لزوم حمایت های قاطعانه دولت و حاکمیت از واکسن سازان داخلی

سخنگوی پروژه تولید واکسن رازی کووپارس به لزوم حمایت های قاطعانه دولت و حاکمیت از واکسن سازان داخلی تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، دکتر محمدحسین فلاح مهرآبادی با اشاره به میزان حمایت دولتی از واکسن های تولید شده کرونا در کشور اظهار کرد: شورای امنیت اواخر سال گذشته پس از اینکه ۴ شرکت به فاز اول مطالعات بالینی واکسن رسیدند مبلغی را برای ایجاد زیرساخت های تولید و واردات تجهیزات به صورت ارز دولتی در اختیار شرکت ها قرار داد.

وی با اشاره به اینکه در زمینه حمایت از سرمایه های در گردش و تامین مواد اولیه چند نکته قابل توجه است، افزود: اول آنکه با توجه به شیوع کرونا در دنیا میزان نیاز به مواد اولیه و حتی تجهیزات ساده مانند سرنگ و سر سوزن در تمام دنیا افزایش یافت که به تبع آن قیمت مواد اولیه افزایش یافته و دسترسی به آن دشوار می شود، این در حالی است که با توجه به تحریم ها، این مشکلات در کشور ایران چند برابر وجود دارد و دولت نیز برای این موضوع و همچنین برای رویارویی با شرکت هایی که در این حوزه وارد می شوند برنامه ای نداشت.

معاون تحقیقات و فناوری موسسه رازی تصریح کرد: در صورتی که از ابتدا دولت برنامه ریزی شده پیش می رفت و در بخش دولتی و خصوصی، شرکت هایی را انتخاب و حمایت می کرد بهتر بود، مانند کشور چین که ۲ شرکت بزرگ تولید کننده واکسن دارد (سینوفارم خصوصی و سینووک دولتی) که بیشترین حمایت ها را از دولت دریافت کردند عمل می کردیم تا با برنامه ریزی علاوه بر تامین نیاز داخل، صادرات به سایر کشورها را داشته باشیم.

وی با بیان اینکه اما در ایران چنین اتفاقی نیفتاد که البته از جهاتی خوب بود، گفت:زیرا با این برنامه ریزی، پلتفرم ها و زیرساخت های مختلفی توسعه می یابد اما نتیجه نهایی این امر بسیار مهم است.

فلاح افکار عمومی و فضای مجازی را موضوعات بسیار مهمی عنوان کرد و گفت: مردم می بینند شرکت های زیادی وارد فاز کلینیکال ترایال(مطالعات بالینی) شده اند اما هنوز کمتر از یک میلیون دوز واکسن در داخل کشور تولید شده است؛ این تعدد واکسن سازان انتظاراتی ایجاد می کند ضمن اینکه در کشور نخستین مجوز کارآزمایی بالینی در دی ماه صادر شد و واکسن رازی کووپارس در اسفند ماه دومین دریافت کننده این مجوز بود، در حالی که در دنیا فاز ۳ را در آن زمان گذرانده بودند و برخی مجوز مصرف اضطراری دریافت کرده بودند.

سخنگوی پروژه تولید واکسن رازی کووپارس بیان کرد: این موضوع باید برای مردم جا بیفتد که هر واکسن تا رسیدن به مصرف اضطراری باید ۳ فاز را پشت سربگذارد که هرفاز حداقل ۲ ماه زمان می برد، این در حالی است که هیچ مشکلی در واکسن و روند کارآزمایی وجود نداشته باشد.

وی تعدد شرکت های واکسن سازی را شمشیر دو لبه ای دانست که در صورت موفقیت نیاز کشور را تامین میکند اما در غیر این صورت علاوه بر خسارت و هدر رفت سرمایه شرکت و از بین رفتن اعتماد دولت به آن، اعتماد عمومی مردم را نیز از بین می برد.

فلاح مهر آبادی با تاکید بر اینکه هنوز برای پیشگیری از ضررهای مربوط به این حوزه دیر نشده است، گفت: دولت باید حمایت قاطعانه بر اساس میزان پیشرفت علمی و زیرساخت ها داشته باشد و از سوی دیگر آنان را موظف کند تا حداقل تولید را باتوجه به نیازهای موجود تحویل دهند.

وی با تاکید بر اینکه فرآیند تولید واکسن ساده نیست، بیان کرد: موسسه رازی در حال حاضر ۶ واکسن از ۹ واکسن اجباری انسانی را تولید می کند که شامل ۱۸ میلیون دوز واکسن فلج اطفال، سه گانه سرخک، سرخجه، اوریون(MMR)، ۳.۵ میلیون، دوگانه دیفتری و کزاز خردسال و بزرگسال به طور متوسط ۸ تا ۱۰ میلیون دوز به صورت سالانه است که در مجموع به حدود ۲۵ میلیون دوز می رسد.

معاون تحقیقات وفناوری موسسه رازی با اشاره به اینکه احتمالا واکسن های هپاتیت ب، سل، پنتاوالان هم به همین میزان در کشور تولید و مصرف شود، افزود: بر این اساس مجموع واکسن های انسانی تولید شده در کشور به حدود ۵۰ میلیون دوز می رسد. این امر علاوه بر اینکه ظرفیت تولید را نشان می دهد، گواه توان و تجربه کشور در حوزه واکسن سازی است.

وی خاطرنشان کرد: اما زمانی که وارد مقیاس بزرگی از جمعیت می شویم و واکسیناسیون باید در حداقل ۲ دوز برای جمعیت واجد شرایط در نظر گرفته شود، به عددی قریب به ۱۵۰ میلیون دوز می رسیم و در این راستا شرکت ها باید تلاش زیادی علاوه بر تامین مواد اولیه و زیرساخت ها، در فرآیند صنعتی سازی، تایید تست های اولیه تا زمان ورود واکسن به بازار انجام دهند تا محصول نهایی تایید شده و قابل مصرف برای جامعه باشد.

فلاح مهر آبادی با بیان اینکه مجموع این عوامل نشان می دهد شرکت های سازنده واکسن راه سختی را پیش رو دارند و باید به این نکته توجه کرد که تلاش های انجام شده شبانه روزی بوده، از تمامی شرکت از جمله شفافارمد، سیناژن، پاستور و رازی و فخرا تشکر کرد و گفت: رسیدن به این جایگاه ریسک بزرگی بود تا به دانش فنی دست یابند.

وی با اشاره به اینکه معمولا کشورها به راحتی تمامی تکنولوژی را واگذار نمی کنند و قسمتی از تکنولوژی که مربوط به انتقال فناوری است واگذار می کنند و ادامه آن باید داخل کشور انجام شود، افزود: بر همین اساس هر قسمتی که توسط خود کشور انجام شود ارزشمند است و دانش فنی بسیار ارزشمندی پیاده سازی می شود که قطعا به نفع کشور خواهد بود.

سخنگوی پروژه تولید واکسن رازی کووپارس تاکید کرد: این انتظار از سیاستگذاران کشور می رود با توجه به اینکه موضوع کرونا به عنوان مسئله روز و در تمامی ابعاد زندگی مردم به ویژه بهداشتی، اقتصادی و اجتماعی مشکلاتی ایجاد کرده، با نگاه ویژه تر و برنامه ریزی بهتر و نیز مشخص کردن سهم شرکت ها و حمایت مالی در زمینه سرمایه در گردش، تامین مواد اولیه و پیش خرید از شرکت های سازنده واکسن بتوانند به تولید صنعتی واکسن کووید۱۹ دست یابند.

وی تصریح کرد: بحث حمایت از تولید واکسن کرونا موضوعی حاکمیتی است و تنها به دولت ختم نمی شود و مجلس شورای اسلامی و تمامی نهادهایی که در این زمینه مسئولیت دارند را شامل می شود تا با برنامه ریزی بهتر و مشخص تر آینده روشنی را ترسیم کنند.

فلاح با اشاره به اینکه شرکت ها بر اساس زیرساخت ها و توان علمی و اجرایی برنامه ریزی کردند، خاطرنشان کرد: سازمان غذا و دارو در هفته های گذشته نیز به صورت مکتوب میزان تولید هر شرکت تا انتهای سال را استعلام کرده که امید است با توجه به ظرفیت های موجود، حمایت های لازم انجام گیرد و در کوتاه ترین زمان به نیازهای لازم برای پوشش هرچه بیشتر واکسیناسیون در کشور دست یابیم تا این بیماری را در کشور کنترل کنیم.

کد خبر 5271980

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 11 =