شورای نظارت بر مجسمه‌های شهری هفت استان تشکیل شد

شوراهای نظارت بر ساخت و نصب مجسمه و یادمان در اماکن عمومی و میادین شهری هفت استان تشکیل شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی معاونت هنری، دومین جلسه شورای نظارت بر ساخت و نصب مجسمه و یادمان در اماکن عمومی و میدان‌های شهری با حضور معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای شورا برگزار شد.

در این جلسه، پرونده شوراهای پیشنهادی نظارت بر ساخت و نصب مجسمه و یادمان در اماکن عمومی و میدان‌های شهری هفت استان اردبیل، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، کردستان و یزد تأیید شد.

با توجه به تشکیل شورای نظارت بر ساخت و نصب مجسمه و یادمان اماکن عمومی و میادین شهری در اسفندماه سال ۹۹، به منظور تسهیل و تسریع در بررسی تقاضاهای استانی برای ساخت و نصب مجسمه و یادمان در اماکن عمومی و میادین شهری، مقرر شد شوراهای استانی تشکیل شود و بررسی ساخت و نصب مجسمه‌ها و یادمان‌ها در اماکن عمومی استان‌ها به شوراهای استانی واگذار شود.

پس از تعامل و ارتباط اداره کل هنرهای تجسمی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها برای تشکیل شوراهای استانی، پرونده‌های شوراهای پیشنهادی استان‌ها بررسی شد.

در این جلسه شوراهای هفت استان اردبیل، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، کردستان و یزد مطابق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و دستورالعمل صدور مجوز ساخت و نصب مجسمه و یادمان در اماکن عمومی و میدان‌های شهری در شورای مرکزی تأیید شد و فعالیت شوراهای این استان‌ها آغاز می‌شود.

سید مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این جلسه گفت: مصوبه و آئین نامه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره نظارت بر ساخت و نصب مجسمه و یادمان در اماکن عمومی و میادین شهری ۲۲ سال پیش تصویب شده است و در این سال‌ها در مواردی پیگیری‌هایی شده اما اجرای آئین نامه محقق نشده است. سال گذشته شورا تشکیل و مقرر شد برای تسهیل و تسریع امور در استان‌ها و شهرهای کشور با هماهنگی و تأیید شورای مرکزی، شوراهای استانی نظارت بر ساخت و نصب مجسمه و یادمان در اماکن عمومی و میادین شهری تشکیل شود.

حسینی ادامه داد: ساماندهی مجسمه‌ها و یادمان‌های شهری و اماکن عمومی از نظر فرهنگی، اجتماعی و هنری ضرورت دارد و مرجع تأیید برای ساخت و نصب مجسمه و یادمان در اماکن عمومی و فضاهای شهری شورای مرکزی و در استان‌ها شوراهای استانی هستند.

هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی نیز در این جلسه گفت: پس از نخستین جلسه شورای نظارت بر ساخت و نصب مجسمه و یادمان در اماکن عمومی و میادین شهری، مقرر شد شوراهای استانی برای بررسی و صدور مجوز در استان‌ها تشکیل شود و شورای مرکزی بررسی تقاضا و صدور مجوز ساخت و نصب مجسمه و یادمان در اماکن عمومی و میادین شهری در استان‌ها را به شوراهای استانی تفویض کند. در این مدت اداره کل هنرهای تجسمی مکاتبات و تعامل‌هایی با ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها انجام داده است که از میان پرونده‌های شوراهای پیشنهادی که از استان‌ها دریافت شده است شوراهای هفت استان در این جلسه تأیید شد و امیدواریم پرونده‌های شوراهای سایر استان‌ها نیز تکمیل و در شورای مرکزی تأیید شود تا شوراها در راستای رعایت قانون و ساماندهی مجسمه‌ها و یادمان‌ها در همه استان‌های کشور فعالیت کنند.

سید مجتبی حسینی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس شورای نظارت بر ساخت و نصب مجسمه و یادمان در اماکن عمومی و میدان‌های شهری، هادی مظفری، مدیرکل هنرهای تجسمی و دبیر شورا، برزین ضرغامی، رئیس سازمان زیباسازی شهر تهران، طاهر شیخ الحکمایی، نماینده فرهنگستان هنر، اسماعیل زیارتی نماینده وزارت کشور، کاوه خورابه نماینده انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، مسعود فکری، نماینده وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری و یعقوب سلیمانی نماینده بنیاد شهید و امور ایثارگران در این جلسه حضور داشتند.

کد خبر 5256872

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha