سپرده بانکی و سهام فعلا معاف از  مالیات بر عایدی سرمایه خواهد بود

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: تا چند سال آینده صلاح اینطور است که از دارایی‌های بانکی و سهام مالیات بر عایدی سرمایه اخذ نگردد.

به گزارش خبرنگار مهر، احسان خاندوزی عصر امروز در مراسم اختتامیه همایش «نقد و بررسی طرح قانونی مالیات بر عایدی سرمایه» که با حضور صاحبنظران برگزار شد، با بیان مشخصات طرح مجلس برای مالیات بر عایدی سرمایه گفت: با وضعیت خاصی که اقتصاد ما در حال حاضر دارد، فعلاً کارکرد مالیات بر عایدی سرمایه باید کاملاً تنظیم گرایانه باشد. در واقع این مالیات در گام‌های اول باید کاملاً سخت گیرانه و تنظیمی باشد و سپس درآینده می‌توانیم استفاده درآمدی نیز از این مالیات داشته باشیم.

وی در جمع بندی نشست‌های همایش افزود: این مالیات ۴ نوع دارایی را شامل می‌شود یعنی املاک با انواع کاربری، وسایل نقلیه، جواهر و طلا و انواع ارز، مشمول این مالیات خواهند شد.

وی گفت: معافیت‌های متعددی نیز به نفع نیاز مصرفی خانوارها در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال برای وسایل نقلیه به تعداد اعضای خانوار معافیت در نظر گرفته شده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه دو دسته نرخ در طراحی متن فعلی کمیسیون اقتصادی در نظر گرفته شده است بیان کرد: دسته اول مربوط به مجموع عایدی سرمایه دارایی‌های است که کمتر از یکسال نگهداری می‌شوند و دسته دوم مربوط به مجموع دارایی‌هایی است که بیش از یک سال از نگهداری آنها می‌گذرد.

وی ادامه داد: مباحث کارشناسی پیرامون تعدیل تورمی انجام شده است و تا الان تعدیل تورمی بر روی نرخ در کمیسیون اقتصادی نهایی نشده است.

وی با اشاره به اینکه سیاستگذار می‌خواهد اصابت مالیاتی به گروه‌های کوچک، ذینفع و سوداگر بازدارنده و گزنده باشد، گفت: لازمه رصد کل تعاملات اقتصادی این است که حساب‌های تجاری و غیر تجاری رصد بشوند و به کدهای ملی اشخاص مرتبط شوند. درواقع رصد حساب‌ها مقدمه اخذ عادلانه و دقیق سی جی تی خواهد بود و در صورت اجرای درست مالیات بر عایدی سرمایه، نوبت به مالیات بر مجموع درآمد (پی آی تی) خواهد رسید.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: از نظر بنده مالیات بر مجموع درآمد مقدم بر مالیات بر عایدی سرمایه است اما اگر سی جی تی خوب اجرا نشود پی ای تی نیز خوب اجرا نخواهد شد. بنابراین باید ابتدا سی جی تی اجرایی شود.

وی ادامه داد: با وضعیت خاصی که اقتصاد ما در حال حاضر دارد، فعلاً کارکرد مالیات بر عایدی سرمایه باید کاملاً تنظیم گرایانه باشد. در واقع این مالیات در گام‌های اول باید کاملاً سخت گیرانه و تنظیمی باشد و سپس در آینده می‌توانیم استفاده درآمدی نیز از این مالیات داشته باشیم.

وی در پاسخ به شمولیت دارایی‌ها نیز گفت در رابطه با شمولیت‌ها نتوانستیم کمیسیون اقتصادی را قانع کنیم که از تمام دارایی‌ها مالیات بر عایدی سرمایه اخذ گردد و تا چند سال آینده صلاح اینطور است که از دارایی‌های بانکی و سهام مالیات اخذ نگردد.

کد خبر 5253040

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha