰ آغاز نمود و تمام تلاش هیأت‌های اجرایی و نظارت نیز بر این بوده است تا بر اساس قانون انتخابات با تعامل، قانونمندی و شفافیت کامل، تمامی فرایندهای انتخابات اجرایی شود.

وی در پاسخ به موضوع انتشار پیش‌نویس لیست منتخبان نیز با تکذیب اینکه تحت فشار اسامی اعلام شده است، بیان کرد: این موضوعات کذب محض است و تحت فشار هیچ کسی نبوده‌ایم و کار قانونی خودمان را انجام دادیم؛ در اعلام نتایج انتخابات نیز هیچ وقت انتشار صورتجلسه ملاک نبوده بلکه برابر قانون انتشار آگهی با امضا فرماندار استناد اعلام اسامی بوده است که جهت شفافیت در انتخابات و آرا مأخوذه پیش از انتشار آگهی اصلی صورتجلسه و پیش نویس آن منتشر شد که البته بعد از تجمیع آمارها لیست نهایی جهت انتشار ارائه گردید.

تمام مراحل انتخابات الکترونیکی کرج در کشور پایش می‌شد

قاسم پور در رابطه با ادعای تعیین تکلیف ۹ هزار و اندی رأی نیز گفت: تمامی فرایندهای انتخابات به صورت سیستمی رصد و پایش می‌شده است و با نظارت وزارت کشور، هیأت عالی نظارت بر انتخابات کشور، رئیس ستاد انتخابات کشور و استانداری به لحظه قابل بررسی و رؤیت و گزارش‌گیری بود. حدود ۹ هزار و اندی رأی نیز افرادی بودند که احراز هویت شدند و کارت شوراها را هم دریافت و شارژ کردند اما بنا به هر دلیلی رأی ندادند.

چرا پرچم رأی سفید در انتخابات الکترونیک کرج بالا بود؟

فرماندار کرج در پاسخ به پرسش علت آمار ۳۸۸۸۸ آرا مأخوذه باطله انتخابات شورای شهر کرج نیز بیان کرد: این موضوع در تعدادی از شهرهای کشور هم اتفاق افتاده است، افرادی بوده‌اند که احراز هویت شدند، کارت شورا را هم شارژ کردند اما دکمه رأی سفید را فشرده اند و سامانه این آرا سفید را جزو آرا باطله مأخوذه به ثبت می‌رساند. این افرادی که احراز هویت شدند برای مشارکت در انتخابات تنها به حوزه ریاست جمهوری رأی دادند و بنا به هر دلیلی نخواستند به نامزدهای شوراها رأی بدهند و رأی سفید داده اند این موضوع پیچیده‌ای نیست.

وی افزود: آرا صندوق‌های مکانیزه به صورت فیش‌های تایپی خروجی می‌گرفت و امکان دخل و تصرف در آرا وجود نداشت.

دلیل طولانی شدن شمارش آرا انتخابات کرج چه بود؟

قاسم پور در بخش دیگری از صحبت‌های خود در جمع اعضای هیأت نظارت بر انتخابات و هیأت اجرایی به تکراری ترین سوال پر شائبه یعنی دلیل طولانی شدن شمارش آرا انتخابات کرج پاسخ داد و با بیان اینکه نباید بدون اطلاعات کافی قضاوتی کرد گفت: این اتفاق چند دلیل عمده داشته است اول اینکه اخذ رأی در شعب تا ساعت ۲ بامداد به طول انجامید.
دوم اینکه طبق توافق وزارت کشور و شورای نگهبان، عوامل اجرایی اجازه نداشتند صورتجلسه انتخابات شوراها را پیش از تکمیل و پایان یافتن صورتجلسه انتخابات ریاست جمهوری تجمیع کنند؛ لذا اول بایستی آرا ریاست جمهوری شمرده می‌شد و از ساعت ۳ بامداد شمارش آرا ریاست جمهوری آغاز شده بود و تا ساعت ۸ صبح روز شنبه شمارش آرا دستی ریاست جمهوری ادامه داشت.

سوم موضوع اختلال شبکه بود که در ابتدای فرایند اخذ رأی در برخی شعب پرتراکم موجب شد تا اخذ رأی به صورت دستی انجام شود و همین شمارش آرا نیازمند کسب مجوز از وزارت کشور برابر دستورالعمل امری زمان بر بود.

چهارمین دلیل عدم ارسال صورتجلسه نهایی از ۳۰ شعبه اخذ رأی توسط ناظران و نمایندگان فرماندار بود که در این شعبات علیرغم آموزش‌های لازم صورتجلسه نهایی ثبت نشده بود که این تعداد در سایت شهید خدایی با حضور ناظرین و نمایندگان فرمانداران برابر قانون ثبت در سامانه شد و این فرآیند نیز نزدیک به ۳ ساعت زمان برد.

وی افزود: همچنین یکی از صندوق‌های اخذ رأی الکترونیکی نیز برای ساعاتی قفل و کلاً خراب شده بود و همین امر هم ۳ ساعت زمان برد تا از وزارت کشور مجوز بازشماری به صورت دستی و با حضور ناظرین و بازرسین و نمایندگان فرماندار و هیئت اجرایی صورت بگیرد.

قاسم پور گفت: با گذر از تمامی این مراحل و شمارش پایانی آرا، جلسه هیأت اجرایی و نظارت نیز همان روز رأس ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه تشکیل شد و در نهایت پیش از انتشار آگهی نیز به صورت زنده و مستقیم از محل جلسه مذکور، نتایج انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا در شهرستان کرج به محضر مردم شریف اطلاع رسانی شد و تشریح مجموعه این اقدامات جای هیچ شائبه‌ای برای پرداختن به حواشی با وجود تلاش چندین ماهه همکاران بنده در ستاد انتخابات شهرستان کرج باقی نمی‌گذارد.

اثبات تخلفات در انتخابات باید مستند به مواد قانونی باشد

قاسم پور در ادامه گفت: بر اساس تبصره ۲ ماده ۷۲ قانون انتخابات پیشنهاد ابطال کل انتخابات یا آرا شعبه باید مستدل و بر اساس مواد قانونی باشد تا قابلیت اجرایی شدن پیدا کند.
وی افزود: رسیدگی به تخلفات باید مستند به مواد قانونی باشد تا در مراجع قضائی قابلیت پیگیری را داشته و مستنداتی که قابل بررسی در هیأت اجرایی است ارائه شود.

انتخابات حیثیت وزارت کشور و نظام بود از تک تک آرا مردم صیانت کردیم

معاون استاندار تصریح کرد: با وجود تمامی مشکلات و چالش‌ها با وفاق و همدلی و همراهی تیم اجرا، هیأت محترم نظارت بر انتخابات شهرستان کرج و همکارانم در ستاد انتخابات با حضور و مشارکت مردم عزیز و حمایت‌های مقام عالی دولت در استان جناب آقای دکتر شهبازی و اعضای محترم شورای تأمین این انتخابات را برگزار کردیم و کار سخت و سنگینی بود اما خداوند ما را یاری گر بود.

وی افزود: انتخابات حیثیت وزارت کشور و نظام بوده است و برای صیانت از آرا تک تک مردم و سابقه‌ای که در برگزاری انتخابات‌های ادوار پیشین داشتیم تلاش کردیم تا کارنامه‌ای از عملکرد بر جای بگذاریم و قطعاً هر تجربه‌ای برای اولین بار نواقصی دارد که باید آسیب شناسی شود تا در دوره‌های آتی شاهد تکرار آن نباشیم.

به شکایات انتخابات شورای شهر کرج رسیدگی شد

در ادامه جلسه مشترک «هیأت نظارت و اجرایی ستاد انتخابات شهرستان کرج» که بمنظور «بررسی شکایات انتخابات شورای شهر کرج» در محل فرمانداری کرج برگزار شد ،۳۴ فقره از پرونده شکایات طرح شده در انتخابات شورای شهر کرج با حضور اعضای هیأت نظارت بر انتخابات شهرستان کرج و هیأت اجرایی، طبق ماده ۷۰ و تبصره ۲ ماده ۷۲ قانون انتخابات، مورد بررسی و رسیدگی قرار گرفت و قرار شد روز چهارشنبه رأس ساعت ۱۱ بررسی شکایات واصله از نامزدهای شوراهای شهرهای اقماری مورد بررسی و رسیدگی واقع گردد.

کد خبر 5242719

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 5 + 5 =

  نظرات

  • IR ۱۵:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
   1 0
   عجب حکایتی بعضی جاها میگفتن باید رای به ریاست جمهوری بدی بعدا به شواری شهر
  • IR ۱۵:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
   1 2
   گرمدره باید باطل بشه
   • IR ۲۲:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
    1 0
    وقتی سر رشته ای از انتخابات نداری نظر و پیشنهاد واهی نده
  • مجید IR ۱۳:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۳
   1 0
   من الان سخنم به استاندار جمعیت کلانشهر کرج اگر فردیس جدا نمیشد از اصفهان بیشتر بود والان از تبریز بیشتر هست چرا نماینده شهر تبریز در مجلس ۵ تا شاید بیشتر کرج دوتا اقتصاد کرج با وسعت کم بسیار بیشتر از تبریز هیت
  • IR ۱۴:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۳
   0 0
   چرا انتخابات شوراها رو از ریاست جمهوری تفکیک نمیکنند ک هر کدام تو ی روز باشه اصلا فلسفه جیه
  • مهدی IR ۱۲:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
   3 1
   با سلام متاسفانه بعلت عدم مدیریت درست در شهر کرج ساکنین قدیمی مثل ما در رنج هستیم بعلت خیانت عده ای از مسئولین شهری که ظرفیت استان شدن نداشت تبدیل به استان بی در و پیکری شد که نام کرج کوچک رو بهش چسبوندن مسئولین شهر کرج عرضه و توانایی اداره شهر کرج رو ندارن ظرفیت مهاجرپذیری شهر کرج به حد انفجار رسید
  • IR ۰۹:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
   0 0
   این‌دستگاه ها ی اخذ رای را چه کسی واز کجا وبا چه قیمتی وارد کردند ؟