تنها راه نجات کشور از مشکلات اتکا به خدا و نیروی مردمی است

یزد - نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد گفت: تنها راه نجات کشور از مشکلات اقتصادی و اجتماعی، اتکا به خدا و نیروی مردمی و اطاعت از رهبری است.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله محمدرضا ناصری در خطبه های این هفته نمازجمعه یزد با توصیه نمازگزاران به تقوای الهی اظهار داشت: تقوا قدرتی است که با تمرین‌های بسیار در وجود انسان هویدا می شود و درون انسان را به نحوی می‌سازد که انسان هرگز به سراغ گناه نرود.

وی افزد: انسان باید در اثر تقوا مستحکم باشد تا به سراغ گناه نرود و تسلیم نفس اماره نشود و مقدمه تقوا این است که انسان در مسیر گفتار و کردار سالم باشد و هم در گفتار و هم در کردار خود را آراسته کند.

ناصری با تاکید بر اینکه سخن گفتن، قضاوت کردن، نظر دادن بسیار مهم است، عنوان کرد: سخن انسان باید سالم، با معنا و دارای پشتوانه باشد و به حرفی که می‌زند، یقین داشته باشد و به صحت و درستی حرفی که قبول می‌کند نیز یقین داشته باشد.

امام جمعه یزد تصریح کرد: اگر همه در گفتار خود «سدید» باشیم و متقن و با معنا حرف بزنیم، مشمول آیه یُصْلِحْ لَکُمْ أَعْمَالَکُمْ وَیَغْفِرْ لَکُمْ ذُنُوبَکُمْ ۗ وَمَنْ یُطِعِ اللَّهَ وَرَسُولَهُ فَقَدْ فَازَ فَوْزًا عَظِیمًا خوهیم شد و اگر چیزی را نمی‌دانیم، سکوت کنیم که سکوت نیز عبادت است.

ناصری تاکید کرد: به فرموده قرآن اگر در گفتار خود صدق داشته باشیم، اعمال دیگر نیز اصلاح می شود و اگر حرف متقن و با دلیل بزنیم باعث هدایت دیگران می شود اما اگه مثل رادیوها ی بیگانه و فضاهای مجازی بی اساس حرف بزنیم، یک جامعه را به انحراف خواهیم کشاند.

دعوت به مباهله در مقابل پافشاری نجرانیان بر نحوه تولد حضرت عیسی(ع)

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه آیه 61 سوره قرآن به بحثی در مورد مسائل مسیحیت و سئوال نصرانی های نجران از پیامبر اکرم درباره مسیح و پدر نداشتن آن حضرت اشاره دارد، گفت: آنها به پیامبر گفتند که مگر می شود پیامبری بدون پدر به دنیا بیاید، خدا آیه نازل کرد که مثل عیسی، مثل حضرت آدم است و همانگونه که خداوند متعال گل آدم را سرشت روح در آن دمیده و تبدیل به انسان شد، حضرت عیسی را نیز خلق کرد.

ناصری تصریح کرد: مسیحیان نجران با این سخنان قانع نشدند بر این اساس از جانب خداوند متعال دستور آمد که ای پیامبر با اینها مباهله کن و آیه فَمَنْ حَاجَّکَ فِیهِ مِنْ بَعْدِ مَا جَاءَکَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعَالَوْا نَدْعُ أَبْنَاءَنَا وَأَبْنَاءَکُمْ وَنِسَاءَنَا وَنِسَاءَکُمْ وَأَنْفُسَنَا وَأَنْفُسَکُمْ نازل شد.

خطیب جمعه یزد ادامه داد: نجرانیان وقتی با چنین پیشنهادی مواجه شدند، با یکدیگر مشورت کردند و در نهایت رئیس نجرانیان گفت که اگر پیامبر با اصحاب و جمعیت آمد، مباهله کنید و تسلیم نشوید اما اگر پیامبر با علی و فاطمه و فرزندان آنها آمد، مباهله نکنید و به شرایط تن دهید.

وی تصریح کرد: آنها می دانستند که اگر پیامبر(ص)، علی و فاطمه را بیاورد و آنها یک نفرین کنند تا ابد در دنیا یک مسیحی نیز باقی نمی ماند.

آیه مباهله پاسخ محکم به کسانی که ائمه را فرزندان پیامبر نمی دانند

ناصری تاکید کرد: در روایات مختلف از اهل سنت داریم که این آیه در ارتباط با اهل بیت است و ابناءنا و ابناءکم پاسخ محکمی به کسانی است که امام حسن و امام حسین را فرزندان پیامبر را نمی دانند.

امام جمعه یزد با بیان اینکه در این آیه حضرت علی نیز به جان پیامبر تعبیر شده است، افزود: 60 نفر از اهل سنت این آیه را نقل کرده و گفته اند که این آیه در ارتباط با حضرت علی(ع)، حضرت فاطمه(س) و امام حسن(ع) و امام حسین(ع) است.

وی اظهار داشت: این آیه با این صراحت و این معنا نازل شده و اهل سنت نیز روایات بسیاری در تایید آن داشته اند اما باز می بینیم که هنوز عده ای از اهل تسنن نسبت به امیرالمومنین و پنج تن آل عبا کم لطفی می کنند و نسبت به حدیث ثقلین و عترت پیامبر توجه ندارند اما امیدواریم از تعصب خود دست بردارند و حق و حقیقت را قبول کنند.

ناصری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در آخرین جلسه هیئت دولت عنوان کرد: نکته اول این بیانات مربوط به واقعه غدیر و توجه به این رویداد مهم بود، رویدادی که نود و چند روز قبل از رحلت پیامبر اتفاق افتاد اما تعصبات و سیاست بازی‌ها سبب شد تا اسلام را از مسیر واقعی منحرف کنند.

حرکت در مسیر رضایت خدا سیره امام و رهبری است

وی با اشاره به اینکه توصیه دیگر رهبری، انجام امور برای کسب رضایت خداوند متعال بود، بیان کرد: این مهم سیره امام و رهبری است و امام راحل نیز هر چه انجام می داد، برای رضای خدا بود و همگان بدانند که هر چه می‌خواهید انجام دهید با هدف رضای خدا انجام دهید و اطمینان داشته باشید که خداوند به شما حسنه می دهد.

خطیب جمعه یزد تصریح کرد: اولین دستور برای دولت آینده هم می تواند این باشد که حرکت شما برای رضای خدا باشد و کسانی هم که می روند، اگر برای خدا کرده باشند، خوشحالند و اگر در دوران خدمت خود برای خدا کار نکرده و رشوه و فساد و کم کاری داشته اند، نامه عمل بدی دارند.

وی عنوان کرد: رهبری با تاکید بر کسب تجربه فرمودند که هر وقت اتکا به غرب کردید و به آنها امید دوختید، ضرر کردید و به شما خیانت کردند و حتی دارو به ما ندادند و شک نداشته باشید افرادی که به غیر خدا اتکا کرده اند، خائن هستند و اگر هم غربی‌ها کاری انجام دادند، چندین برابر آن کشور ما را چپاول کردند.

غربی‌ها و آمریکایی‌ها هرگز به عهد خود وفا نمی‌کنند

ناصری یادآور شد: اتکا به خدا، نیروی مردم و نا امیدی نسبت به غرب تنها راه نجات کشور از مشکلات است و بدانید که ولله اینها به عهدی که خود می بندند نیز وفا نخواهند داشت.

وی تصریح کرد: آمریکایی‌ها هنوز هم برای انجام مذاکره اما و اگر دارند و شرط و شروط می گذارند و شک نکنید که به همین شروط هم پایبند نخواهند بود.

ناصری ادامه داد: ملت ایران در طول چهار دهه گذشته در سلسله حرکت‌های سیاسی در منطقه، کاری کردند که امپراطوری غرب را شکستند پس با اتکا به خدا و با تدبیر و پشتکار هر کجا رفتیم، پیش رفتیم و هر جا متکی به دیگران شدیم، عقب ماندیم.

وی با تاکید بر لزوم عبرت گیری از این وقایع توسط دولت منتخب بیان کرد: مسئولان دولت منتخب باید از بد عهدی‌های آمریکا درس بگیرند و رهنمودهای رهبری را مدنظر قرار دهند.

ناصری، تحول در آموزش و پررش را نیز از ضرورت‌هایی برشمرد که دولت باید به آن اهتمام کند و افزود: سیستم آموزشی باید متحول شود و باید بتوانید نیروسازی کنید و با تفکر و تعقل و تدین، از اول کودکان خود را مسئولیت پذیر، متعهد و خلاق بار بیاوریم و کودکی که با تعهد و روحیه معنوی رشد کند، می تواند آینده کشور را بسازد.

لزوم تربیت نیروی مولد، خودکفایی در تولید خوراک دام و تاکید بر راه‌اندازی صنعت پوشاک

وی بر لزوم تربیت نیروی انسانی قوی تاکید کرد و گفت: نیروی انسانی باید نیروی مولد باشد و بتواند در زمینه تولید اثرگذار عمل کند.

ناصری در مورد تولید خوراک دام نیز بیان کرد:همه زندگی امروز مردم به خوراک دام وابسته شده و همه چیز بر اساس آن ارزش گذاری می شود اما می بینیم که کمبود یا مشکلات دیگر، چه تنش هایی در کشور ایجاد کرده در حالی که کشور ما این ظرفیت را دارد که در زمینه تامین و تولید خوراک دام خودکفا باشیم.

وی، صنعت پوشاک را نیز از صنایع شتغالزا و پول آور برشمرد و گفت: استفاده از نیروهای آموزش دیده می تواند مشکلات را برطرف کند و با کمی مانع زدایی در این مسیر می توان این صنعت بزرگ و در عین حال ساده را به راه انداخت و رونق داد.

کد خبر 5268922

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 8 =