اجرای تابستانه کتاب و افتتاح نخستین کتابخانه ادبیات داستانی

اجرای طرح تابستانه کتاب ۱۴۰۰ در کشور و افتتاح نخستین کتابخانه ویژه ادبیات داستانی ازجمله مهم‌ترین خبرهای حوزه کتاب و نشر در هفته‌ای بودند که گذشت.

خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ: گزارش اخبار برگزیده حوزه کتاب و نشر در هفته گذشته در برگیرنده ۶ خبر از رویدادهای داخلی بود و تیتر «تسویه مطالبات بهارانه کتاب و افتتاح موزه حقوق در کتابخانه ملی» را بر پیشانی خود داشت.

گزارش این‌هفته ۱۶ خبر دارد و تعدادی از خبرهای آن، ادامه خبرهای گزارش هفته پیش هستند. مانند تدوین نخستین دانشنامه سندشناسی در ایران که مربوط به کتابخانه ملی است و این‌سازمان، هفته پیش با خبر افتتاح موزه حقوق در گزارش حضور داشت. نمونه دیگر، مربوط به جایزه شهید اندرزگو است که هفته پیش با خبر پایان داوری در گزارش حضور داشت و این‌هفته تعدادی از نامزدهایش معرفی شدند.

اخبار گزارش این‌هفته به چندگروه تقسیم می‌شوند. رویدادهایی که در ابتدای گزارش مرور می‌شوند، شامل آغاز برگزاری طرح تابستانه کتاب، افتتاح نخستین کتابخانه ادبیات داستانی کشور، تدوین نخستین دانشنامه سندشناسی کشور، درگذشت محمود دست‌پیش و تاسیس انجمن صنفی نویسندگان کودک و نوجوان هستند. گروه بعدی خبرها، برگزاری‌هاست که ۳ خبر برگزاری یادبودهای محمدسرور رجایی و اختتامیه جام باشگاه‎‌های کتابخوانی کودک و نوجوان را شامل می‌شود.

گروه بعدی خبرها هم که اعلام اسامی نامزدها و برگزیدگان جوایز ادبی است، ۳ خبر درباره جوایز «ما و کرونا»، شهید اندرزگو و واو را در بر می‌گیرد. بخش بعدی گزارش با ۲ خبر درباره رویدادهای مربوط به جشنواره داستان‌نویسی خاتم است و پس از آن هم خبرهای معرفی داوران شعر جشنواره آفتابگردان، معرفی منبع مسابقه کتابخوانی هشت‌بهشت و آغاز مسابقه کتابخوانی پویا مرور می‌شوند.

در ادامه مشروح گزارش «یک‌هفته با کتاب» دومین‌هفته مرداد ماه ۱۴۰۰ را می‌خوانیم:

برگزاری تابستانه کتاب در کتابفروشی‌ها

هجدهمین طرح حمایتی معاونت فرهنگی وزارت ارشاد از ناشران و کتابفروشان کشور، با عنوان تابستانه کتاب ۱۴۰۰ روز شنبه این‌هفته ۹ مرداد در کتابفروشی‌های عضو طرح آغاز شد و امروز جمعه ۱۵ مرداد آخرین روز آن است.

افتتاح نخستین کتابخانه ویژه ادبیات داستانی کشور

مراسم افتتاح کتابخانه عمومی شهید چمران به‌عنوان نخستین کتابخانه ویژه ادبیات داستانی کشور، با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌ها چهارشنبه ۱۳ مرداد در محل این‌کتابخانه برگزار شد.

تدوین نخستین دانشنامه سندشناسی در ایران

طبق خبری که دوشنبه این‌هفته منتشر شد، حوریه سعیدی معاون پژوهشکده اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از پایان تدوین نخستین دانشنامه سندشناسی در ایران خبر داد و گفت: هدف از پرداختن به این طرح شناخت و تعیین هویت اسناد در انواع خود و نیز شناخت ویژگی هرکدام از آنها برای مخاطبان خاص خود است که از میان آرشیویست‌ها، محققان سندپژوه و پژوهشگران تاریخ معاصر ایران هستند بسیار کاربردی و مفید خواهد بود.

درگذشت محمود دست‌پیش

محمود دست‌پیش، شاعر و چهره پیشکسوت زبان و ادبیات آذری و فارسی این‌هفته در سن ۸۷سالگی از دنیا رفت. محمود دست‌پیش در سال ۱۳۱۳ در باکو متولد شد و از شاعران ترک‌زبان ایران بود.

تاسیس انجمن صنفی نویسندگان کودک و نوجوان

با برگزاری نخستین مجمع عمومی انجمن صنفی سراسری نویسندگان کودک و نوجوان در روز دوشنبه ۱۲ مرداد، انجمن صنفی سراسری نویسندگان کودک و نوجوان تأسیس شد. این‌مجمع، با عضویت بیش از ٢٣٠ نویسنده از سراسر کشور برگزار شد.

برگزاری یادبود محمدسرور رجایی در حوزه هنری

مراسم یادبود زنده‌یاد محمدسرور رجایی شاعر و پژوهشگر افغانستانی که پنجشنبه هفته گذشته ۷ مرداد درگذشت، روز چهارشنبه این‌هفته ۱۳ مرداد در رواق شهدای حوزه هنری برگزار شد.

برگزاری یادبود مجازی محمدسرور رجایی

مراسم دیگری که این‌هفته برای گرامیداشت رجایی برگزار شد، روز دوشنبه ۱۱ مرداد با حضور علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و جمعی از فعالان فرهنگی و شاعران داخلی و خارجی، بود که در قالب جلسات محافل ادبی نهاد کتابخانه‌های عمومی به‌صورت مجازی برگزار شد.

برگزاری اختتامیه جام باشگاه‎‌های کتابخوانی کودک و نوجوان

مراسم اختتامیه پنجمین دوره جام باشگاه ‎های کتابخوانی کودک و نوجوان سه‌شنبه (۱۲ مرداد با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد. اسامی نامزدهای نهایی این‌دوره از رویداد مذکور هم روز یکشنبه این‌هفته اعلام شد.

اعلام اسامی برگزیدگان جایزه «داستان ما و کرونا»

هیات داوران جایزه جهانی «داستان ما و کرونا» در دبیرخانه این‌رویداد واقع در موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، روز یکشنبه ۱۱ مرداد اسامی برگزیدگان این‌جایزه را اعلام کردند.

اعلام بخشی از نامزدهای نهایی جایزه شهید اندرزگو

سه نامزد نهایی بخش «روایت تاریخ و تاریخ شفاهی» دومین دوره جایزه شهید اندرزگو هم روز چهارشنبه معرفی شدند.

اعلام اسامی نامزدهای جایزه ادبی واو

نامزدهای مرحله اولِ هفدهمین‌دوره جایزه ادبی واو هم این‌هفته توسط دبیرخانه این‌رویداد معرفی شدند.

انتشار فراخوان جشنواره خاتم

فراخوان شرکت در هفتمین دوره جشنواره داستان‌ کوتاه خاتم ویژه پیامبر رحمت (ص) روز دوشنبه این‌هفته توسط دبیرخانه این‌جشنواره منتشر شد.

رونمایی پوستر جشنواره خاتم

مراسم رونمایی از پوستر هفدهمین دوره جشنواره داستان کوتاه خاتم، با حضور علی‌اکبر اشعری، مصطفی رحماندوست، محمدرضا سنگری و مجید قیصری سه‌شنبه ۱۲ مرداد در کتابفروشی زیتون برگزار شد.

معرفی داوران بخش شعر دومین جشنواره آفتابگردان

خبر دیگر از جوایز و جشنواره‌های کشور، این بود که اسامی داوران بخش شعر دومین دوره جشنواره آفتابگردان با موضوع سالمندان اعلام شد. بر اساس اعلام دبیرخانه این جشنواره و به پیشنهاد حمیدرضا شکار سری سرداور بخش شعر جشنواره آفتابگردان اساتید عبدالجبار کاکایی و سعید بیابانکی به عنوان داوران این بخش از جشنواره معرفی شدند.

معرفی منبع مسابقه کتابخوانی هشت‌بهشت

کتاب نامیرا با مضمون قیام امام حسین(ع) و آموزه‌های آن نوشته صادق کرمیار این‌هفته، به‌عنوان سومین کتاب منتخب مسابقه مجازی کتابخوانی هشت بهشت ویژه دانشجویان کشور اعلام شد.

آغاز مسابقه کتاب‌خوانی «پویا»

هشتمین دوره مسابقه کتاب‌خوانی «پویا» با همکاری مرکز رسانه‌ای شیرازه، شبکه پویا، شبکه نهال و انتشارات امیرکبیر و با محوریت مجموعه کتاب «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» از سه‌شنبه ۱۲ مرداد آغاز به کار کرد.

کد خبر 5273874

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 10 =