پیگیری دستور رئیس قوه قضاییه در مورد کارخانه سیمان دهلران

ایلام-مدیرکل بازرسی استان ایلام از پیگیری دستور رئیس قوه قضاییه در مورد کارخانه سیمان دهلران خبر داد و گفت: این طرح عظیم با پیشرفت فیزیکی بیش از ۹۰ درصد نیمه کاره رها شده است.

مهدی اصلانی کرچی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: در مورد کارخانه سیمان دهلران ضعف نظارت مدیران دولتی اعم از بانک و دستگاه حوزه صنعت ضعیف بوده و انتظار می‌رفت مجری طرح جدی تر پای کار می‌آمد و طرح را سریع‌تر جمع می‌کرد.

وی افزود: با توجه به دستور ریاست قوه قضائیه برای بررسی مشکلات واحد تولیدی کارخانه سیمان دهلران سازمان بازرسی برای برسی دقیق و گزارش جامع به صورت میدانی در این کار خانه حضور پیدا کرده و از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات آن قرار گرفتیم.

وی کمک به راه اندازی و فعال شدن کارخانه سیمان دهلران را هدف این سازمان عنوان کرد و گفت: سازمان بازرسی مانع ادامه فعالیت این کارخانه با توجه به حجم سرمایه گذاری صورت گرفته نیست.

اصلانی کرچی بیان کرد: دردآور است طرحی که ۱۵ سال از عملیات اجرایی آن می‌گذرد و حدود ۳۳ میلیون یورو هزینه ارزی و افزون بر ۵۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری ریالی داشته شده و ماشین آلات سالیان سال است که بلاتکلیف مانده‌اند است

وی تصریح کرد: چرا باید یک طرح عظیم با پیشرفت فیزیکی بیش از ۹۰ درصد نیمه کاره رها شود.

بازرس کل استان ایلام عنوان کرد: هدف از این بازدید با توجه به دستور رئیس قوه قضائیه رفع مشکل این واحد تولیدی است تا بررسی کنیم تمام امکانات، قابلیت‌ها و توانایی‌ها را کنار هم قرار داده تا از این سرمایه عظیمی که در این استان و شهرستان وجود دارد، استفاده بهینه شود.

اصلانی ادامه داد: بازرسی استان و کل کشور همواره در راستای فرمایش مقام معظم رهبری برای پیگیری رفع مشکلات واحدهای تولیدی حرکت و هر نوع ظرفیتی اعم از دریافت تسهیلات تکمیلی و مکانیزم‌های تشویقی که طبق قانون امکان برخورداری از آن باشد، بطور قطع بکارگیری خواهد شد.

تهیه گزارش توسط حوزه بازرسی کل کشور

وی افزود: مجری طرح باید پای کار و با جدیت و قاطعیت همراهی کند، اگر به هر دلیلی دستگاه‌های اجرایی و نظارتی به این نتیجه برسند که مجری طرح تمایل و انگیزه لازم را ندارد، از روش‌های قانونی استفاده خواهیم کرد تا کار به نفع مردم به سرانجام برسد.

وی از تهیه گزارش توسط حوزه بازرسی کل کشور خبر داد و گفت: کارگروه تسهیل آذرماه و اسفندماه سال گذشته مصوبه‌ای داشته و نهایت مساعدت با مجری طرح شده که بتواند از ظرفیت ماده ۲۰ استفاده کند به شرط اینکه پای کار بیاید و واحد را فعال و به بهره برداری برساند.

بازرس کل استان ایلام تاکید کرد: اگر مجری به تعهدات عمل کند، همکاری لازم از سوی دستگاه‌های مسئول ارائه خواهد شد در غیر این صورت مطابق قانون حوزه قضائی با این مسئله برخورد خواهد کرد.

اصلانی کرچی استفاده از ماده ۲۰ رفع موانع تولید را خواسته مجری طرح ذکر کرد و افزود: این کار برعهده مدیران و مسئولان اجرایی اعم از بانک و دستگاه مرتبط است که تصمیم بگیرند این واحد واجد شرایط دریافت این مزیت قانونی است یا نه و در این موضوع سازمان بازرسی کل کشور نه مکاتبه‌ای و نه ممانعتی داشته و اگر این واحد شرایط داشته باشد، می‌تواند از این ظرفیت قانونی بهره مند شود.

سازمان بازرس ی مانع اجرای طرح نیست

وی گفت: سازمان بازرسی کل کشور در رابطه با این طرح به دلیل انحراف در مصرف تسهیلات سال ۹۸ گزارشی را تهیه و مسئولان بانک را تحت تعقیب اداری قرار داد، منتهی این گزارش به معنای جلوگیری از فعالیت واحد نبوده و تاکید بر این است که باید سریع‌تر فعال شود.

اصلانی تاکید کرد: سازمان بازرسی در مرحله اول نگاه همراهی و مشارکت و کمک و راهنمایی مدیران برای تصمیم گیری دارند و اگر کار به نتیجه نرسد بطور قطع باید مدیرانی که در این رابطه قصور داشته‌اند، گزارش آن تهیه و به مراجع قضائی ارسال می‌شود.

وی در خصوص تعیین تکلیف کارخانه سیمان دهلران گفت: بخشی از این موضوع که به قوه قضائیه و بازرسی کل کشور مربوط می‌شود در کوتاه‌ترین زمان آن‌را انجام می‌دهیم و مواردی هم مربوط به حوزه تصمیم گیری مدیران و حوزه اجرایی است.

بازرس کل استان ایلام در خصوص اینکه آیا سازمان بازرسی مانع اجرای طرح بوده است، افزود: به هیچ وجه این حرف درست نیست، ممانعتی در رابطه با دریافت تسهیلات تکمیلی و استفاده از مشوق‌های حمایتی نداشته و همواره در همه طرح‌ها خواهان انجام کار هستیم تا شرایط به سمتی پیش برود که در راستای خدمت به مردم باشد.

وی اضافه کرد: برای بهره مندی این طرح از ماده ۲۰ رفع موانع تولید مبلغی بین ۱۲ هزار تا ۱۵ هزار میلیارد ریال به نفع مجری طرح خواهد بود به شرط اینکه این واحد را تکمیل و واحد را بهره برداری و فعال کند، طبق شرایط قانونی می‌تواند از این مزیت اگر شرایطش را داشت استفاده کند.

بازرس کل استان ایلام تاکید کرد: البته این موضوع به این معنی نیست این مبلغ و مزیت در اختیارش قرار بگیرد و بعد هم در عمل ما شاهد باشیم که استمرار توقف و رکود ادامه داشته باشد و این را باید مسئولان دولتی و بانک مشخص و بازرس ی در این موضوع نظری ندارد.

کد خبر 5260188

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 0 =