فراخوان مشترک در حوزه علوم شناختی و پزشکی منتشر شد

ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی در فراخوانی مشترک از طرح های تحقیقاتی در زمینه بیماری دمانس و اختلالات یادگیری حمایت می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی، این ستاد و موسسه ملی توسعه تحقیقات پزشکی (نیماد) به صورت مشترک از طرح های تحقیقاتی در دو محور«نشانگر های زیستی اولیه در دمانس» و «توسعه ابزارهای غربالگری، ارزیابی و توانبخشی اختلالات یادگیری با تاکید بر برنامه های برخط» حمایت می کنند.

با توجه به افزایش جمعیت سالمندی در کشور و احتمال بروز بیماری‏های ذهنی از جمله دمانس، ضرورت ایجاد سیستم‏هایی که بتوانند به تشخیص زودهنگام و دقیق‏تر این بیماری کمک کنند بیشتر احساس می‏شود و تشخیص به موقع و زودهنگام این بیماری می‏تواند در به تاخیر انداختن بروز آن، اتخاذ راه کارهای درمانی مناسب و نیز کاهش هزینه سیستم سلامت مفید واقع شود.

نشانگرهای زیستی معیاری را ارائه می‏دهند که می‏تواند ضمن کمک به تصمیم‏گیری بالینی متخصصان این امکان را برای بیماران و ارائه دهندگان خدمات درمانی فراهم می‏کند تا بیماری را در مراحل اولیه شناسایی کرده و اقدامات پیشگیرانه را در بیماران در معرض خطر انجام دهند.

از میان اختلالات عصب تحولی، اختلالات یادگیری از میزان شیوع بالایی در میان کودکان برخوردار است که علاوه بر پیامد تحصیلی ضعیف، مشکلات رفتاری و هیجانی را نیز در بر دارد.

فقدان ابزارهای غربالگری و تشخیصی مناسب برای این اختلالات باعث به تاخیر افتادن تشخیص به موقع این اختلالات می‏ شود و از طرفی کمبود برنامه های توانبخشی و درمانی مناسب و موثر، مراکز درمانی و خانواده های این کودکان را با مشکل مواجه می کند.

ستاد توسعه علوم و فناوری‏های شناختی و موسسه نیماد با هدف دستیابی به تشخیص زودهنگام و به موقع این دو اختلال شایع و دستیابی به برنامه های توانبخشی شناختی ویژه اختلالات یادگیری از محققان دعوت به عمل می‏ آورد.

کد خبر 5271067

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 7 =