تشکیل ۱۳۵ پایگاه تخصصی برای متخصصان ایرانی غیر مقیم

بر اساس اعلام معاونت علمی و فناوری ۱۳۵ پایگاه تخصصی شکل گرفت تا متخصصان ایرانی خارج از کشور خدمات خود را توسعه دهند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری، با فعالیت ۱۳۵ پایگاه تخصصی همکار، فعالیت متخصصان ایرانی خارج از کشور توسعه یافت تا نیازهای داخلی را رفع کنند.

پایگاه‌هایی که از میان دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، مراکز رشد، پارک‌های فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان منتخب کشور انتخاب شده‌اند و میزبان متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور هستند تا توان تخصصی خود را در بخش مورد نظر خود به اشتراک بگذارند.

استفاده از توان تخصصی ایرانیان خارج از کشور یکی از ظرفیت‌های بالقوه‌ای است که می‌تواند به شکلی اصولی و درست به نیازهای داخلی پاسخ دهد. تخصص‌هایی که در دیگر کشورها وجود دارد اما می تواند در خدمت رفع نیازهای ملی درآید. این توان تخصصی در قالب عضویت این افراد به عنوان هیات علمی، ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان، انجام پژوهش‌های کاربردی و غیره به کمک می‌آید.

بر همین اساس معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با عقد قراردادهایی با دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، مراکز رشد، پارک‌های فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان منتخب کشور اقدام به ایجاد پایگاه‌هایی تخصصی کرده است تا به کمک آنها توان متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور را به نیازهای داخلی پیوند زند. این کار هم کشو ر را از این توان سیراب می کند و هم اثرگذاری ایرانیان خارج نشین را در داخل کشور افزایش می‌دهد.

این کار ذیل برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور با حمایت از شکل گیری ۱۳۵ پایگاه که شامل بهترین دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‎بنیان کشور، اجرایی شده است.

برخی از این پایگاه‌ها شامل دانشگاه الزهرا، انجمن مهندسی شیمی ایران، پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی،تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه بین‌المللی امام خمینی، دانشگاه بوعلی سینا، دانشگاه تبریز، دانشگاه تربیت مدرس و غیره می شود.

همچنین از دیگر پایگاه‌ها می توان به دانشگاه تهران، دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشگاه علوم پزشکی تهران، موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی، پارک فناوری پردیس و غیره اشاره کرد.

از میان این تعداد پایگاه‌های دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران، خواجه نصیر، امیرکبیر، شهید بهشتی، تبریز، اصفهان، شیراز، فردوسی مشهد، پارک فناوری پردیس، پارک شریف و پژوهشگاه رویان به عنوان پایگاه‌های برتر انتخاب شده‌اند.

کد خبر 5287981

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha