آخرین وضعیت دمشق بررسی شد/خاجی: تحریم آمریکا علیه سوریه رفع شود

مشاور ارشد وزیر امور خارجه ضمن مخالفت با تحریم‌های آمریکا علیه مردم سوریه خواستار رفع هرچه سریعتر این تحریم‌ها شد. 

به گزارش خبرگزاری مهر، در دومین روز از شانزدهمین دور مذاکرات روند آستانه در شهر نورسلطان قزاقستان، هیئت جمهوری اسلامی ایران به ریاست علی اصغر خاجی، مشاور ارشد وزیر امور خارجه با هیئت‌های لبنان، کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، صلیب سرخ بین الملل و عراق دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدارها هیئت جمهوری اسلامی ایران آخرین وضعیت و شرایط از جمله برگزاری انتخابات، آوارگان سوری و وضعیت پناهندگان این کشور، تحریم‌ها و سایر امور را مورد بحث و گفتگو قرار داد.

نشست کارگروه مبادله اسرا، مفقودین و بازداشت شدگان نیز با مشارکت کشورهای ضامن در روند آستانه برگزار شد.

در این نشست میرمسعود حسینیان مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امور خارجه به بیان دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران در این زمینه پرداخت و با تاکید بر اصول اخلاقی- انسانی خواستار تسریع در این امور شد.

هیئت‌های ترکیه، روسیه، سازمان ملل و صلیب سرخ نیز با ارائه آخرین گزارش عملکرد خود، در زمینه پیشرفت روند کار پیشنهاداتی مطرح کردند.

در پایان گفتگوهای دوجانبه و چندجانبه، نشست عمومی پایانی روند آستانه برگزار و شرکت کنندگان بیانیه نشست را مورد توافق و تأیید قرار دادند.

مشاور ارشد وزیر امور خارجه در گفتگو با خبرگزاری‌های مختلف از جمله خبرگزاری تاس روسیه و خبرنگاران روسی و سوری با اشاره به برگزاری موفقیت آمیز انتخابات اخیر ریاست جمهوری در سوریه بر حق حاکمیت مردم تاکید کرد و ضمن مخالفت با تحریم‌های آمریکا علیه مردم سوریه خواستار رفع هر چه سریع‌تر این تحریم‌ها شد.

خاجی در نشست مطبوعاتی موضوع بازگشت آوارگان داخلی به خانه و کاشانه خود را مورد تاکید قرار داد و بر مقابله با هرگونه جریان تجزیه طلبانه و تروریستی در سوریه تاکید کرد.

کد خبر 5253558

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha