خداوند مومنان واقعی را رها نمیکند

قم-استاد حوزه علمیه با اشاره به اینکه پشت صحنه حوادث در دست خدا است ،گفت: خداوند در امتحانات الهی مومنان واقعی را رها نمیکند.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام سید محمدمهدی میرباقری در سخنرانی شب سوم محرم در حرم بانوی کرامت در رابطه با آیاتی که با واقعه عاشورا تطبیق داده شده است، گفت: از جمله آن آیات، آیه ۱۷۸ سوره آل عمران به بعد است که خود امام حسین علیه السلام در سحر عاشورا این آیات را قرائت و با واقعه عاشورا تطبیق کردند.

استاد حوزه علمیه افزود: خداوند در این آیات به افرادی که بعد از مجروح شدن در جنگ احد دوباره دعوت خدا و رسول را اجابت و به سمت دشمن حرکت کردند اجر و پاداش عظیمی وعده داده و سپس می‌فرماید که تهدید دشمن به جای آنکه این افراد را بترساند ایمانشان را قوی‌تر کرد و گفتند که خداوند برای ما کافی است و خداوند بهترین وکیل است و ما کار را به خدا واگذار می‌کنیم.

وی ادامه داد: خداوند می‌فرماید وقتی صف مؤمنین و کفار استوار شد شیطان شروع به بزرگنمایی دشمن و تهدید مؤمنین می‌کند و مؤمنین نباید از دشمن بترسند و باید از مخالفت با فرمان خدا بترسند و نگران روی زمین ماندن فرمان خدا باشند.

میرباقری تصریح کرد: خداوند در این آیات به پیامبر (ص) می‌فرماید اینکه افراد زیادی به کفر برمی‌گردند تو را نگران نکند زیرا خداوند از این کار آنان ضرر نمی‌کند بلکه خود آنها ضرر می‌کنند و خداوند به کسانی که به جای خدا دنیا را طلب کنند دنیا را به آنها می‌دهد ولی در آخرت هیچ بهره‌ای نخواهند برد و به عذاب سختی گرفتار می‌شوند.

استاد حوزه علمیه گفت: خداوند می‌فرماید کسانی که از وادی ایمان به کفر رفتند و به قدرت و ثروتی رسیدند گمان نکنند که فرصتی که به آنها می‌دهیم به نفع آنها است بلکه به آنها فرصت داده می‌شود که آنچه در باطن آنها است آشکار شود و معلوم شود که چرا جهنمی هستند و بهره آنها رنج همراه با خواری است.

وی با اشاره به اینکه خداوند مؤمنین واقعی را رها نمی‌کند و بسیاری از امتحانات برای جدا کردن انسان‌های پاک از ناپاک است، افزود: خداوند در این آیات می‌فرماید پشت صحنه این حوادث در دست اوست و او می‌داند که تا چه وقت به کفار مهلت دهد و این تدبیری است که خداوند برای آنها اندیشیده است.

حجت‌الاسلام میرباقری ادامه داد: تمام این واقعه‌ها یک غیب و پشت صحنه‌ای دارد و اگر به خدا و اولیا خدا ایمان آوردید و تقوا پیشه و با ولی خدا همراهی کردید به پاداش عظیم خواهید رسید.

استاد حوزه علمیه تصریح کرد: خداوند می‌فرماید عده‌ای با ولی خدا همراهی نمی‌کنند و بخل می‌ورزند که امکانات خود را برای ولی خدا هزینه کنند، این افراد گمان نکنند که این حفظ امکانات برای آنها خیری خواهد داشت بلکه برایشان شر خواهد بود و این اموال در روز قیامت باری بر گردنشان خواهد بود.

وی با بیان اینکه شکر نعمت‌های خدا این است که انسان آنها را در راه خدا هزینه کند، گفت: اگر انسان امکاناتی که خدا به او داده را در راه خدا هزینه نکند از بین خواهند رفت ولی اگر در راه خدا مصرف کند می‌تواند از آن در قیامت هم بهره‌مند شود.

میرباقری با بیان اینکه صحنه عاشورا صحنه جدا شدن خبیث و طیب است، افزود: عاشورا یک غیب دارد و پشت صحنه عاشورا را سید الشهدا (ع) می‌دانستند و خداوند مدیریت می‌کرد که در نهایت خیر آن به مؤمنان و همراهان اباعبدالله (ع) و شر آن به دشمنان ایشان رسید.

کد خبر 5279625

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 6 =