۲ مهر ۱۴۰۰، ۱۷:۳۴

معاون استاندار اصفهان:

۱۰ سال ۲۵۰ میلیون متر مکعب آب از اصفهان دریغ شد

۱۰ سال ۲۵۰ میلیون متر مکعب آب از اصفهان دریغ شد

اصفهان – معاون استاندار اصفهان گفت: ۱۰ سال ۲۵۰ میلیون متر مکعب آب از اصفهان دریغ شد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الله غلامی عصر جمعه در نشست خبری با خبرنگاران با بیان اینکه در سال گذشته چهار هزار و ۶۷ میلیارد تومان اعتبارات عمرانی برای استان اصفهان در نظر گرفته شده بود، اظهار داشت: این اعتبار بیشتر به پروژه‌های آب، راه و راه آهن و کشاورزی اختصاص یافته است.

وی افزود: همچنین در سال گذشته بخشی از اعتبارات نیز از تبصره ۱۹ تأمین شد که تنها یک پروژه ۲۵۰ میلیون تومان بوده است.

معاون عمرانی استاندار اصفهان با بیان اینکه ۱۱۳ شهرداری را در سطح استان داریم، ادامه داد: اعتباری حدود ۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۹ دستاورد شهرداری‌ها بوده است که هفت هزار میلیارد تومان متعلق به بخش عمرانی بوده است.

وی گفت: ۱۱ هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی در سال ۹۹ اجرایی شد و بیش از پنج هزار پروژه به بهره برداری رسید.

۱۳ هزار میلیارد پروژه عمرانی در اصفهان اجرایی می‌شود

معاون استاندار اصفهان با بیان اینکه در سال جاری اعتبارات استانی و ملی پنج هزار و ۳۰۰ میلیارد است، تصریح کرد: در شهرداری‌ها ۱۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در سال جاری اعتبار داریم و در مجموع ۱۳ هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی در سطح استان خواهیم داشت.

وی در خصوص انتقال اب از خلیج فارس ابراز داشت: در این زمینه مطالعات خوبی انجام شد، انتقال آب بین دو حوضه آبی سخت است، برخی از آب استان به سرشاخه‌های دز و برخی به کارون منتقل می‌شود و بخشی به خلیج و دریای عمان می‌رود که برای ساماندهی آن باید برنامه‌ریزی صورت گیرد.

انتقال آب از خلیج فارس از منطقه سیریک انجام می‌شود

غلامی با بیان اینکه ۱۱ گزینه برای انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان تعریف شد، اضافه کرد: همه شاخص‌ها و پارامترها مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت قرار شد آب از منطقه سیریک به اصفهان منتقل شود که طول مسیر ۹۳۰ کیلومتر است و ۲۰۰ کیلومتر آن در استان اصفهان است.

وی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه بین سه استاندار هرمزگان، اصفهان و یزد برای اجرای این پروژه گفت: مجری پروژه روس‌ها هستند و حامی مالی این پروژه در استان اصفهان چهار صنعت بزرگ معرفی شده است؛ برای تأمین ورق فولاد مبارکه حدود ۳۰۰ هزار تن ورق را با مجوز صمت و ایمیدرو دریافت خواهیم کرد.

معاون استاندار اصفهان تاکید کرد: با ورود این آب به استان همه صنایع استان بی نیاز از آب حوضه زاینده رود خواهد شد.

۱۰ سال حق آبه کشاورزان اصفهان برای صنعت و شرب مصرف شده است

وی گفت: در حال حاضر برای صنعت از حق آبه کشاورزان استفاده می‌کنیم، برای جلوگیری از این امر باید طی ۱۰ سال گذشته دو پروژه تونل سوم کوهرنگ و تونل بهشت آباد را باید اجرایی می‌کردیم که این اقدام اجرایی نشد.

معاون عمرانی استانداری اصفهان با بیان اینکه پرداخت حق آبه کشاورزان را در دست پرداخت داریم، گفت: پیشنهاد یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومانی را داشتیم که ۶۵۰ میلیارد تومان آن در هیئت دولت مصوب شده است.

وی با بیان اینکه صنایع نیز شرایط خوبی را نداشتند و نتوانستیم هنوز ۴۵۰ میلیارد تومان خسارت نکشت کشاورزان را وصول کنیم، گفت: آن بخشی که وصول شده در اختیار کشاورزان قرار گرفت.

غلامی با بیان اینکه پروژه تونل بهشت آباد طی سه سال گذشته با پیگیری ویژه در دستور کار هیئت دولت قرار گرفت، افزود: تی بی ام‌ها را به محل تونل حمل کردیم، سیستمی که علاوه بر حفاری سگمنت گذاری انجام می‌دهد و شیوه‌های قدیمی را نداریم.

وی افزود: با این روش خشک شدن چشمه‌ها را نخواهیم داشت و خطری متوجه چشمه‌ها و قنوات نخواهد بود.

همه مجوزها صادر شود طی ۳ سال تونل بهشت‌آباد بهره برداری می شود

معاون استاندار اصفهان گفت: کل مطالعات با پیگیری‌های مستمر و جلسات پی در پی منجر شد تونل ۶۰ کیلومتری حدود ۱۵ کیلومتر، قسمت میانی ۳۵ کیلومتر و قسمت انتهایی که ۱۳ کیلومتر با لوله اجرایی خواهد شد.

وی گفت: اگر همه مجوزها صادر شود از سه نقطه پروژه اجرا و طی سه سال به بهره برداری خواهد رسید و باید توجه داشت که طی ۱۰ سال ۲۵۰ میلیون متر مکعب آب از اصفهان دریغ شده و نیاز آن را از سفره‌های زیر زمینی تأمین کرده‌ایم که نتیجه آن فرونشست‌ها بوده است.

کد خبر 5312449

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha