برنامه‌های «زارع‌پور» برگرفته از سلامت و نوگرایی است

کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: نظر قریب به اتفاق اعضای کمیسیون در موافقت با وزارت ارتباطات، منبعث از تحصیلات و خلاقیت و سلامت و نوگرایی علی‌رغم تجربه محدود اجرایی وی است.

به گزارش خبرگزاری مهر، مجید نصیرایی سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی نوبت عصر امروز (شنبه 30 مرداد) پارلمان، در جریان بررسی صلاحیت عیسی زارع‌پور وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت سیزدهم گزارش کمیسیون فرهنگی درخصوص برنامه‌های وی را قرائت کرد.

متن گزارش کمیسیون فرهنگی مجلس به این شرح است:

هیئت‌رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی با سلام احترام؛

مستند به ماده (۲۰۲) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، به پیوست، گزارش کمیسیون فرهنگی در خصوص بررسی صلاحیت و برنامه‌های ارائه شده آقای عیسی زارع‌پور وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات به منظور قرائت در صحن علنی ارائه می‌شود.

مرتضی آقاطهرانی

رئیس کمیسیون فرهنگی

گزارش کمیسیون فرهنگی در خصوص بررسی صلاحیت و برنامه‌های ارائه شده آقای عیسی زارع پور وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات

مقدمه:

در راستای اجرای ماده (۲۰۲) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی برنامه کاری بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی بر اساس زمان‌بندی ارائه شده از سوی هیئت‌رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی طی روزهای شنبه ۲۳ لغایت سه‌شنبه ۲۹ مرداد ماه طی ۲۲ ساعت کاری و ملاقات با ۱۹ نفر از وزرای محترم پیشنهادی به انجام رسید. براساس مأموریت کمیسیون فرهنگی برای بررسی صلاحیت وزرای تخصصی، از وزارتخانه‌های «فرهنگ و ارشاد اسلامی»، «ورزش و جوانان»، «میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری» «ارتباطات و فناوری اطلاعات» هر کدام ۲ ساعت و ۱۹ وزارتخانه دیگر هر کدام به میزان یک ساعت مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. مهمترین موضوعات و محورهای مورد توجه اعضای کمیسیون فرهنگی در محورهای زیر صورت گرفت.

برنامه پیشنهادی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات پس از ارائه چشم‌انداز، مروری بر اسناد بالادستی این حوزه داشته و سپس برنامه‌های خود را ذیل ۸ محور مأموریتی این وزارتخانه ارائه کرده است. در هر یک از این ۸ قسمت، در ابتدا، مروری بر مسئله داشته و پس از بیان چالش‌ها، راهبردهای آن حوزه را ارائه کرده است. برنامه ارائه شده در بعضی بخش‌ها به کلیات و در بعضی بخش‌ها به جزئیات پرداخته است. در برخی از بخش‌ها به حوزه سیاست‌گذاری ورود کرده است که آن از وظایف شورای عالی فضای مجازی است.

بعضی از بخش‌های برنامه اقدام عملیاتی قابل سنجشی است که این مسئله رصد میزان تحقق برنامه را از سوی نهادهای ناظر همچون مجلس شورای اسلامی در طول مدت تصدی وزارت تسهیل خواهد کرد.

برنامه اکثر محورهای برنامه از شفافیت لازم برخوردار است، اما در بعضی بخش‌ها به دلیل پیچیدگی‌های موضوع و ذوابعاد بودن مسئله به خوبی برنامه را توصیف نکرده است. به نظر می‌رسد در کلیه راهبردهای ارائه شده در محورهای ۸گانه، اولویت‌بندی رعایت نشده بنابراین زمان‌بندی صورت نگرفته است.

انطباق برنامه‌های ارائه شده با اسناد بالادستی تطبیق برنامه وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات با اسناد بالادستی حکایت از آن دارد که 54 در صد برنامه‌های پیشنهادی با احکام فوق‌الذکر «منطبق» و 34 درصد موارد نیز «همسو» است. همچنین موردی مبنی بر مغایرت برنامه‌ها با اسناد بالادستی یافت نشد. از سوی دیگر در برنامه وزیر پیشنهادی به ۱۲ درصد احکام اشاره‌ای نشده است که این میزان به تفکیک اسناد بالادستی عبارتند از سیاست‌های کلی نظام و بیانیه گام دوم انقلاب ۲ درصد، شورای عالی انقلاب فرهنگی 4 درصد، قانون برنامه ششم توسعه ۵ درصد، و در نهایت قانون بودجه 1400 هم یک درصد. بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی تخصص و دوره‌های دانش‌افزایی در کنار روحیه جهادی، انقلابی، تحول‌گرائی و توجه به توسعه دولت الکترونیک مبنی بر تجربیات اجرایی حوزه‌های فنآوری در کنار لزوم بهره‌مندی از نظر مشاورین و کارشناسان عملکردی قابل اطمینان از وی را رقم می‌زند.

نتیجه‌گیری (نظر نهایی کمیسیون)

نظر قریب به اتفاق اعضای کمیسیون در موافقت با وزارت ارتباطات منبعث از تحصیلات و خلاقیت و سلامت و نوگرایی علی‌رغم تجربه محدود اجرایی ایشان است. امید است نامبرده با توجه به سلامت و پاکدستی و عدم تعلق مادی به ذینفعان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و توجه لازم به اجرای طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی بتواند منافع عموم مردم و دولت را تضمین کند.

کد خبر 5285884

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha