سامانه رتبه بندی دانشگاه های مجازی کشور راه اندازی می شود

موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) با همکاری وزارت علوم در حال راه اندازی، سامانه رتبه بندی دانشگاه های مجازی کشور هستند و تاکنون اطلاعات بیش از ۲۰۰ دانشگاه جمع آوری شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC)، پیرو پیگیری های به عمل آمده توسط مدیر روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC)، تفاهم نامه همکاری های علمی پژوهشی بین موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) و شبکه دانشگاه های مجازی جهان اسلام امضا شد.

در این جلسه دکتر محمدجواد دهقانی رئیس موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC)، دکتر محمدرضا فلاحتی قدیمی فومنی مشاور ریاست و مدیر روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی ISC، دکتر کریم نجفی برزگر دبیرکل شبکه دانشگاه های مجازی جهان اسلام و دکتر کریمی معاون راهبردی اجرایی و رئیس دبیرخانه دائمی شبکه دانشگاه های مجازی جهان اسلام حضور داشتند.

رئیس موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) در این جلسه گفت: با امضای این تفاهم نامه علمی فصل مشترکی بین این دو مجموعه که اهداف مشترکی علمی و پتانسیل های ملی و بین المللی قوی دارند آغاز می شود.

وی افزود: موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) فعالیت های گسترده ای با دانشگاه های بین المللی و در سطح کشورهای اسلامی در حال انجام دارد که به عنوان مثال همکاری مشترک ISC با D۸ را می توان ذکر کرد که بیش از ۴۲۵ دانشگاه از کشورهای عضو D۸ در رتبه بندی ISC حضور دارند.

دهقانی گفت: یکی از فعالیت های مهم ISC نمایه سازی نشریات علمی پژوهشی در سطح بین المللی است که با برگزاری کارگاه های مختلف برای دانشگاه ها و سردبیران نشریات کشورها این مهم برای ارتقای جایگاه نشریات در حال اجرا است.

وی گفت: امید است با همکاری شبکه دانشگاه های مجازی جهان اسلام، هر چه بیشتر نشریات این دانشگاه ها نیز در ISC ثبت شوند تا از اطلاعات علمی آن، سایر پژوهشگران نیز از آن بهره مند شوند. همچنین، تاکید شد ISC نشریات به زبان های مختلف را نیز پوشش می دهد که امیدواریم در گام اول نشریات فارسی اتحادیه ثبت شوند.

وی افزود: موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) با همکاری وزارت علوم، سامانه رتبه بندی دانشگاه های مجازی کشور را در حال راه اندازی دارند که بیش از ۲۰۰ دانشگاه اطلاعات آنها در دست جمع آوری و رتبه بندی است. الگو و شاخص های استفاده شده در این سامانه را می توان برای شبکه دانشگاه های مجازی جهان اسلام نیز بسط و گسترش داد.

در ادامه این جلسه دبیرکل شبکه دانشگاه های مجازی جهان اسلام با عنوان اینکه رهبر معظم انقلاب نیز همواره بر وحدت اسلامی تاکید داشته اند، اظهار داشت: این شبکه با عضویت ۵۷ کشور اسلامی، می تواند در زمینه تبادل علمی، آموزشی و همچنین رشد زیرساخت های کشورهای اسلامی برای دستیابی به وحدت بیشتر، نقش آفرین باشد.

وی گفت: امید است با تجمیع ظرفیت های این دو مجموعه بتوان خدمات ارزنده ای را به جامعه علمی در عرصه ملی و بین المللی ارائه داد.

نجفی برزگر افزود: میزبانی شبکه دانشگاه های مجازی جهان اسلام با ۵۷ کشور تحت پوشش در دوره سه ساله حاضر در اختیار جمهوری اسلامی ایران است و ما آمادگی خود را برای همکاری با موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) اعلام می کنیم.

وی افزود: تاکنون ۶۰ دانشگاه بزرگ کشورهای اسلامی به عضویت این مجموعه در آمده اند و با تبادل چنین پتانسیل های علمی غنی می توان بهره برداری ارزشمندی از این موارد کرد. امضای تفاهم نامه همکاری های علمی پژوهشی سرآغاز فعالیت ها و تعاملات علمی بین دو مجموعه خواهد بود.

دکتر محمدرضا فلاحتی قدیمی فومنی در ادامه این جلسه گفت: از اولین اقداماتی که می توان در راستای عملیاتی سازی این تفاهم نامه انجام داد برگزاری کارگاه های مشترک با موضوعات رتبه بندی دانشگاه ها و اعتبارسنجی و نمایه سازی عضو است.

وی در ادامه به معرفی برخی خدمات موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) پرداخت و گفت: راه اندازی سامانه شناسه دیجیتال اشیا (DOR)، سامانه بانک اطلاعاتی نشریات نامعتبر از جمله سامانه هایی هستند که ISC می تواند آن را در اختیار شبکه دانشگاه های مجازی قرار دهد.

فلاحتی پیشنهاد کرد برای سرعت بخشیدن به تعاملات نشست سه جانبه ای بین CINVU ،ISC و سازمان D۸ برنامه ریزی و برگزار شود.

در این جلسه مقرر شد برای ایجاد ارتباط بین CINVU و ISC دفتر منطقه ای ISC در حوزه جغرافیایی CINVU پیگیری و تاسیس شود و تفاهم همکاری های علمی پژوهشی بین موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) و شبکه دانشگاه های مجازی جهان اسلام امضا شد.

کد خبر 5293622

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha