«راه روشن: مصاحبه تاریخ شفاهی با منصوره راعی» منتشر شد

کتاب «راه روش» با موضوع مصاحبه تاریخ شفاهی با منصوره راعی نویسنده و مترجم ادبیات کودک و نوجوان توسط پیمانه صالحی تالیف و به همت انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، کتاب «راه روشن» مصاحبه تاریخ شفاهی با منصوره راعی، از استادان، نویسندگان و مترجمان فرهنگ و ادبیات کودک و نوجوان، توسط انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران- معاونت پژوهش و منابع دیجیتال- چاپ و روانه بازار نشر شد.

«راه روشن» در چهارفصل و سه پیوست تنظیم شده است. در فصل اول خانواده و تحصیلات راعی مورد بحث قرار گرفته و اطلاعات ارزشمندی از مزایا، مشکلات و شیوه مدیریت خانواده‌ در دوره قاجار و پهلوی، خاطرات کودکی، تحصیلات ابتدایی، زندگی در بغداد و حضور مصاحبه‌شونده در مدرسه عالی ادبیات و زبان‌های خارجی ارائه شده است.

فصل دوم به زندگی حرفه ای این نویسنده و فعالیت او در آموزش و پرورش و مدارس تجربی می پردازد و خاطرات و دیدگاه‌های راعی درباره وضعیت مدیریت آموزش و پرورش در آن دوران مورد بررسی قرار گرفته است.این فصل از کتاب برشی از تاریخ تحولات و تصمیم کلان مدیریت آموزشی کشور با تاکید بر طرح‌های کلان اجرایی «طرح آموزشی ایران» و «مدارس تجربی» را بیان می‌کند.

فصل سوم به فعالیت‌های آموزشی راعی پس از انقلاب می پردازد و به خاطرات تلخ و شیرین راوی در مدارس و تعامل با مدیران آموزش و پرورش اختصاص دارد و نکات مهم و کلیدی و کارشناسانه در حوزه تعلیم و تربیت را بازگو می‌کند.

فصل چهارم «انجمن پژوهش‌های آموزشی پویا و شورای کتاب کودک» نام گرفته است. در این بخش مطالبی درباره نقش «انجمن پژوهش‌های آموزشی پویا» در تحول بنیادین پژوهشی در آموزش و پرورش، شورای کتاب کودک، آثار و تألیفات و زندگی خصوصی مصاحبه‌شونده وجود دارد که برای مخاطبان عام و خاص دارای جذابیت است.

پیوست اول این اثر مربوط به اطلاعات کامل کتابشناختی آثار منصوره راعی شامل: کتاب‌ها، مقالات، طرح‌ها و برنامه‌ها، گفت‌وگوها، سخنرانی‌ها، بزرگداشت‌نامه‌ها و شعارها و پیام‌های روزجهانی کتاب کودک می‌شود و در پیوست دوم و سوم نیز گزیده‌ای از اسناد و مدارک ارائه شده است.

کد خبر 5256120

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =