هشدار به شهردار آینده مشهد

مشهد ـ شهردار کلانشهر مشهد باید خود را ملزم به رعایت نظر کارشناسی بدنه متخصص و متعهد شهرداری بداند و از پیگیری و اجرای طرح‌های خلق‌الساعه در جلسات غیررسمی و غیرکارشناسی اجتناب کند.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها - مجید دبیریان*: اولین و مهم‌ترین سؤالی که این روزها ازاعضای منتخب شورای ششم پرسیده می‌شود گزینه‌های جدی شهرداری شهر امام رضا (ع) است اما به زعم حقیر، مهم‌تر از پاسخ این سوال، طرح نکاتی جهت استحضار مردم عزیز شهر، تذکر برخی مسائل به شهردار آتی شهرمان و ایضاً علاقه‌مندان تصدی این مسؤولیت خطیر است.

شهردار مشهد باید هر ساله تفریغ بودجه سال قبل را وفق قانون تا پایان اردیبهشت سال بعد به شورا ارائه نماید و تنها در سال آخر دوره خود، به این مهم اکتفا نکند تا سراسیمه، تفریغ بودجه‌ها را با هماهنگی شورا به تصویب برساند.

شهردار بعدی مشهد حتماً باید بداند که میراث‌دارچند هزار میلیارد ریال بدهی است و حتماً خواهد دانست که بخش عمده‌ای از این بدهی، وام‌هایی است که فقط در ماه‌های پایانی کار شورای پنجم أخذ شده است و خیلی نباید برای اداره شهر به گرفتن وام در ماه‌های ابتدایی کار، دل خوش کند.

شهردار مشهد باید بداند ظاهرسازی شهر و خوش رقصی از پول بیت‌المال و نیز پول‌پاشی ممنوع است.

شهردار مشهد باید بداند که هزینه تمام شده پروژه‌های افتتاحی در واپسین روزهای مدیریت عالی سابق شهر، چقدر و چرا بیشتر از برآوردهای اولیه آن‌ها است که البته پرواضح است اصلی‌ترین دلیل آن نیزافتتاح پروژه‌ها به هر قیمت تا قبل از شروع بکار دوره جدید مدیریت شهری بوده است.

شهردار باید بداند که دوره عدم نظارت شورای شهر بر اجرای پروژه‌ها گذشته است.

شهردار باید بداند که ثبات در مدیریت در این شهر مهم است و نباید سالی یک بار، اصلی‌ترین معاونین خود را عوض کند.

شهردار باید بداند که اولویت توسعه و ارائه خدمات، با حاشیه‌نشینان عزیز و ساکنین بزرگوار مناطق کم‌برخوردار است و در این راستا باید شیب خدمت را بصورت یکسان و با محوریت مناطق پیرامونی و کم‌برخوردار توسعه بخشد.

شهردار مشهد باید قطعأ قبل از انجام پروژه‌ها، مهندسی ارزش آن‌ها را انجام داده و به تأیید شورای شهر برساند، در غیر اینصورت شورا مخالف انجام چنین پروژه‌هایی خواهد بود.

شهردار مشهد باید مدیریت هزینه و بهایابی واقعی خدماتی که از سوی شهرداری صورت می‌پذیرد را اصلاح نماید، شورای شهر با جدیت بر این امر نظارت می‌کند و جلوی هزینه‌های اضافی، مازاد و سربار و ایجاد فرآیندهای موازی می‌ایستد.

شهردار کلانشهر مشهد باید خود را ملزم به رعایت نظر کارشناسی بدنه متخصص و متعهد شهرداری بداند و از پیگیری و اجرای طرح‌های خلق‌الساعه در جلسات غیررسمی و غیرکارشناسی اجتناب کند.

شهردار مشهد باید به مدیریت «شهروندمحوری» ایمان داشته و مشارکت شهروندان را به معنای واقعی عملیاتی سازد.

و نهایتاً اینکه شهردار مشهد باید در چهارچوب خط مشی‌ها، راهبردها و سیاست‌های دوره ششم حرکت نماید و اقدامات خود را بر آن استوار سازد که در این راستا، تلاش برای تحقق اقتصاد مقاومتی و پیشگام بودن در این امر جزو مهم‌ترین اولویت‌هاست.

* منتخب ششمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد مقدس

کد خبر 5263771

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 0 =